Virtuplex otestoval nově vyvinutou aplikaci Virtuplex OS, která umožňuje vzdálené připojení lidí do virtuální reality. Jeden z nejvýznamnějších a nejambicióznějších developerských projektů Masaryčka, který realizuje investiční skupina Penta Real Estate, vstupuje do další fáze. Právě v tom pomáhá nově Virtuplex.


Vedení Penta Real Estate si přijelo část exteriéru a centrální recepci jedné z kancelářských budov prohlédnout do největší komerčně dostupné haly pro virtuální realitu na světě, kterou provozuje vývojová kancelář Virtuplex.

Ve scéně budoucí stavby spolu nad projektem díky této unikátní platformě v reálném čase diskutovali architekti z londýnského studia Zaha Hadid Architects s vedením investiční společnosti.

Virtuální realita je nástroj, který už dávno není spojován pouze s využitím v herním průmyslu. Své velké uplatnění má i ve světě architektury a stavebnictví.

Vývojová kancelář Virtuplex, která v Praze provozuje halu na virtuální realitu o rozloze 600 m2, nabízí možnost prohlédnout si daný objekt již ve fázi návrhu, komunikovat o něm v reálném čase se svými kolegy a okamžitě do projektu zanášet případné změny.

Bezdrátové backpacky a absolutní volnost pohybu je navíc zárukou toho, že lidé zapomínají, kde se ve skutečnosti nacházejí. Jednají a interagují tak, jako kdyby před postavenou budovou již stáli.

Virtuální realita pomáhá nejen při prezentaci budoucím nájemcům

Jedinečné možnosti virtuální reality přijelo do Virtuplexu vyzkoušet i vedení společnosti Penta Real Estate. Ve studii budov navržených Zahou Hadid procházeli centrální recepcí jedné z kancelářských budov a prohlíželi si také část exteriéru s pohledem na retailový parter a centrální piazzetu mezi budovami.

Účastníci prezentace prodiskutovali i stávající řešení recepčního lobby. Díky dokonale věrnému zobrazení ve virtuální realitě, měli možnost hodnotit i takové detaily jako je umístění nábytku či výška recepčního pultu.

Otestovali také skutečnou šířku nově chystaného bulváru v ulici Na Florenci a pohled z vyšších pater teras u plánované piazzety mezi dvěma hlavními budovami.

Díky volného pohybu ve virtuální realitě a zobrazení 1:1 si vedení společnosti prohlédlo vybrané části projektu z dosud neviděných úhlů, a získalo nová videa a vizualizace, která zásadním způsobem ulehčí prezentaci budoucím nájemcům.

„Pro současně nejlepší projekt na trhu jsme se rozhodli využít ty nejmodernější nástroje k jeho prezentaci. Takto máme skvělou příležitost ověřit si finální návrh s našimi architekty, stejně tak jako s odbornou veřejností, zástupci města či s potencionálními nájemci.“ říká ředitel pro komerční výstavbu Penty v Praze Pavel Streblov.

Platforma Virtuplex OS spojuje lidi

Ve virtuální realitě navíc investoři z Penta Real Estate komunikovali s autory architektonického návrhu kancelářských budov. S architekty ze studia Zahy Hadid Architect, kteří se tou dobou nacházeli v Londýně, se propojili prostřednictvím nové aplikace Virtuplexu s názvem Virtuplex OS.

Ti se ve virtuální realitě zobrazili jako samostatní avataři s vlastním headsetem, kteří se po zobrazené scéně pohybovali prostřednictvím teleportu. S investory probírali dispozici, využití materiálu i barev.

„Na tomto pilotním projektu jsme zjistili, že naše aplikace opravdu spolehlivě funguje. Všichni uživatelé ve scéně se viděli a měli pocit, že stojí vedle sebe, i přesto, že se ve skutečnosti nacházeli stovky kilometrů daleko,” říká spoluzakladatel Virtuplexu Pavel Novák.

„Věříme, že aplikace bude přínosná obzvláště v dnešní době, kdy jsou kontakty mezi lidmi omezovány na minimum. Díky tomu, že se navíc nemusíte setkat nad projektem tváří v tvář, šetříte čas, který byste jinak strávili na cestách a také peníze za dopravu,” uvedl Novák.

Také by vás mohlo zajímat:

Kingston Technology prodal HP herní divizi HyperX

Zdroj: Virtuplex