Vyberte možnost Stránka

Turistický ruch čeká nejhorší období od vzniku samostatné ČR

Turistický ruch čeká nejhorší období od vzniku samostatné ČR

Turistický ruch v České republice se během prvního čtvrtletí „vrátil o pět let nazpět“. V hromadných ubytovacích zařízeních se totiž od ledna do března ubytovalo 3,1 milionu lidí, což je nejméně od prvního čtvrtletí roku 2015. Situaci přitom ještě částečně zachránil turismus obyvatel ČR, kterých se letos v prvním čtvrtletí ubytovalo 1,62 milionu. Cizinců se totiž ubytovalo jen 1,48 milionu. Jde o nejmenší číslo od prvního čtvrtletí 2014. Více o tom ve svém komentáři informoval hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

Největší propad počtu hostů tak v meziročním vyjádření zaznamenaly regiony České republiky, které vyhledávají zahraniční návštěvníci, jako je Jihočeský kraj a zejména Český Krumlov, jižní Morava a Praha.

„První čtvrtletí bývají každoročně nejslabší částí roku, co se počtu ubytovaných hostů týče. Letos však je třeba počítat ve druhém čtvrtletí s ještě horšími čísly. Letos v lednu a v únoru totiž ještě ubytování vykazovalo kladné meziroční přírůstky. K propadu došlo až během měsíce března, kdy kvůli opatřením pro boj s koronavirem klesl počet ubytovaných o takřka 67 procent,“ sdělil Kovanda.

V dubnu a květnu je zapotřebí počítat s ještě větším propadem. I kdyby pak v červnu došlo k výraznému oživení turismu, pak i přesto druhé čtvrtletí dopadne podle Kovandy znatelně hůře než první čtvrtletí.

Během prvního čtvrtletí se v Česku ubytovalo téměř 91 tisíc Číňanů. Letos šlo přitom něco málo přes 36 tisíc návštěvníků z Číny. Počet turistů z Jižní Koreje meziročně klesl ze zhruba 86 tisíců na přibližně 39 tisíc.

 

Turistický ruch zaznamená historický propad

„Pochopitelně, došlo k zásadnímu úbytku zahraničních hostů prakticky z jakékoli země. Protože však ubylo zvláště výrazně těch asijských, třeba právě z Číny a Koreje, narostl průměrný počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních v ČR, a to na 2,9 noci. To je ve čtvrtletním sledování nejvíce od třetího čtvrtletí 2016. Hosté ze zemí typu Číny nebo Koreje totiž ČR navštěvují jen na poměrně velice krátkou dobu, takzvaně na skok. “ uvedl Kovanda.

Důsledkem značného úbytku turistů vzrostl počet průměrných nocí strávených v ubytovacích zařízení v Česku v měsičním sledování letos v březnu na 3,4 noci. Jde o nejvyšší údaj minimálně od počátku roku 2012.

V rámci druhého čtvrtletí dojde podle Kovandy k historicému propadu turistického ruchu od vzniku samostatné republiky z roku 1993.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Huddle rooms jsou novým trendem v českých firmách

Evropští investoři a vlastníci podníků zůstávají optimističtí

Kadeřnictví a další služby přišly o dvě mld. Kč, služby zdraží

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi