Vyberte možnost Stránka

Soutěž a podnikej motivovalo středoškoláky v podnikání, zvítězil projekt na podporu výuky

Soutěž a podnikej motivovalo středoškoláky v podnikání, zvítězil projekt na podporu výuky

Projekt Soutěž a podnikej má za sebou už třetí úspěšný ročník. Jeho cílem je podle tvůrců naučit studenty pracovat na svém nápadu a v praxi si vyzkoušet, co obnáší vytvořit si vlastní podnikatelský záměr. Letošního ročníku se zúčastnilo 75 soutěžních týmů. Na regionálním finále se přitom objevilo 39 projektů. Úspěšnost dokončení je pak více než 50procentní.

 

„Jsem moc rád, že se neobjevily jenom technologické projekty, že se objevily projekty z širokého spektra odvětví od včelařství, po vzdělávání, po produkty jako je samonapájecí pouzdro a podobné věci. Já jsem moc rád za tu kreativitu, kterou soutěžící přinesli. To je podle mě největší úspěch, že to ti soutěžící dokončili, dotáhli do toho finále a dokázali ten svůj nápad zhmotnit,” říká spoluzakladatel soutěže Martin Vítek.

Vítězem celorepublikového finále se stala aplikace Pochopím.to. Za vývojem stál Ondřej Gonzor, kterého doprovázeli Jan Kaifer a Tomáš Vrbovský. Tento projekt se zaměřil na nedostatek zpětné vazby pro učitele a k tomu se pojící nepochopení látky ze strany žáků. Díky aplikaci nemusí mít žáci strach podělit v tom, čemu nerozumí. Učitel na druhé straně dostává data. Díky tomu ví, jak se může připravit na další hodinu.

„Ta soutěž byla super, protože jsme měli mentora a naučila nás nějakým způsobem si řídit čas, dodržovat deadliny a vedla nás k nějakému systému. Díky tomu jsme vyhráli,“ říká spoluzakladatel vítězného projektu Pochopim.to Tomáš Vrbovský.

„Shodou okolností projekt z letošního roku je něco, nad čím jsem sám přemýšlel, protože mám devatenáctiletou dceru a ta v průběhu svého studia řešila podobné problémy. To znamená, že jsem to měl v uvozovkách doma na talíři. Toto je skutečně projekt, který si myslím, že vyhrál zaslouženě a je to něco, co má velký potenciál,“ informuje o tom zakladatel projektu Liftago Juraj Atlas.

„Jsem obrovský podporovatel kvůli tomu, že mně samotnému to pomohlo. Bez této soutěže bych třeba ani nepodnikal. Myslím si, že tento projekt není samozřejmě úplně pro každého. Na druhou stranu je tam venku spousta středoškoláků, kteří by strašně rádi podnikali, neví jak, ale tento projekt jim to pomůže umožnit, což myslím, že je skvělý. Dalo by se říct, že zviditelnit jsme se museli sami. Tento projekt byl jen zkrátka taková pomůcka k tomu, abychom si všechno urovnali, abychom šli opravdu ven s nějakou firmou, která má fungující byznys plán, logo a vše kolem toho, protože bez toho bychom šli jen s knoflíky na triku a kupte si nás,“ uvedl zakladatel projektu a vítěz předchozího ročníku Butono Tadeáš Kapic.

„Soutěž a podnikej sleduji tuším od druhého ročníku a už dva poslední ročníky jsem byl porotcem a velice klukům fandím. I proto se jim snažím pomáhat, co můžu, je to skvělý počin. Já si myslím, že na středních školách je to přesně ten čas, kdy studenti se s možností podnikání a se způsobem jak to dělat měli začít seznamovat. Někteří si z toho odnesou krátkodobé zkušenosti a budou pokračovat učit se a někteří skutečně vymyslí něco zajímavého, v čem začnou podnikat a co pro ně bude ta náplň na následující roky,“ referuje Juraj Atlas.

„Myslím si, že je to fajn věc, že to lidem umožňuje alespoň pár kroků dál realizovat svůj nápad, který nosí v hlavě. Zrovna tato soutěž může být něco, co jim zrovna dá sebedůvěru nebo nějaký kontakt, nebo jim zodpoví nějakou otázku, se kterou se perou a která jim pomůže učinit několik dalších kroků přibližujících je k realizaci jejich nápadu,“ říká zakladatelka firmy Grason Jarmila Kowolowská.

„Já tomu strašně fandím a podporuji to asi dva roky, co jsem na to strašnou náhodou narazil, protože oni měli semifinále naproti mojí kanceláři. Myslím si, že je to super, protože spousta středoškoláků má schopnosti, energii i nadšení na to, aby vybudovali nějakou firmu nebo startup, ale problém je, že to jde a neví, kde začít. Myslím si, že právě tato soutěž je super startovní můstek a právě ukázka toho, kde by měli začít,“ myslí si Jan Sláma z projektu Faceup.com.

Martin Vítek říká, že vizí pro příští rok je pokoření 150 přihlášených soutěžících týmů. Z toho by přitom měly dvě třetiny soutěž dokončit. Důležitá je také expanze do zahraničí. Příkladem jsou samozřejmě sousední země nebo i Balkán.

Nedílnou součástí Soutěž a podnikej jsou mentoři porotci a partneři. Těch není nikdy dostatek. Pokud byste měli zájem soutěž podpořit, tak určitě dejte vědět Martinu Vítkovi nebo Davidovi Friedlovi.

 

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.