Vyberte možnost Stránka

Trend singles a mingles domácností v Česku neutichá

Trend singles a mingles domácností v Česku neutichá

Trend singles a mingles domácností v České republice je nadále v trendu. Podle Českého statistického úřadu žije v České republice zhruba 7 milionů domácností. Z toho v samostatné domácnosti žije okolo 1,3 milionu Čechů. Ve většině případů jde o ženy. Těch je přibližně dvojnásobně víc než mužů. V roce 2018 žilo samostatně 771 tisíc žen a 492 tisíc mužů. Singles nebo mingles domácnosti žijí zejména ve větších městech. V tomto ohledu roste poptávka po malých bytech.

 

Vliv na bydlení v Česku nemají pouze ceny nemovitostí a výše příjmů, ale také životní styl. Trendem současnosti jsou zejména ve městech jednočlenné domácnosti. Ty žijí především v bytech.

Single domácnost, ve které žijí muž nebo žena samostatně, doprovází v posledních letech i novější trend mingles (z anglického married, but single). V tomto případě partnerské nebo dokonce i manželské páry žijí odděleně. Každý má vlastní domácnost, své finance a nezávislost Scházejí se pouze v případě, když se jim chce.

Lidé ve městech ve velké míře preferují vlastní prostor a komfort. Poptávce po menších bytech se přizpůsobuje také nabídka.

Jednočlenné domácnosti typu singles či mingles lze častěji najít ve městech než mimo ně a v regionech s vyšší životní úrovní,” řekl manažer v oblasti finančních služeb Accenture Karel Kotoun.

Rozšíření tohoto fenoménu potvrzují rovněž developeři.

 

Procento singles a mingles se liší v určitých období života

Trend samostatných domácností pociťujeme ve značné míře v hlavním městě, kde poptávce po menších bytech uzpůsobujeme velikosti nových bytů. Lidé, kteří bydlí sami nepotřebují několikapokojové nemovitosti, naopak často preferují garsonky nebo 1+kk a rozhodující pro ně bývá především vynikající dopravní dostupnost a infrastruktura v bezprostřední blízkosti nemovitosti,” říká Serge Mayer z Acord Invest.

Ženy žijí samy od vyššího věku než muži.

Domácnosti žijí výrazně rozdílně v různých obdobích života. Přes 15 procent mužů žije samo už od 25 let a tato procenta jsou plus mínus stejná až do důchodu, kdy jejich počty stoupají nad 32 %. U žen je to ve stejném období jen 7 % a jejich počty se významněji zvedají až od věkové hranice 55 let. Žen v důchodovém věku pak bydlí samo až 62 %.

Vyšší podíl jednočlenných domácností žen v důchodovém věku lze vysvětlit relativně větší úmrtností mužů v nižším věku,” dodává Karel Kotoun z Accenture.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Startuje registrace do soutěže Investičně atraktivní region

Access to finance: jak moderně financovat technologické firmy

Životní prostředí dotace do obnovitelných zdrojů nezlepšily

 

Zdroj: Komentář Karla Kotouna

O autorovi