Vyberte možnost Stránka

Senior Pointy zaplavují dotazy seniorů o koronaviru

Senior Pointy zaplavují dotazy seniorů o koronaviru

Neutichající zprávy o epidemii koronaviru vyvolávají během uplynulých dnů velkou míru paniky. Ta je značná zejména mezi seniory. Obavy vyplývají především kvůli tomu, že jde o vůbec nejohroženější skupinu, která je proti infekcím více náchylná. Takzvané Senior Pointy neboli kontaktní místa pro seniory aktuálně zaplavují stovky dotazů, kde je možné sehnat roušky a jestli je třeba se zásobit a o jak vážnou epidemii se může do budoucna jednat. 

 

„Informovali jsme se u krajské hygienické správy, abychom věděli, jak na obavy našich klientů reagovat. Nakonec jsme se dohodli s Českou lékárnickou komorou (ČLnK), že budeme používat jejich zpracovaný materiál, kde popisují deset základních zásad pro období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění,“ vysvětluje ředitel organizace Společně o.p.s. Jakub Carda. Tato firma je provozovatelem Senior Pointů.

Materiál ČLnK je k dispozici ve všech 38 poboček Senior Pointů. K dostání jsou veškerým návštěvníkům kontaktního místa. Instrukce doporučují zejména dodržování základních hygienických opatření, důkladné mytí rukou mýdlem nebo dezinfekčním gelem, ale rovněž vyhýbání se velkým kolektivům.

Materiál rovněž upozorňuje před používáním jakýchkoli roušek. Infekci totiž umí zastavit pouze některé z nich.

Podobné instrukce vydal na svých webových stránkách i Moravskoslezský kraj. Mimo základní doporučení ke snížení rizika nákazy informuje o konkrétním postupu, kterým se obyvatelé mají řídit, pokud mají podezření na nákazu koronavirem.

„Máme zpracovaný krizový plán, který vychází z pandemického plánu České republiky. Všechny nemocnice jsou ve stavu zvýšené pohotovosti,“ uvádí náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

 

Zvýšený zájem o takzvané Senior busy

Neutichající příliv zpráv referujících o epidemii šířící se celým světem má vliv na návštěvnost akcí pořádaných Senior Pointy.

„Klienti se nám teď často odhlašují z domluvených akcí. Někdy je to na doporučení rodinných příslušníků, kteří se o ně zkrátka bojí. Průměrně k nám teď dochází asi o polovinu seniorů méně. O to více však volají o informace,“ doplňuje Jakub Carda. Provoz Senior Pointů je neměnný.

Senioři mají rovněž zájem o způsob dopravy formou Senior busů. Obávají se cestování městskou hromadnou dopravou, ve které je velké množství lidí. Šířit se tu může přitom jakákoli forma nákazy. Senior Bus je určený pro osoby starší 70 let nebo pro držitele průkazu ZPT nebo ZPT/P.

Uplatnění nacházejí především v rámci přepravy k lékaři nebo kvůli vyřízení osobních záležitostí.

„Službu nabízí Dopravní podnik města Brna a my ji pomáháme našim klientům zprostředkovat. Je však hodně žádaná. Nemůžeme ji zajistit lidem, kteří nesplňují podmínky,“ říká Carda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Koronavirus zabil více lidí než SARS a v ČR se prodraží

Výpadek dodávek z Asie velké firmy tendrují na lokální trh

Zlato na sedmiletém maximu, důvodem je hrozba koronaviru

Zdroj: Senior Point

O autorovi