
Princ Philip měl 16krát menší majetek než královna. Někteří Češi jsou bohatší

Královská rodina je v současnosti pod drobnohledem. Především pak kvůli účasti prince Harryho s jehou ženou Meghan Markle na třaskavém interview u Oprah Winfrey. Největší ránou je v současnosti ale smrt prince Philipa, který se dožil úctyhodných 99 let. Jak je na tom královská rodina s pohledem majetku? Více o tom ve svém komentáři píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Právě s ohledem na finance se určité výroky princi Philipovi až tak úplně nezdařily.
„V roce 1969 jej například v pořadu americké televize NBC Meet the Press konfrontovali s dobovou zprávou britského tisku, dle níž náklady královské rodiny představují 1,1 milionu dolarů ročně. (Z důvodu inflačního vývoje taková suma dnes odpovídá 7,9 milionu dolarů, což je v přepočtu zhruba 171 milionů korun.),“ říká Kovanda.
„Při dotazu, zda tak vysoké náklady nevytváří pnutí v královském rozpočtu, princ souhlasně přikývl, přičemž pnutí dokumentoval tím, že jeho choť, královna Alžběta II., už musela prodat svoji menší jachtu. Britská veřejnost se tehdy tak úplně neztotožnila s princovým pohledem, že zrovna prodej jachty ilustruje opravdové finanční těžkosti,“ dodává Kovanda.
Kýženého úspěchu se princ nedočkal ani po dalším jeho výroku o 12 let později. Psal se tehdy rok 1981 a britská ekonomika se potýkala s těžkostmi.
Lukáš Kovanda poukazuje na citace prince Philipa. „Nejdříve všichni říkali, že si musíme dopřát více volného času,“ podivil se Philip, načež ještě nechápavěji dodal, „teď si stěžují, že jsou nezaměstnání.“ Chválu si těmito výroky nezískal.
Pro Brity není tak nákladná, jak se může zdát
„Nicméně královská rodina není pro Brity nakonec tak nákladnou záležitostí. V roce 2018 vyšel britského daňového poplatníka provoz královské rodiny na 65 pencí ročně, tedy na 19,40 koruny na osobu dle nynějšího kurzu,“ říká Kovanda.
Královská rodina je placena částečně z britských veřejných rozpočtů a poté ze soukromých zdrojů.
„Je třeba připočíst rozsáhlý majetek, zejména nemovitostní, který se v rámci šlechtického rodu dědí z generace na generaci. Královna Alžběta II., stejně jako její zesnulý choť a společné potomstvo, jsou placeni ze tří zdrojů. V rámci veřejných rozpočtů se jedná o takzvaný svrchovaný grant. Soukromé prostředky pak zajišťují rozpočty Vévodství cornwallského a Vévodství lancasterského,“ informuje Kovanda.
Královská rodina nemůže na majetku vydělávat
Od roku 2012 svrchovaný grant uvolňuje finanční prostředky na úhradu královniných oficiálních výloh. Rovněž jde o platbu nákladů pojících se k údržbě sídel a paláců obývaných královskou rodinou.
„Svrchovaný grant spravuje britská vláda na roční bázi. Grant z části tvoří finanční výnos z majetku Koruny, tedy zejména z rozsáhlého portfolia nemovitostí či farem. Tento majetek ročně generuje výnos za stovky milionů liber,“ uvedl Kovanda.
Je zapotřebí poznamenat, že majetek Koruny patří vládnoucímu panovníkovi nebo panovnici. V praxi ale není možné s ním jakkoli nakládat. Nelze jej prodat nebo vydělávat na něm. Majetek je ve správě nazávislé správní rady.
Soukromá pokladnice Alžběty II.
„Například ve fiskálním roce 2018 až 2019 činil objem svrchovaného grantu 82,2 milionu liber, což je v přepočtu dle nynějšího kurzu zhruba 2,5 miliardy korun. V daném fiskálním roce šla podstatná část této sumy, v přepočtu dle nynějšího kurzu bezmála jedna miliarda korun, na renovaci Buckinghamského paláce,“ říká Kovanda.
Zbytek prostředků dosahujících zhruba 1,5 miliardy korun směřoval na cestovní výlohy členů královské rodiny nebo mzdy dvorního služebnictva.
šestnáct Čechů o sobě může říkat, že v roce 2020 byli bohatší než britská královna
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovnda
„Finanční příjem, který skutečně náleží královně, zahrnuje soukromá podkladnice. Do ní míří výnos Vévodství lancasterského, tedy souboru nemovitostí, pozemků a dalšího majetku. Například v roce 2018 dosahoval tento výnos v přepočtu zhruba 600 milionů korun,“ všímá si Kovanda.
Královna Alžběta II. společně s jejím zesnulým chotěm používali tento výnos na pokrytí dodatečných výdajů. Například šlo na uhrazení výloh týkajících se reprezentování královské rodiny po celém světě.
Princ Charles a jeho děti
Princ Charles a jeho žena Camilla Parker Bowlesová platí své výdaje z pokladnice Vévodství Cornwallského. Ta je pokrývá z 90 procent.
„Princ z těchto zdrojů také pokrývá výdaje svých dětí a jejich chotí, tedy prince Williama a Kate Middletonové a do prvního loňského čtvrtletí také prince Harryho a Meghan Markleové. Ve fiskálním roce 2019 až 2020 činil výnos cornwallské pokladnice v přepočtu zhruba 660 milionů korun,“ říká Kovanda.
Princ Charles společně s ženou a dětmi ovšem v daném roce získali rovněž dohromady v přepočtu zhruba 60 milionů korun ze zmíněného svrchovaného grantu.
16 Čechů je bohatší než britská královna
„Majetek královny Alžběty II. se v roce 2020 propadl v přepočtu o zhruba 600 milionů korun na 10,5 miliardy korun. To mimochodem znamená, vyjdeme-li z čísel české mutace časopisu Forbes, že celkem šestnáct Čechů o sobě může říkat, že v roce 2020 byli bohatší než britská královna,“ uvádí Kovanda.
Jestliže by Petr Kellner nepřišel minulý měsíc o život bylo by jich podle Kovandy sedmnáct.
„Majetek prince Philipa dle odhadů dosahoval v přepočtu zhruba 650 milionů korun, a byl tedy zhruba 16krát menší než majetek královny,“ ukončuje Kovanda.
Také by vás mohlo zajímat:
Koronavirus mění životní styl, raketově roste zájem o obytné vozy
Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy