Vyberte možnost Stránka

Siemens pomáhá ČVUT s výrobou respiračních polomasek

Siemens pomáhá ČVUT s výrobou respiračních polomasek

Firma Siemens se připojila k Českému institutu informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC při ČVUT a v závodě Siemens Elektromotory Mohelnice na speciální 3D tiskárně denně vyrábí více než 40 ochranných respiračních polomasek model RP95-3D s nejvyšším stupněm ochrany. Výrobu koordinuje a respirátory kompletuje společnost 3Dees Industries, filtry dodává Sigma Lutín. Všechny vyrobené polomasky Ministerstvo zdravotnictví ditribuuje lékařům, sestrám a dalším zdravotníkům, kteří s koronavirovou pandemií bojují v první linii.

 

„S výrobou respirátoru podle návrhu ČVUT jsme začali jako jedni z prvních,“ říká Michal Průša, který 3D tisk v mohelnickém závodě zaštiťuje.

K disopzici je tu jedna ze sedmi českých tiskáren pracujících s technologií Multi Jet Fusion, které dohromady mohou vytisknout až 550 respirátorů denně.

V tiskárně Multi Jet Fusion dochází ke spojování plastového prášku se speciálními pojivy. Výsledný produkt je následně vytvrzen vysokoenergetickým infračerveným zářením.

Za běžného provozu se tato technologická novinka používá především v nástrojárně. Během koronavirové pandemie nalezne ale jiné uplatnění a denně vytiskne až 42 kusů respirátorů nebo několik stovek drobných dílů do respiračních polomasek denně. Polomasky je možné používat neomezeně. Filtry, kterými polomasky osazuje Sigma Lutín, vydrží závislosti na okolním prostředí a individuální zátěži až několik dní.

 

Siemens vnímá pomoc jako morální povinnost

Přísnou kontrolu výroby, kompletace a distribuce respirátorů má na starosti Ministerstvo zdravotnictví.

„K respirátorům, které vytiskneme v našem závodě, je potřeba doplnit další komponenty jako silikonové těsnění, upevnění přes hlavu, silikonovou membránu, kterou dodává dle vzoru ČVUT firma 3D tech a hlavní filtr dodávaný Sigmou Lutín. Z Ministerstva zdravotnictví poputují respirátory k lékařům a dalším zdravotníkům v první linii,“ říká Michal Průša.

Lékaři a zdravotníci v první linii respirátory nutně potřebují, aby mohli pomáhat těm, kdo nemocí COVID-19 onemocněli. Právě oni jsou pro nás všechny tou největší nadějí a považuji za morální povinnost je v rámci našich možností podpořit.“ říká ředitel závodu Pavel Pěnička.

 

CIIRC nabídl licenci pro tisk celému světu

Respirátor RP95-3D navržený a vyvinutý odborníky z CIIRC je ve formě volné licence k dispozici celému světu. Firma Siemens Česká republika tak tisková data předala všem svým orgnizacím po celém světě.

Siemens zaujímá vedoucí postavení v oboru aditivní výroby, naše kontakty v oboru průmyslového 3D tisku jsou velmi rozsáhlé. Hned po předání informace zájem o 3D respirační polomasku vyjádřili kolegové z Chile a Kolumbie, věřím, že český model respirátoru pomůže v boji s pandemií i v těchto zemích.“ uvedl generální ředitel Siemens Česká republika Eduard Palíšek.

 

Siemens bojuje proti koronavirus na globální úrovni

Siemens minulý týden otevřela globální síť pro aditivní výrobu. Jako odpověď na probíhající globální zdravotní krizi způsobenou pandemií viru COVID-19 zpřístupnila svoji síť pro aditivní výrobu (AM) spolu se svými 3D tiskárnami celosvětové lékařské komunitě. Chce tak urychlit návrh a výrobu zdravotnických komponent.

Síť AM propojuje uživatele, designéry a poskytovatele služeb 3D tisku. Umožňuje tak rychlejší a méně komplikovanou výrobu náhradních dílů pro stroje, jako jsou např. ventilátory. Síť Siemens AM je celosvětově dostupná a pokrývá celý hodnotový řetězec – od nahrávání a simulace přes kontrolu návrhu až po proces tisku a související služby.

Pro všechny, kdo potřebují poradit s designem a výrobou jsou k dispozici inženýři a návrháři Siemens, kteří jsou připraveni podat pomocnou ruku.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Nemovitosti jsou nyní nejvhodnější pro uchování financí

ČR je ve fiskálních opatřeních proti koronaviru 3. v Evropě

Spojujemecesko.cz mobilizuje firmy do boje proti koronaviru

 

Zdroj: Siemens Česká republika

O autorovi