Vyberte možnost Stránka

Technologický úpadek Evropy aneb proč nemáme žádný Facebook

Technologický úpadek Evropy aneb proč nemáme žádný Facebook

Technologický úpadek Evropy se podtrhuje v žebříčku nejhodnotnějších značek světa, ze kterého se počet evropských firem postupně ztenčuje. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy se zaspal nástup IT technologií na konci minulého století. Ekonomiku rovněž dusí přebujelý sociální systém.

 

Negatívní trend je zřetelný především díky žebříčku BrandZ, o kterém jsme již informovali. Hodnota značky vychází zejména z know-how a i stupně inovativnosti příslušné firmy a tomu, jak je schopna se prosadit na trhu.

Firmy, které v těchto ohledech pokulhávají pasují země do nepříjemné situace. Nedokáží si pak totiž udržet aktuální ekonomické nebo geopolitické postavení.

Úpadek Evropy zažíváme v přímém přenosu, ačkoli mnozí si jej nejsou ochotni připustit. Čím déle si však budeme nalhávat, že starý kontinent zůstává na svém, tím hůře pro nás, naše děti a vnoučata. Světadíl, který chřadne ekonomicky a geopoliticky, totiž ztrácí možnost ovlivňovat světové dění a prosazovat na planetární úrovni své hodnoty,” řekl Kovanda.

 

Cloud přináší obrovské finanční obnosy

Evropské země by si měly podle Kovandy uvědomit, že důležitými ukazateli jsou ekonomická a vojenská síla. Od toho se odráží know-how a inovativnost.

„Je škoda, že třeba cloudová centra teď budují firmy jako Microsoft či Google v Polsku, a ne v Česku. Nejchmurnější ale je něco jiného: to, jak si globální cloudoví obři – z USA, případně z Číny – postupně Evropu rozparcelují. Evropě ujel vlak i v cloudu; nemá žádného globálního hráče,” sdělil Kovanda.

Z cloudu plyne obrovský finanční obnos ruku v ruce s velkým množstvím dat a informacemi. Ty se budou přitom dostávat na jiné kontinenty. Tyto faktory dělají Evropu zranitelnější i s ohledem na bezpečnost. Z tohoto pohledu bude podle Kovandy čím dál méně prosazovat vlastní hodnoty. Půjde pak o rozvinutý humanismus a důraz na udržitelný přístup k životnímu prostředí.

 

Evropa nemá žádné firmy, jako jsou Microsoft nebo Apple

„V čem udělala Evropa fatální chybu? Zejména nezachytila nástup IT v 80. a 90. letech. Tehdy se v USA rodili a rostli dnešní šampioni žebříčku, firmy a značky jako Microsoft, Apple, Google či Amazon. Evropa žádné takové šampiony nemá, neboť od 70. let minulého století postupně leniví,” uvedl Kovanda.

Druhá světová válka Evropu zabrzdila, ta tak musela do 70. let Spojené státy ekonomický dohánět. Podle Kovandy se zdálo, že má před sebou i pozitivnější budoucnost. Evropa se ovšem vydala cestou pohodlí.

Postupně se začal rozmáhat model evropského sociálního státu. Pracovní příjem se dočkal poměrně vysokého zdaňování. Z těchto daní se následně vyplácejí poměrně vysoké sociální dávky, které zahrnují i podporu v nezaměstnanosti.

„Pracovití a invenční Evropané jsou demotivováni vysokými daněmi, takže mnozí odcházejí třeba do USA, zatímco se rozrůstá parazitická vrstva nemakačenků. Ještě v roce 1973 se v nejvýznamnějších evropských ekonomikách napracovalo průměrně o jedenáct procent hodin na zaměstnanou osobu více než v USA. Tato pracovitost, díky níž Evropa Spojené státy doháněla, však vzala zasvé,” informoval Kovanda.

 

Evropa se musí vrátit k práci

V roce 1995 se v Evropě napracovalo pouze  84 % toho co ve Spojených státech. Tou dobou rozkvétal Amazon, o trochu později i Google. Světlo světa spatřila i řada dalších ména známých firem, které v USA vytvořily vysoce produktivní provázanou IT infrastrukturu. V Evropě taková podle Kovandy nevznikla, neboť kde se málo pracuje, tam se i málo inovuje a vynalézá.

„Evropa se musí vrátit k tomu, na čem vyrostla – k práci. Není možné, jak jsme toho svědky letos kvůli koronaviru, že zlenivělé evropské země si ani neumějí sklidit zemědělskou úrodu a úpěnlivě žadoní, ať dorazí pracanti ze severu Afriky,” radí Kovanda.

„Samozřejmě je pochopitelné, že kdo byl léta zvyklý na práci v pohodlí kanceláře, tomu se nyní zajídá sběr brambor na poli, který tedy není nijak inovativní. Ale jde o přístup. Je třeba evropský sociální stát osekávat, nikoli ještě dále sebevražedně podporovat jeho bujení. Evropský sociální stát je klíčovým důvodem toho, že starý kontinent nemá Googly, Amazony ani Alibaby. Je zásadním zdrojem povážlivého slábnutí Evropy, jak ekonomického, tak bezpečnostního,” dodal Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Evropské firmy mizí z čela nejhodnotnějších značek, vede Amazon

Bezrealitky nabízí podepsání nájemní smlouvy online

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovany

O autorovi