Vyberte možnost Stránka

„Top manažer by měl žít v celibátu,“ řekl Klimeš ve společenském domě Lávka

„Top manažer by měl žít v celibátu,“ řekl Klimeš ve společenském domě Lávka

Společenské dům Lávka v Mladé Boleslavi hostilo zajímavý seminář s psychologem Jeronýmem Klimešem. Ten se zaměřil na téma “Muži a ženy jsou dva různý živočišný druhy, aneb v čem se liší a proč to skřípe.” My jsme se zeptali i na otázku, jestli lze spokojený vztah skloubit s úspěšným podnikáním. „Když se člověk rozhodne pro rodinu, tak musí počítat s obětováním energie a času. Pokud to lidi do toho nejsou ochotni vložit, tak je otázka, jestli by se měli vůbec vdávat a ženit”. Top manažer by měl podle Klimeše žít v celibátu.

 

V jakých problémech může ve vztahu pomoci psychoterapie?

Psychologie je věda,která se snaží pochopit, jak to vlastně funguje. To znamená, když člověk pochopí, jak to funguje, tak najde limity, co je možné a co není možné. Nemusí čekat, že se změní třeba ten druhý partner a právě ten náhled umožňuje tu změnu. Jak říkal Plzák, možná se to dá zopakovat. Lidi dělíme na nepoučené, neukázněné a nemocné. Těm nepoučeným se dá poradit, těm neukázněným ty si dělají, co chtějí a těm nemocným se pomoci nedá, protože jsou nemocní. Přednáška je hlavně pro ty nepoučené, aby věděli, jak na to.

Co způsobuje podle vás vztahům největší problémy?
Největší problém je pozdní začátek reprodukce. Dřív než si lidi pořídí dítě, tak mezitím mají dva nebo tři dlouhé vztahy, které končí bolestným rozchodem a právě, že začínají s tou reprodukcí velice pozdě. Potom následně mají málo dětí, většinou s člověkem, kterého znají velmi krátkou dobu třeba rok dva. Životní lásky se pak propásnou. Teď s tím novým člověkem se vyrábí nový start nové dítě, což mnohdy skončí tragédií.

Liší se současné vztahy oproti minulosti? Například proti komunismu? Oproti němu je dnešní doba více uspěchaná, digitální atak dále?

Těch změn je tam samozřejmě spousta. Velkým problémem jsou mobily. Dnes prakticky všechny nevěry a všechny problémy mezi partnery se objeví pomocí mobilů, Pak další problém jsou počítačové hry a trávení času odděleně. Vlastně partneři se potkávají málo. Tak samozřejmě doba je uspěchaná, ale ty lidé, když se mohou večer sejít, tak se nesejdou. Večer si nepovídají. Oni jak jsou přes den oddělení od sebe, tak večer to oddělení pokračuje.

Lze úspěšné podnikání spojit se spokojeným vztahem?
Já vždy říkám, že top manažer by měl žít v celibátu, protože pro práci potřebuje tolik času, že na rodinu pak nemá prakticky žádnou energii. Top manažer má tak na vybranou. Buď bude špatný top manažer, nebo bude špatný otec rodiny a nebo obojí. Toto dilema tam bývá. Když se člověk rozhodne pro rodinu, tak musí počítat s tím, že na oltář rodiny bude muset obětovat hodně peněz a hlavně hodně své energie a času. Pokud to lidi do toho nejsou ochotni vložit, tak je otázka, jestli by se měli vůbec vdávat a ženit.

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.