Vyberte možnost Stránka

Startup Xsun představil druhou generaci autonomního solárního dronu

Startup Xsun představil druhou generaci autonomního solárního dronu

Francouzský startup XSun díky akcelerátoru 3DEXPERIENCE Lab vyvinul druhou generaci svého autonomního solárního dronu SolarXOne. Po tříletém výzkumu a vývoji se tak dvacetičlennému týmu XSun podařilo v jednom stroji spojit technologie z různých věd a oborů – designu, inženýrství, simulace, kompozitů nebo testování. Stroj tak získal na svém výkonu, jeho provoz je ekonomičtější, a hlavně vyniká svým udržitelným řešením.


Dron SolarXOne, který je poháněný fotovoltaickými články a monitorovaný na dálku z pozemního ovládání, nalezne využití v široké škále oborů od zemědělství, přes monitoring plynového potrubí či elektrické sítě až po námořnictvo.

Jeho charakteristickým rysem jsou dvě křídla, která zvětšují plochu pro fotovoltaické články a zároveň zajišťují optimální letový výkon. Tímto důmyslným designerským řešením stroj získal nejen lepší aerodynamické vlastnosti, ale také lepší ovladatelnost a stabilitu.

Zároveň mohlo být zredukováno rozpětí křídel na 4,5 metru, při dosažení maximálního výkonu. Pro francouzské konstruktéry byla stěžejní také celková váha dronu, která vzhledem k mezinárodní legislativě, respektive využitelnosti na různých trzích, nesměla přesáhnout 25 kg.

Úspěšný 12hodinový plně autonomní let

„V rámci celého vývoje našeho autonomního dronu jsme se potýkali s celou řadou výzev. Ať už se jednalo o aerodynamiku, zdroj energie, komunikaci či ovládání, museli jsme vše řešit v rámci jednoho systému. S tímto náročným úkolem nám neuvěřitelně pomohla cloudová platforma 3DEXPERIENCE, díky níž mohl celý tým pracovat na návrzích, testech a simulacích v jednotném prostředí z jakéhokoliv místa,“ uvádí prezident společnosti XSun Benjamin David.

Zástupci společnosti XSun s tímto dronem letos provedli úspěšný 12hodinový, plně autonomní let.

Demonstrovali tak, že je stroj schopen jak autonomního vzletu i přistání, tak i absolvování více než 600km letu a to vše za využití obnovitelné solární energie.

SolarXOne nese různé senzory

SolarXOne je schopen letět stovky kilometrů a nést různé senzory, které mají díky solárním článkům dostatek energie.

Cloudové řešení společnosti Dassault Systèmes bylo vynikající volbou. Vzhledem k tomu, že hodně cestuji a moje kancelář nikdy není na stejném místě, mám díky tomuto softwaru přístup ke všem souborům odkudkoli,“ dodává testovací inženýr společnosti XSun Denis Pitance.

Do startupového akcelerátoru 3DEXPERIENCE LAB se přihlásilo přes 600 firem

Do startupového akcelerátor 3DEXPERIENCE Lab společnosti Dassault Systèmes se v průběhu posledních tří let přihlásilo více než 600 společností či projektů, z nichž bylo ke spolupráci přizváno 25.

solární dron Xsun
Zdroj: www.xsun.fr

Vedle společnosti XSun tak ze spolupráce s odborníky a výhod profesionálních 3D vývojářských technologií těží například firma vyrábějící přenosné nabíjecí stanice pro elektromobily nebo společnost zabývající se 3D tiskem lidských buněk.

Hlavním cílem akcelerátoru je podpora projektů, které jsou v souladu s cíli udržitelného rozvoje OSN (Sustainable Development Goals – SDGs).

Také by vás mohlo zajímat:

Miton investuje do knižního second-handu Knihobot

Zdroj: XSun

O autorovi