Vyberte možnost Stránka

Studenti středních škol zabojují se svými projekty o titul Soutěž & Podnikej

Studenti středních škol zabojují se svými projekty o titul Soutěž & Podnikej

V pátek 24. ledna 2020 se uskuteční v pořadí již 4. republikové finále Soutěž & Podnikej. Vítězové regionálních kol se utkají v pražském HubHub Paláci ARA o hlavní cenu, kterou je cesta do Chicaga. Samotná soutěž představuje tříměsíční program pro středoškoláky. Cílem projektu je ukázat studentům postup při realizování vlastního nápadu, správného nasměrování a nalezení odvahy k samotné realizaci myšlenky. Regionální kola soutěže proběhly ve Zlíně, Olomouci, Ostravě, Brně, Pardubicích, Praze, Ústí nad Labem a v Plzni. 

 

Vstup je 50 Kč pro studenty a 100 Kč pro veřejnost.

Vstupné je potřeba zaplatit předem po registraci na číslo transparentního účtu Nadačního fondu vzdělávání a podnikání88888883 / 0600, prostřednictvím portálu Darujme.cz, nebo na místě formou dobrovolného příspěvku.

Kdo se dostal do finále?

Zachraň planetu

Zachraň planetu

Zdroj: www.soutezapodnikej.cz

 

Autoři projektu: Eliška Pomajbíková, Terezie Uhříková, Natálie Šrottová

K prvnímu regionálnímu finále Soutěž & Podnikej došlo 9. prosince 2019 ve Zlíně v prostorách Baťovy vily. Ve finále podnikatelské soutěže se proti sobě postavilo 7 středoškolských týmů ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Vítězný projekt představuje deskovou hru s názvem Zachraň planetu. Zábavnou formou pak informuje o ekologických problémech Země.

„Vytvořily jsme společenskou hru zaměřenou na osvětu a edukaci v oblasti ochrany životního prostředí. Cílem je vzdělávat děti již od školního věku a to k úctě k naší planetě a to nejen naučnou, ale také zábavnou formou,“ popisuje jedna z autorek projektu Eliška Pomajbíková. 


Boxee

Boxee

Zdroj: www.soutezapodnikej.cz

 

Autoři projektu: Jaroslav Hradil, Filip Trhlík 

Vítězem ostravského regionálního finále Soutěž & Podnikej, které se uskutečnilo 10. prosince 2019 v Moravskoslezském inovačním centru, se stal projekt Boxee. Koncept vítězného projektu připomíná AlzaBoxy. Na rozdíl od nich mají být nová místa pro vyzvednutí zakoupeného zboží dostupná pro všechny e-shopy.

„Úkolem Boxee je zmodernizovat poštovní služby a za pomoci samoobslužných výdejních boxů zjednodušit nakupování na internetu a ušetřit tak lidem čas i stres,“ popisuje jeden z tvůrců projektu Jaroslav Hradil.


Daruju krev

Daruju krev

Zdroj: www.soutezapodnikej.cz

 

Autoři projektu: David Stančík 

Olomoucké regionální finále ovládl devatenáctiletý David Stančík s projektem Daruju krev.

Aplikace pracuje s alarmujícími statistikami v České republice, podle kterých daruje v tuzemsku krev pouhých 2,5 procenta obyvatel. Světová zdravotnická organizace (WHO) naopak uvádí, že by poměr lidí měl odpovídat minimálně 4 procentům. Cílem aplikace je motivování její uživatelů k darování krve. Navíc jsou v ní zakomponované notifikace a herní prvky.

„Vytváříme komunitu pravidelných dárců, hrdinů zachraňujících životy. Skrze sociální sítě a aplikaci pro dárce krve,“ popisuje svůj projekt David Stančík. 


Jebeto

Jebeto

Zdroj: www.soutezapodnikej.cz

 

Autoři projektu: Benedikt Šujan, Jeroným Komanec, Tomáš Kratochvíl

Vítězem brněnského kola na půdě Jihomoravského inovačního centra se stali tvůrci projektu Jebeto. Ti stojí za nápadem multifunkčních bot s vyměnitelnou podrážkou a svrškem.

Náš název vznikl v rámci jednoho školní projektu. Přestože může působit trochu kontroverzně, jde pouze kombinaci našich jmen (Jerry, Ben, Tom),“ popisuje vznik názvu Benedikt Šujan.


Poplate

Poplate

Zdroj: www.soutezapodnikej.cz

 

Autoři: Jan Račanský a Aram Sogomonjan 

V den 13. prosince 2019 se v Pardubicích uskutečnilo další regionální finále. V něm uspěli tvůrci projektu Poplate. Tento projekt si dal za cíl nahradit jednorázové tácky za šetrnější variantu, která bude navíc jedlá.

„Poplate je tím nejjedlejším talířkem na světě. Momentálně při výrobě používáme kukuřici, do budoucna počítáme také s rýží,“ popisuje produkt Jan Račanský.


MrkMrkev

MrkMrkev

Zdroj: www.soutezapodnikej.cz

 

Autoři: Marie Hanušová a Ina Čížková 

První pražské regionální finále ovládl projekt MrkMrkev, za nímž stojí studentky Marie Hanušová a Ina Čížková. Tyto dvě slečny vymyslely projekt podomácku vyrobených fresh drinků a marmelád. Jeho cílem je zužitkování ošklivé zeleniny a ovoce, které by supermarkety za normálních okolností vyhodily.

„Rozhodly jsme se jít s černým pytlem na trh a ukázat, že ovoce a zelenina, která by ze supermarketů putovala do koše může být dále zpracovávána a využívána,“ popisuje vítězný záměr Marie Hanušová.


Prostudenty.info

Prostudenty.info

Zdroj: www.soutezapodnikej.cz

 

Autoři: Jakub Roháček

Sedmé regionální finále patřilo opět Praze. Uskutečnilo se v coworkingovém prostoru Opero.

Vítězným projektem se stal Prostudenty.info. Tento portál má dětem usnadnit výběr střední školy.


Ticker Print

Ticker Print

Zdroj: www.soutezapodnikej.cz

 

Autoři: David Reininger a Monika Starečková 

Vítězem regionálního finále v Ústím nad Labem se stal projekt Ticker Print. Jde o projekt, který se zaměřuje na 3D tisk pomůcek pro výuku na základních a středních školách.

„Vytváříme anatomicky přesné 3D modely a výukové pomůcky pro základní a střední školy za využití 3D tiskárny. Jedním z našich cílů je tímto způsobem zefektivnit české školství,“ vysvětluje David Reininger.


Vytrid.it

Vytrid.it

Zdroj: www.soutezapodnikej.cz

 

Autoři: Jakub Blecha, Jan Hrůza

Západočeské město Plzeň ovládla mobilní aplikace Vytrid.it, která již podle názvu motivuje lidi k třídění odpadu.

„V naší appce můžete třídit odpad a ještě si u toho zahrát hru. Koncept zahrnuje například dobývání kontejnerů a následné porovnávání skóre mezi přáteli,“ popisuje projekt Jakub Blecha.


SKILD

Autoři: František Miroslav Škola, Lukáš Valas


 

U loňského celorepublikového finále jsme jako Tývka.cz nechyběly. Jeho vítězem se stala aplikace Pochopím.to. Za vývojem stál Ondřej Gonzor, kterého doprovázeli Jan Kaifer a Tomáš Vrbovský.

Tento projekt se zaměřil na nedostatek zpětné vazby pro učitele a k tomu se pojící nepochopení látky ze strany žáků.

Díky aplikaci nemusí mít žáci ostych podělit se o to, čemu nerozumí. Učitel na druhé straně dostává data. Díky nim ví, jak se může připravit na další hodinu. V následujících odkazech se můžete podívat na reportáže z loňského ročníku Soutěž & Podnikej:

Soutěž a podnikej motivovalo středoškoláky v podnikání, zvítězil projekt na podporu výuky

„Fuckupy posouvají lidi víc než úspěch,“ říká Jan Sláma z Faceup.com

„Pokud chcete úspěšné podnikání, musíte jít krůček po krůčku,“ říká M. Vítek z Fundchaser

 

I v letošním roce plánujeme navštívit republikové finále Soutěž & Podnikej, brzy se tak můžete těšit na naše výstupy z této chválihodné události.

 

Zdroj: Soutěž & Podnikej, Tývka.cz

 

 

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.