Vyberte možnost Stránka

TRL Space vyšle největší komerční družici od vzniku Česka

TRL Space vyšle největší komerční družici od vzniku Česka

Posunout obzory kosmického průmyslu se již brzy chystá brněnská společnost TRL Space Systems, která v polovině roku 2024 vyšle na oběžnou dráhu Země vlastní družici nesoucí název TROLL. Bude se jednat o největší komerční družici od založení České republiky a TRL Space Systems chce touto soukromou investicí demonstrovat schopnost postavit celý satelit a vyslat jej do vesmíru. Společnost si zároveň na družici TROLL otestuje vlastní produkty, které nabídne svým zákazníkům na všech kontinentech – od Afriky až po Spojené státy americké. Patří mezi ně například LiDAR, kamera na hyperspektrální snímkování, či jednotka pro tzv. onboard data processing a šifrovanou komunikaci.


Díky investici se firma TRL Space Systems zařadí mezi hrstku evropských systémových integrátorů – tedy firem, které jsou schopny stavět kompletní družice. Jedná se o službu s vysokou přidanou hodnotou, která je pro Českou republiku unikátní příležitostí.

Současně také vzniknou nové unikátní produkty s obrovským tržním potenciálem, které jsou výsledkem spolupráce mnoha dalších institucí zapojených do projektu TROLL.

Detekce laserem jako nástroj pro vyšší zabezpečení kosmického provozu

Na oběžné dráze Země se v současné době pohybuje více než 5 500 satelitů a odhaduje se, že do roku 2029 jich tam bude přes 100 000. S ohledem na to se očekává, že bude docházet k více než 40 kolizím družic ročně. Zabezpečení kosmického provozu je tak jedna z hlavních priorit veškerých kosmických aktivit.

Úlomky satelitů a kosmická tříšť totiž představují obrovské riziko pro ostatní družice, které mohou poškodit. K výraznému zlepšení zabezpečení kosmického provozu chce přispět společnost TRL Space právě pomocí speciálně upraveného zařízení LiDAR. Unikátní laser, který TRL Space vyvíjí společně s centrem HiLase, bude ve spojení s detektorem schopen s vysokou přesností monitorovat objekty pohybující se na oběžné dráze.

„Centrum HiLASE má jako jednu ze strategických priorit pro další dekádu vývoj laserů pro kosmické aplikace. TRL Space je v tomto ohledu pro nás klíčový partner, se kterým tyto ambice můžeme společně naplnit a produkty jako je LiDAR pro sledování objektů ve vesmíru či topografii Měsíce vyvinout,“

Tomáš Mocek, ředitel laserového centra HiLASE

Kromě detekce objektů ve vesmírů chce společnost TRL Space vyvinout LiDAR i pro svou plánovou misi LUGO, jejímž cílem je prozkoumat podzemí Měsíce a vytvořit jeho úplnou mapu s rozlišením několika centimetrů. Firma plánuje ještě další produkt a tím bude laserová komunikace.

Vesmírná kybernetická bezpečnost

Součástí družice TROLL, která bude mít velikost 6U, bude také hyperspektrální kamera a software pro šifrovanou komunikaci mezi družicí a Zemí. Komunikace mezi satelity a Zemí dnes totiž mnohdy probíhá nezabezpečeným způsobem. Hrozí tak úniky dat, které mohou být zneužity.

S tím, jak bude růst počet družic ve vesmíru, se tak otevírá nové důležité téma vesmírné kybernetické bezpečnosti. Součástí satelitu bude také software s umělou inteligencí od partnerského startupu Zaitra,  který se postará o tzv. onboard data processing, tedy vyhodnocení dat přímo na palubě satelitu.

Informace o hrozící kolizi tak algoritmus jednoduše pošle na Zem, a navíc zajistí, že družice sama uhne z kolizní dráhy.

Zdroj: TRL Space Systems

Letová příležitost pro Afriku i další země

Letovou příležitost, tedy možnost vynést a otestovat na družici i své vlastní produkty, společnost TRL Space nabídla i dalším zemím, například partnerským státům z Afriky nebo z regionu Trojmoří, které si tak budou moci do vesmíru nechat vynést vlastní produkty.

„Naším posláním je spojováním různých technologií posouvat obzory kosmického průmyslu, a hlavně vytvářet přidanou hodnotu. Díky tomu, že jsme dostatečně kapitálově silní, abychom mohli postavit a do vesmíru poslat vlastní družici, můžeme nejen nabídnou kapacitu na družici pro země a organizace, které by si to sami nemohli dovolit, ale také máme unikátní možnost otestovat nové produkty, které budou mít do budoucnosti vliv na celé lidstvo – například na větší zabezpečení vesmírného prostoru, zlepšení komunikace mezi družicemi a Zemí a v neposlední řadě díky misi LUGO prozkoumáme povrch Měsíce a přiblížíme lidstvo o krůček k jeho lepšímu pochopení pro využití v budoucnosti,”

Petr Kapoun, zakladatel a CEO TRL Space

Společnost TRL Space má již zarezervovaný let – družici TROLL vynese do vesmíru raketa Falcon od SpaceX v polovině roku 2024.

Zdroj: TRL Space Systems

O autorovi