Vyberte možnost Stránka

„Robotizace šetří peníze za topení,“ říká Ponikelský z Hennlich

Konference Brno v Brně na téma očekávaného vývoje automobilového průmyslu v Česku a ve střední Evropě se zúčastnila celá řada zajímavých a inovativních firem. Jednou z nich je například i firma Hennlich. Produkt manažer firmy Josef Ponikelský nám představil kolaboratorního robota Hanwha z Jižní Koreje. Řekl nám i svůj pohled na budoucnost robotizace a automatizace.


„Dnes jsem tady za tým automatizace a robotizace, představujeme tady aplikaci šroubováním kolaboratorním robotem od značky Hanwha z Jižní Koreje za pomocí robotického šroubováku OnRobot. Celá ta aplikace je pojata bezpečně. To znamená, že nikde nemáme žádné ostré hrany, nic nás nemůže zranit. Ve chvíli, kdybychom tam chtěli dát ruku, tak se samozřejmě robot zastaví a nezraní nás. Kromě těchto kolaboratorních robotů umíme samozřejmě i průmyslové roboty, jednoúčelové stroje a portálové systém na lineární jednotky s pohony.“

Do jakých segmentů se tento kobot hodí?

Kobot je vhodný do různé škály průmyslu. Může to být nějaká kovovýroba, může to být automobilový průmysl, ale mohou to být i nějaké servisní služby. V současnosti se již tyto koboti používají v servisu nebo službách. Kobotem lze nahradit operátora samozřejmě v aplikacích, kde se automatizace hodí. Umíme samozřejmě nahradit prsty, dáme mu nějaký uchopovač. Umíme nahradit oči, že mu umíme dát kameru, ale samozřejmě s citem a logickým myšlením je to vždy složitější. Pokud je ta aplikace ale vhodná k automatizace, tak to lze nějakým způsobem připravit.“

Jaká je podle vás budoucnost robotizace?

„Co se týče nějaké budoucnosti s roboty, tak samozřejmě ta tendence je vzrůstající. Dnes každý cítí, že lidi pracovat nechtějí, nebo pracovní síla prostě není. V energetické krizi naši roboti dokáží pracovat i v prostředí, kde není potřeba mít dvacet stupňů. To znamená, že tam nemusíte topit, nemusíte svítit, dáte tam robota a v tu chvíli můžete nějaké peníze ušetřit. Ve chvíli, kdy nasadíte robota, tak se nemusíte bát, že by vám utekl do nějaké jiné firmy nebo, že vám zaťuká na dveře a bude chtít přidat.“

Zdroj: Tývka, Konference Brno

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.