Vyberte možnost Stránka

Sedačky u nové a udržitelné Audi A3 jsou z PET láhví

Sedačky u nové a udržitelné Audi A3 jsou z PET láhví

Sedačky u čtvrté generace modelové řady Audi A3 jsou vyrobeny ze speciálního materiálu. Německá automobilka jde cestou trvalé udržitelnosti a využila tak vůbec poprvé tkaninu z druhotných surovin. Až 89 procent použitých textilií tvoří recyklovaný termoplast z PET láhví. Ten byl náročným procesem zpracován na přízi. Výsledkem mají být tkaniny, jež po vizuální i haptické stránce jsou totožné standardní kvalitě klasických tkanin pro čalounění sedadel. 

 

Plastová láhev zmizí v otvoru automatu na odběr zálohovaných láhví a zákazník v Německu obdrží 25 centů. Co se však s láhví děje dál? Ještě v prostorách obchodu se jednorázově použitelné láhve slisují pro efektivnější přepravu nákladními vozidly.

V recyklačním závodě probíhá jejich třídění podle barvy, velikosti a kvality. Odlišné materiály, z nichž jsou vyrobeny například víčka, se oddělí. Láhve jsou následně strojově rozemlety na drť, která se propírá, suší a roztaví.

Tryskami jsou z této hmoty vytvářeny nekonečné plastové provazce. Speciální stroj je pak po vychladnutí nařeže na malé kusy. Výsledný granulát, tzv. recyklát, se vytlačováním zpracovává na vlákna, která se po navinutí na cívky nakonec používají k výrobě tkanin.

 

Přes 100 láhví z termoplastu PET v jednom voze A3

Pro sedadla každého vozu je využito až 45 láhví o objemu 1,5 litru z termoplastu PET. Dalších 62 láhví z PET se recykluje pro výrobu koberců nového modelu Audi A3.

Také další komponenty interiéru jsou ve stále větší míře vyráběny z druhotných surovin. Jedná se například o izolační materiály, tlumicí díly, obložení bočních stěn zavazadlového prostoru, podlahu zavazadlového prostoru a podlahové rohože. Cílem pro nadcházející roky je další výrazné zvyšování podílu recyklovaných materiálů ve vozech Audi. Prémiová značka přitom bude svým zákazníkům i nadále nabízet produkty ve vysoké kvalitě, na kterou jsou zvyklí.

Čalounění sedadel v současnosti ještě není vyráběno výhradně z recyklovatelných materiálů.

„Výzvou je spodní tkaná vrstva, která se přilepuje k vrchnímu materiálu. Pracujeme na tom, abychom i tuto část nahradili recyklovatelným polyesterem,“ říká Ute Grönheimová, která má ve společnosti Audi na starosti vývoj textilních materiálů.

„Naším cílem je vyrábět čalounění sedadel z tříditelných materiálů, které mohou být znovu využívány. K tomu už nám chybí jen malý krok.“ Výhledově budou veškeré tkaniny pro čalounění sedadel ve všech modelových řadách vyráběny z recyklovaných materiálů.

 

Nabídka tří čalounění z recyklovaných materiálů

Zákazníci mají pro Audi A3 na výběr tři různé druhy tkanin, které obsahují až 89 procent recyklovaných materiálů. Pro Design Selection se dodává tmavě šedá tkanina „Torsion“, kterou vizuálně oživuje kontrastní žluté prošívání. Kromě toho se dodává tkanina „Puls“, která u stupně výbavy S line kombinuje černou a stříbrnou barvu. Celkový dojem umocňuje světle šedé kontrastní prošívání.

Později bude následovat ještě černo-červená verze s červeným kontrastním prošíváním. V příslušné výbavové linii představují tyto druhy tkanin základní nabídku a mohou být kombinovány s bočními polštáři čalouněnými umělou kůží.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Arya ze Hry o trůny doprovází Audi k udržitelné mobilitě

Audi zařídila na Světovém ekonomickém fóru přepravu s ekologickou flotilou

Audi na CES 2020 představilo i empatický systém sledující zdravotní stav

 

Zdroj: Audi 

O autorovi