Vyberte možnost Stránka

Sluneční elektrárny se otevřely České republice

Sluneční elektrárny se otevřely České republice

Více než dvě desítky solárních elektráren po celé České republice se v týdnu od 20. září zpřístupnily veřejnosti. Dny otevřených dveří slunečních elektráren uspořádala Solární asociace již pátým rokem u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje.


Cílem události bylo podpořit rozvoj udržitelné ekonomiky, představit fungování solárních elektráren a ukázat široké veřejnosti možnosti využití energie ze slunce. Událost se uskuteční pod záštitou Ministerstva životního prostředí.

Šířit myšlenku udržitelného rozvoje, podpořit iniciativy, které k němu přispívají a dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme. To je cílem Evropského týdne udržitelného rozvoje, který letos připadá na termín 20. – 26. září 2021.

V rámci této události se uskutečnilo tisíce akcí od konferencí, výstav, workshopů, seminářů, filmových promítání, až po komunitní setkání a dny otevřených dveří slunečních elektráren.

Zdroj: Solární asociace

Do celosvětového projektu se zapojí také Česká republika.

„U příležitosti této mezinárodní iniciativy v Solární asociaci již pátým rokem pořádáme Dny otevřených dveří slunečních elektráren. Naším hlavním cílem je zpřístupnit zajímavé projekty novým zájemcům o vlastní výrobu energie ze slunce a rozšířit povědomí široké veřejnosti o jejich nesporných výhodách,“ říká výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Šilhová.

Zdroj: Solární asociace

Rodinné střešní elektrárny i solární parky

Do letošního ročníku Dnů otevřených dveří se celkem zapojilo více než dvě desítky solárních projektů z celé České republiky. Své brány otevřely jak menší střešní instalace na rodinných domech, středně velké fotovoltaiky, tak i velké solární parky.

Jako první se již v sobotu 18. září návštěvníkům zpřístupnila FVE Bežerovice na Táborsku. Ročně tato elektrárna, která patří do skupiny ČEZ, vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu více než 700 domácností na jihu Čech.

Otevřena pro veřejnost je také jedna z největších fotovoltaických elektráren v České republice a vůbec v celé střední, jižní a východní EvropěFVE Vepřek v Nové Vsi s výkonem 35 MW. Jedná se o komplex 13 bloků, které se rozprostírají na ploše 82,5 ha (rozloha zhruba stovky fotbalových hřišť).

Několik desítek otáčivých zařízení

V Prakšicích ve Zlínském kraji pak mohli zájemci navštívit tamní úložiště energie. Jedná se o první velkokapacitní skladovací bateriový systém v Česku, který je připojen do distribuční soustavy.

Mezi zapojené energetické projekty patří také sluneční elektrárna Ostrava-Plesná, soběstačná dřevostavba se solárním ohřevem vody a nabíjecí stanicí pro elektromobily.

Zajímavostí bylo i několik desítek otáčivých zařízení (tzv. trackerů) se zrcadly u FVE Myštěves a FVE Řehoty v Královéhradeckém kraji nebo v Horních Moštěnicích na Olomoucku.

Solární elektrárny na netradičních místech

Solární elektrárny byly k vidění i na netradičních místech. Jak využít sluneční energii pro vlastní provoz prozradí v Moštárně Hostětín na Uherskohradišťsku, na Kozí farmě v Pěnčíně na Jablonecku nebo ve Větrném kole v Chocni na Pardubicku.

Úplně poprvé bylo možné si prohlédnout fotovoltaickou elektrárnu Chvalatice na Znojemsku, domácí elektrárnu v obci Brňov u Valašského Meziříčí nebo vzorový ostrovní dům v obci Omice nedaleko Brna.

Sluneční elektrárny mohli zájemci vidět také v Broumově, Bohuňovicích, Velkém Meziříčí, Bušanovicích, Železné Rudě, Strančicích, Kunčině a na dalších místech po republice.

Vzdělávání studentů i veřejnosti

Stejně jako v předchozích letech se očekával velký zájem nejen ze strany veřejnosti, ale také studentů ze základních a středních škol. Navštívit mohli například Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu, kde se dozví více o použití různých technologií spojených se solární energií nebo o speciálním zapojení do energetického systému budovy s užitím baterií.

Dalším projektem ČVUT UCEEB je Experimentální agrofotovoltaika VÚKOZ v pražských Průhonicích. Jedná se o experimentální systém, který ověřuje efektivitu užití FVE společně s agrolesnictvím, a vzájemné vztahy mezi fotovoltaickou technologií a pěstováním dřevin a plodin.

„Solární asociace dlouhodobě podporuje edukaci v otázce využití nejen fotovoltaiky, ale obecně obnovitelných zdrojů energie u mladších generací. Školám proto proaktivně nabízíme možnost přihlásit se na komentované prohlídky v jednotlivých elektrárnách po celé republice,“ dodává Veronika Šilhová.

Také by vás mohlo zajímat:

Zdražování energií povede ke zvýšení cen zboží až o desítky procent

Zdroj: Solární asociace

O autorovi