Vyberte možnost Stránka

Robotika je klíčová v přechodu na alternativní pohony

Robotika je klíčová v přechodu na alternativní pohony

Pokud bychom měli označit giganta na poli robotiky v České republice, tak by šlo jednoznačně o firmu ABB. Nejde výhradně o samotné produkty. Důležitá je i podpora, kterou má ABB na lokálním trhu. Tato firma se rovněž zaměřuje na důležitou oblast – tedy řešení robotického pracoviště pro svařování. V Česku je rovněž aplikační centrum pro celou Evropu. Z tohoto pohledu je tuzemsko pro ABB velice důležité. 

 

Julius Belička, obchodní ředitel ABB

Naší výhodou je skutečnost, že dodáváme kompletní pracoviště do celé Evropy. Současným trendem elektromobility jsou laserová pracoviště pro svařování. To je to naše plus. Naši pozornost rozdělujeme mezi Českou republiku a evropský trh.

 

Jaká je budoucnost vašich produktů?

Robotika má budoucnost a počítáme s tím, že ABB má tu hlavní v rámci robotiky. Na konferencích je často slyšet, že automobilky procházejí změnami. Diesel skutečně ukončuje svoji životnost. Pravděpodobně je to otázka nejbližší budoucnosti a všichni se připravují na alternativní pohony. Samozřejmě robotika v tom hraje stále hlavní roli. Naše budoucnost je tak jasná a jsme rádi, že se na ní můžeme podílet.

 

Robotizace musí přesunout pozornost na elektromobilitu 

Čím to je, že ABB je tak úspěšnou společností na trhu? Co je její hlavní předností?

Snažíme se na to přijít každý den. Kdybychom znali odpověď, tak jsme ještě úspěšnější. Asi je to v tom, že stále hledáme řešení a snažíme se být maličko o krok napřed. V současnosti již máme reálné aplikace a kompletně jsme převedli směr v tradiční robotice na elektromobilitu. Možná jednoduché úsloví na závěr zní, jak říkal Waine Gretzky, proč je tak úspěšný, že je tam, kde ten puk očekává, ne tam kde je zrovna teď.

 

Jak vnímáte dnešní konferenci a jak je pro vás přínosná?

Vítáme, že se tato konference koná. Vidíme velký plus a vidíme to i v zájmu, který je letošní rok. Tato konference je o hledání a vyměňování zkušeností. V tomto čase má určitě mnohem větší význam, než mívala. Jsme za ni rádi.

 

Ukázka robota:

„Rádi využijeme, že můžeme představit ukázku našeho kolaboratorního robota. To, co tady vidíme je právě kolaborace z pohledu ABB. Hlavní důraz je kladen na bezpečnost. Proto ten robot vypadá v porovnání se standardním průmyslovým robotem takto minimalizovaně. Je to dané právě tím, že robot je připravený na spolupráci s člověkem. To tady demonstrujeme i v rámci ukázky, kterou jsme si připravovali. Je to spolupráce člověka a robota bez toho, že by došlo ke zranění nebo úrazu. V rámci pohybu robota jde zároveň o jemnou motoriku, přesnost a možnost spolupráce pomocí dvou paží. Každá má sedm stupňů volnosti. Dohromady je to unikátní robot v rámci kolaborace na trhu.“

„Hlavní část je předvést opravdu tu manipulaci. Abychom to lidem lépe přiblížili, tak jsme zvolili tento postup. Je to karetní trik, kdy si robot najde kartu, kterou si návštěvník sám vybere. Takto jednoduše uchopí karetní blok. Návštěvník si následně vybere jednu kartu a ukáže ji na kameru. Robota následně nastartuje lehce poklepáním. To právě demonstruje tu možnost spolupracovat s robotem. Robot si hlídá, že nepřekročí své silové možnosti, kterým by mohl ublížit člověku. Následně jednoduše sejmete kartu, aby to nebylo tak jednoduché a aby nevzniklo podezření, že máme tento trik připravený dopředu. Následně jednoduše položíte jakoukoli půlku a poklepáním opět nastartujete robota. Robot poté nalezne kartu, kterou jste si vybral. Zůstala tady nahoře. Pokud si ji vezmete, tak je to ta vaše karta. Můžeme ukázat, vyšlo nám to.“

 

ABB působí v České republice prostřednictvím svých výrobků a služeb od roku 1970. Formální vznik firmy se ale datuje od roku 1992, kdy došlo k založení první společnosti s názvem ABB. V průběhu 90. let se skupina firem ABB na území České republiky postupně rozrůstala o další společnosti. Více než 70 procent české produkce míří na export. To svědčí o vysoké kvalitě výrobků z tuzemska. Například brněnský závod pro výrobu rozvaděčů, transformátorů a senzorů vysokého napětí je největším výrobním závodem na přístrojové transformátory vysokého a velmi vysokého napětí na světě. 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Pět trendů určujících budoucí technologický vývoj

Women Startup Competition ovládl vesmírný projekt Spacemanic

Orobotice.cz spustil konfigurátor kolaboratorních robotů

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.