
TAČR podpořila projekt, který řeší poruchu pozornosti virtuální realitou

Mindfulness je pojem, který v sobě významově skrývá všímavost. Dále jde ale i o meditační techniku, jež se kvalitativně odráží v lidském životě a u nemocných i zdravých lidí. Národní ústav duševního zdraví v Praze se již letos koncem listopadu spojil s kolumbijským softwarovým inženýrem v důsledku vyvinutí aplikace využitelné nejen v klinickém, ale i v domácím prostředí. Psychologické a neurologické studie prokazují, že všímavost představuje meditační techniku napomáhající ve snižování vysokého krevního tlaku, pocitů úzkosti nebo deprese. Má pozitivní dopad na paměť i mentální odolnost.
“Smyslem projektu je zvýšit efektivitu tréninku všímavosti, díky které profituje mnoho duševních a neurologických onemocnění. Základem tréninku je totiž schopnost zaměřit pozornost na bod v daném okamžiku. Tady a teď. To může být pro mnohé z nás složité, zvláště pak pro pacienty, kteří mají například poruchu pozornosti. Díky použití virtuální reality, která využívá 3D brýlí a speciálních sluchátek, bude možné odblokovat rušivé podněty okolního světa,” vysvětlil hlavní rozdíl předseda Technologické agentury ČR (TA ČR) Petr Konvalinka.
Finanční prostředky na tento jedinečný projekt uvolnila právě Technologická agentura ČR. Konkrétně jde o dva miliony korun, které proudí ze státních prostředků v rámci Programu ZÉTA.
Na trhu není žádný podobný produkt tomu, na kterém pracuje Národní ústav duševního zdraví v Praze. Respirační pásy ruku v ruce s virtuální realitou činí ze samotného dýchání pohlcující zážitek.
Měření hrudní a břišní expanze
Pás konkrétně slouží k měření hrudní a břišní expanze a pomáhá určit, zdali je metoda dýchání správná.
Hluboké a rytmické dýchání je důležité pro všechny. Zařízení přináší důležitý trénink na zaměření pozornosti. Využitelnost nachází v domácím prostředí, kancelářích nebo v terapeutických a relaxačních centrech.
“Teď víme, že i kognitivní trénink pro nás není to nejdůležitější, jde spíše o zvládání nenechavých myšlenek a práci se stresem,” řekla o unikátnosti aplikace s názvem VR Mindful řešitelka projektu Barbora Šouláková. Projekt je v základní podobě dokončený.
Autoři aktuálně pracují na drobných úpravách. K prvnímu komerčnímu využití má být aplikace připravena již na konci února roku 2020.
Zdroj: TAČR
Foto: Pixabay.com