
Daruju krev chce expandovat do rozvojových států, kde nejsou peníze

David Stančík se stal vítězem letošního finále Soutěž & Podnikej s osvětovým projektem Daruju Krev. Darování krve je málo popularizovanou oblastí. To si právě všiml devatenáctiletý student z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.
Vy jste na celém projektu pracoval sám. Bylo to pro vás jednodušší nebo naopak těžší?
„Na jednu stranu je samozřejmě náročnější dělat věci sám a na druhou stranu má člověk větší flexibilitu v řízení sám sebe. Může sám sebe nějakým způsobem motivovat a je to rozhodně jednodušší na management. Naplánovat si tedy to, co má být kdy doděláno a dodržovat deadliny je rozhodně jednodušší, když je člověk vlastním šéfem, než když to musí řídit s vlastními lidmi.“
Vaše aplikace má šířit osvětu o tom, jak je důležité darovat krev. Jak jste se k této myšlence dostal?
„Bylo to v září minulého roku, když jsem šel poprvé darovat krev. Když jsem se vracel domů, tak jsem zjistil, že to povědomí o tom dárcovství skoro není a že tam bylo poměrně málo lidí. Můj blízký kamarád chodí darovat krev pravidelně, atak mě motivoval k tomu to zkusit. Zjistil jsem, že je to fajn a že to někomu pomáhá. Řekl jsem si, že je škoda, že to lidi nebaví. Přitom na tom nic není. Přemýšlel jsem tak nad tím, že bych vyvinul aplikaci a stalo se z toho toto.“
Co je hlavním lákadlem, proč bych si měl aplikaci nainstalovat?
„Jsou tam herní prvky, je tam žebříček pro porovnání s přáteli a na to, abyste viděl, jak jste na tom globálně a lokálně. To znamená, že se můžete podívat například na to, kolikátý jste jako dárce v České republice. To vás může dále motivovat. Zároveň jsou tam odměny, takže získáte virtuální odznáčky, na základě toho jak pravidelně a jak často darujete. Momentálně se snažíme dále partnerizovat s dalšími projekty, které by mohly nabízet dárcům různé zajímavé odměny a případně i slevy za pravidelné darování.“
Daruju krev chce expandovat do zahraničí
Co máte v plánu do budoucna?
„Za tři nebo pět let chceme rozhodně expandovat na zahraniční trh. Momentálně volíme, zdali jít do větších států a zaměřit se na nějaké silnější ekonomiky, nebo to rozjet někde úplně jinde. To znamená v nějakých rozvojových státech a nějakých zemích, kde je to složitější a kde ty peníze prostě nejsou. To by pro nás mohla být velká výzva a zároveň je to něco, na co se rozhodně chceme soustředit.“
Co byste doporučil mladým lidem, kteří chtějí podnikat?
„Určitě to nevzdávat a být odhodlaný a sebevědomý. To jsou podle mě velice důležité věci, plus brát všechno s pokorou. Být co nejvíc pokorný a vážit si věcí, času a lidí, protože ti na vás vždy nemají čas.“
Více informací o Soutěž & Podnikej se dozvíte níže:
Soutěž a podnikej motivovalo středoškoláky v podnikání, zvítězil projekt na podporu výuky
„Fuckupy posouvají lidi víc než úspěch,“ říká Jan Sláma z Faceup.com
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že každá země by měla mít 4 procenta dárců. V České republice jich je pouhých 2,5 procenta – zhruba o 100 tisíc méně, než je potřeba. Aplikace Daruju Krev má správně nakročeno, aby tento problém vyřešila.
Zdroj: Tývka.cz