Vyberte možnost Stránka

Různé chutě z Bolky: Tradiční moldavská mamaliga

Ve třetím díle pořadu Různé chutě z Bolky jsme si pro vás připravili tradiční moldavský pokrm mamaliga. Vařením tohoto pokrmu vás provede Alina z moldavské menšiny společně s šéfkuchařem Pavlem Vedralem. Různé chutě z Bolky je pořad propagující Festival kultur, který se v Mladé Boleslavi uskuteční ve čtvrtek 15. září 2022. Od devíti hodin je určený pro základní školy. Od 14:00 pak začíná program pro širokou veřejnost.


POSTUP:

Příprava polenty:

 1. Osolíme vodu pro polentu
 2. Polentu postupně přimícháváme

Příprava masové směsi:

 1. Mícháme maximálně pět minut, aby byla hustá konzistence
 2. Na pánev necháme rozpustit tři lžíce sádla
 3. Na pánev vložíme na kostičky nakrájenou vepřovou plec, maso necháme zatáhnout
 4. K masu přidáme zauzený bůček a vepřovou klobásu
 5. Najemno nakrájíme cibuli a česnek
 6. Přidáme k masové směsi na pánvi
 7. Přidáme lahůdkové droždí
 8. Koření necháme až nakonec, maso by jinak ztvrdlo
 9. Přilejeme polosladké víno, necháme dvě minuty probublat
 10. Přidáme sůl, sladkou papriku a tymián (pokud je ta cimbru)
 11. Na sádle si připravíme volské oko

Servírujeme:

 1. Vyklopíme z formy opatrně polentu
 2. Kolem dokola naservírujeme maso
 3. Navrch dáme volské oko
 4. Posypeme moldavským sýrem

Festival kultur

V rámci Festivalu kultur zažijete nevšední představení jednotlivých menšin žijících na Mladoboleslavsku. Můžete se těšit na kulturní vystoupení, ochutnávku netradičního jídla a výstavu předmětů z cizích zemí. V letošním roce se do festivalu zapojí několik komunit, některé formou tradičních ochutnávek, jiné zase formou kulturních vystoupení.

Festival však nabízí i doprovodný program, který vám brzy představíme. Festival spolupořádá Komise pro integraci etnik a národnostních menšin města Mladá Boleslav a CPIC Středočeský kraj – Mladá Boleslav za finanční podpory nadačního fondu ŠKODA AUTO, Nové Boleslavsko Dalšími partnery jsou: Mladá Boleslav, Bombusenergy, Společně srdcem.

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.