Vyberte možnost Stránka

ŠKODA odhalila před 25 lety studii Octavia Combi

ŠKODA odhalila před 25 lety studii Octavia Combi

Práce na vývoji budoucího modelu ŠKODA OCTAVIA se rozeběhly již v roce 1992, krátce po začlenění české značky do koncernu Volkswagen. První studie vznikly na bázi VW Golf třetí generace, ale záhy bylo přijato rozhodnutí dopřát nové vlajkové lodi z Mladé Boleslavi nejmodernější koncernovou technologii. ŠKODA tak jako první ze sesterských značek představila automobil na zcela nové podvozkové platformě A4.


Liftback ŠKODA OCTAVIA, konstruovaný již v digitálním prostředí CAD, se veřejnosti představil 4. dubna 1996. Nadčasově elegantní design navrhli designéři pod vedením Dirka van Braeckela.

Základní liftback OCTAVIA šokoval mimořádně objemným a dobře využitelným zavazadlovým prostorem, překonávajícím i vozy o třídu vyšší. Frankfurtský autosalon v roce 1997 pak dal nahlédnout do ještě slibnější budoucnosti, kterou představovala designerská studie OCTAVIA COMBI. Mimochodem onen fialový výstavní exemplář, jeden z milníků historie značky, se dochoval v depozitáři mladoboleslavského ŠKODA MUZEA.

Maximalistické nároky kladené automobilkou na nový model znamenaly mimo jiné velkorysé investice do technologií efektivní sériové produkce. V Mladé Boleslavi proto vyrostla nová část výrobního komplexu, jedna z nejmodernějších svého druhu v Evropě. Důležitou součástí se stala svařovna M14 s projektovanou denní kapacitou 1 200 karoserií při třísměnném provozu.

Světová premiéra v Ženevě 1998

V únoru 1998 zde začala nabíhat sériová produkce vozu ŠKODA OCTAVIA COMBI. Bok karoserie, formovaný z hlubokotažného plechu v jednom celku, vznikal na největším lisovacím zařízení v podniku. Jen příslušná raznice vážila úctyhodných 63 tun, přitom se pracovalo s přesností na desetinu milimetru.

Oficiální světová premiéra modelu OCTAVIA COMBI se odehrála 5. března 1998 na autosalonu v Ženevě, první zákazníci převzali klíčky v květnu. Čtyřapůlmetrové kombi se rozvorem 2 512 mm shodovalo s liftbackem, bylo o šest milimetrů delší a o 26 mm vyšší, navíc – podle provedení – jen o 15 až 30 kg těžší. Největší pozornost vzbudilo elegantní ztvárnění zádě vozu, skýtající spoustu místa pro zavazadla, konkrétně 548 až 1 512 litrů.

V prvním roce připadlo na kombi 15 % všech prodaných automobilů OCTAVIA, už napřesrok to bylo 36,7 % a v roce 2001 dokonce 40,5 %. Již od října 1998 sjížděly některé z nich z nové linky ve Vrchlabí, kde právě končila produkce menšího modelu FELICIA.

Sedm let po svém debutu, 25. září 2004, se OCTAVIA COMBI dočkala nástupkyně. Třetí novodobá generace se poprvé ukázala 7. března 2013, aktuální čtvrtá pak 11. listopadu 2019.

Zdroj: ŠKODA AUTO

O autorovi