Vyberte možnost Stránka

Virtuplex představil ve 3D českou expozici pro EXPO v Dubaji

Virtuplex představil ve 3D českou expozici pro EXPO v Dubaji

Ve středu 19. května 2021 se ve studiu společnosti Virtuplex uskutečnilo zasedání poradního sboru Kanceláře generálního komisaře pro účast na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Jeho členové se seznámili s aktuálním stavem národního pavilonu, jehož stavba byla dokončena k 30. dubnu 2021, a s podobou stálé expozice, jejíž instalace začne 10. srpna, kdy do Dubaje dorazí první exponáty.


Společnost Virtuplex vymodelovala kompletní podobu pavilonu České republiky na EXPO do nejmenších detailů a členové poradního sboru jím mohli projít s pomocí 3D brýlí v reálné velikosti díky největšímu virtuálnímu studiu svého druhu na světě. V následujících měsících bude vizualizace českého pavilonu zpřístupněna zájemcům také on-line.

„Díky VR modelu mohli autoři architektonického návrhu doladit budoucí podobu pavilonu do nejmenších detailů a zprostředkovat návštěvníkům pocit skutečné prohlídky expozice. A právě to je jeden z největších přínosů práce ve virtuální realitě,”  říká CEO a spoluzakladatel společnosti Virtuplex Martin Petrovický.  

„Příprava virtuálního modelu českého pavilonu zabrala našim specialistům na VR více než 300 hodin. Nejtěžší byla koordinace dodání 3D dat pro čtrnáct stálých exponátů od více než dvou desítek firem a institucí, které se budou na EXPO v Dubaji prezentovat,“ uvedl Petrovický.

Czech Spring Expo
Zdroj: Jindřich Ráftl, Jan Tůma

Posouzení virtuální podoby a skutečných objektů

Poradní sbor generálního komisaře posuzoval nejen virtuální podobu pavilonu, ale také skutečné objekty, které budou spoluvytvářet expozici Czech Spring.

Ochutnat mohl i vybrané pokrmy, které bude v restauraci Bohemia připravovat společnost GastroGroup. České menu, připravené pro Dubaj s respektem k místní kultuře, doplnily nápoje hlavních partnerů restaurace – pivo Plzeňského Prazdroje a minerální vody Mattoni, nebo zvláštní edice bonbónů Pražské čokolády.

„Naší ambicí bylo dát prostor vystavovatelům, kteří jsou dost odvážní a schopní, aby obstáli i v celosvětové konkurenci,“ vysvětluje Jiří F. Potužník – generální komisař České republiky a člen Steering Committee.

Czech Spring Expo Dubaj
Zdroj: Jindřich Ráftl, Jan Tůma

Energeticky chytré město budoucnosti

A vzdor komplikacím doby covidové na nich národní účast na EXPO v Dubaji dál stojí: veškerou dlažbu pro pavilon i zahradu dodala zdarma firma RAKO, osvětlení interiéru společnost Halla a úsporné toalety Swiss Aqua Technologies, tedy dceřiný podnik výrobce koupelen SIKO.

A to jsou jen dodavatelé materiálu na stavbu pavilonu. Firma FENIX Trading například rozšířila svou expozici z jednoho stálého exponátu na dva a vedle uměleckého díla Jakuba Nepraše bude prezentovat i energeticky chytré město budoucnosti. Prostě máme podnikatele, kteří něco umí a chtějí to dokázat.

Zástupci poradního sboru, jimiž jsou přední čeští architekti a osobnosti kulturního života, se dnes seznámili i se zcela novými materiály, které se v českém pavilonu objeví.

Czech Spring Expo Dubaj
Zdroj: Jindřich Ráftl, Jan Tůma

Představí se i české šperky

Například s náplní pro 3D tiskárny od společnosti Fillamentum vyrobenou z bioplastu a pouštního písku, z níž budou vytištěny stavební bloky pro zahradní terasu, nebo se subfosilními bukovými kmeny starými šest tisíc let, z nichž jsou vytvořeny některé exponáty.

Sklářský design pak zastupují monumentální díla Vlastimila Beránka, která se v péči firmy Crystal Caviar objeví hned na několika místech pavilonu.

Šperkařskou tvorbu představí Česká asociace starožitníků, která předvede kolekci secesních šperků s granáty.  Premiéru si odbyly také kostýmy, které pro hostesky ušije na míru salón

Poprvé je hostitelem arabská země

Talabaya a pro stevardy a manažery salón Bernhardt, jehož práci znají po celém světě diváci kromě jiného i z posledních bondovek SkyFall a Spectrum.

EXPO své brány otevře návštěvníkům s ročním odkladem 1. října 2021 a potrvá do 31. března 2022.

Jedná se o první světovou výstavu, která se uskuteční v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii), a také je poprvé hostitelem arabská země. Ústředním tématem EXPO 2020 v Dubaji je „Connecting Minds, Creating the Future”, s podtématy „Sustainability, Mobility and Opportunity“.

Také by vás mohlo zajímat:

Retroherní nadšenci se dočkají nové lokality Muzea Her

Zdroj: Virtuplex

O autorovi