Vyberte možnost Stránka

Prodejny s textilem opouštějí česká obchodní centra

Prodejny s textilem opouštějí česká obchodní centra

Prodejny s textilem nebo obuví opouštějí česká obchodní centra. Českou republiku nedávno opustil například francouzský oděvní řetězec Camaieu, který tu provozoval skoro třicet kamenných obchodů. Problémy se nevyhnuly ani firmě L Brands, pod kterou spadá značka luxusního spodního prádla Victoria’s Secret. Více o tom informoval hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

 

Tržby maloobchodních prodejců oděvů, těch v kamenných prodejnách, ještě v červnu, podle nejnovějších údajů ČSÚ, klesaly meziročně o více než šestnáct procent. Přitom tržby maloobchodu jako celku byly v červnu už víceméně na loňské úrovni. A vyšší než loňské tržby pak zaznamenali třeba prodejci sportovních potřeb, a zejména on-line obchody,“ řekl Lukáš Kovanda.

Podle Kovandy nejde o náhodu, protože koronavirová krize přesvědčila Čechy nakupovat v e-shopech, které dříve na nakupování zvyklí nebyli. Tržby tuzemských e-shopů se mohou dostat k 200 miliardám korun. Jde o dosavadní rekord, který loni dosáhl 155 mld.

„Navíc koronavirová krize snížila zájem o formálnější oblečení a obuv, jakou jsou obleky, kostýmy, ale i třeba džíny. Naopak sportovní a pohodlné oblečení získalo na popularitě. Důvod je zřejmý: když byli lidé více doma, třeba i na home officu, nepotřebovali tolik formálního, luxusnějšího oblečení, které normálně do zaměstnání nosí. Mnozí zůstávají i u tohoto návyku,“ sdělil Kovanda.

 

Poklesly ceny akcií Hugo Boss a Levi Strauss

V současné době pak nakupují pohodlnější a sportovní oblečení nebo obuv přes internet. Kamenné obchody s oděvy přicházejí o zákazníky a opouštějí tuzemská obchodní centra a retail parky. Podobné trendy jsou také v zahraničí.

„Odklon od formálního zboří zrcadlí i vývoj akcií firem jako Hugo Boss nebo Levi Strauss, které během koronavirové krize dramaticky poklesly a dosud se nezotavily – jsou stále skoro jen na polovině své úrovně ze začátku letošního roku. To znamená, že investoři nevěří v rychlý růst ziskovosti těchto firem k předkoronavirovému trendu,“  dokončil Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Disney pocítil dopady koronaviru na všech frontách

Investee učí nejen investory, jak nezkrachovat a být úspěšný

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy.

O autorovi