Vyberte možnost Stránka

Startupy a tech firmy čelí inflaci a propouštějí

Startupy a tech firmy čelí inflaci a propouštějí

Mateřská společnost Snapchatu Snap se chystá propustit řadu kmenových zaměstnanců. Referují o tom alespoň informace od amerického technologického webu The Verge. I přestože rozsah personálních škatulat není jasný, tak se potvrzuje nepříznivý trend, se kterým se v současné době v tech a startupovém světě setkáváme – firmy čelící stoupající inflaci ruku v ruce se situací hraničící s recesí musí propouštět. Infografiku poukazující na tento fakt zveřejnil portál Statista. Píše navíc, že hromadné propouštění v technologickém sektoru odstartovalo již ve druhém čtvrtletí letošního roku. Data čerpá z portálu Layoffs.fyi.


Mezi dubnem a červencem muselo přistoupit k hromadnému propouštění zaměstnanců 170 technologických firem a startupů na území Spojených států. V prvním čtvrtletí k tomu přitom přistoupilo pouhých 20 firem. Například online prodejce ojetých vozů Carvana v květnu propustil 2500 pracovníků.

Netflix zase během druhého čtvrtletí propustil přibližně 450 zaměstnanců, což odpovídá čtyřem procentům lidského kapitálu této streamovací platformy. Paypal na druhé straně přerušil kontrakt 83 lidem.

Minulý měsíc zase učinily kroky k propuštění několika zaměstnanců společnosti TikTok a Twitter. V případě druhé jmenované firmy se spekuluje nad kroky, jež se pojí k převzetí firmy novým ředitelem Elonem Muskem.

Zdroj: Statista.com

To už se dostáváme k přímému konkurentovi Muskovy Tesly, kterým je výrobce elektromobilů firma Rivian. Tav červenci propustila 840 zaměstnanců.

Dalším odvětvím, které zasáhly výrazné turbulence související s podvody, zvýšeným útokem hackerů a dramatickou ztrátou hodnoty, jsou kryptoměny. Mezi dubnem a srpnem pak konkrétně platforma Robinhood, NFT marketplace OpenSea a kryptoměnová burza Coinbase propustily 20 procent své pracovní síly. To se váže k období označovaném za „kryptoměnovou zimu”.

Zdroj: Statista

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.