
„Point One sází na udržitelnost, ekologii a aby měly projekty smysl,“ říká mentor Matyáš Dřevo

České univerzity nabízejí vhodné inkubační prostředí pro nadějné začínající firmy. Jedním z těchto míst je akcelerátor Point One, který spadá pod Českou zemědělskou univerzitu (ČZU). V jeho prostorách jsme se sešli s mentorem Matyášem Dřevem. Jde rovněž o člověka, kterému se podařilo nastartovat úspěšný projekt Dogsie, o kterém jsme již v minulosti informovali.
„Point One funguje od konce roku 2014. Vznikl na základě toho, že na univerzitě se rodí spousta zajímavých nápadů, které nakonec končí v šuplíku a nedostanou se někam dál. Na univerzitě na rektorátu se kvůli tomu rozhodli, že tyto projekty chtějí dostat do světa. Z toho důvodu vznikl podnikatelský inkubátor. Zároveň jde o prostor pro mladé lidi, kteří od malička chtějí podnikat, kteří chtějí nějakou svoji oblíbenou věc dostat mezi lidi, tak aby se to v Point Onu naučili.“
Je možnost se dostat do Point Onu, aniž bych byl studentem univerzity?
„V současné chvíli, pokud se nepletu, se mohou do Point Onu přihlásit všichni lidé z Prahy. Nejsem si úplně jist, možná z celé České republiky. Je to ale možné, nemusí být už jen členem ČZU.“
Jaké projekty jsou v Point Onu zastoupeny? ČZU je univerzita, jak už její název napovídá – zaměřená na agrikulturu. Cílí tak projekty výhradně tímto směrem?
„Říkáte to naprosto správně, jste na zemědělce, takže většina těch projektů jsou zemědělské. Je tady třeba kluk, který dělá medy, pak jsou tady lidé, kteří dělají oblečení ze lnu. Takže jde o takové hezké malé projekty. Vsázíme hodně na udržitelnost, ekologii a potom, aby projekty měly smysl. Pokud se nepletu, tak jsou tady i technologické projekty, ačkoli jich není tolik, jako těch zemědělských.“
Je cílem Point Onu zlepšit české zemědělství, které z mého pohledu trochu pokulhává?
„Určitě. Nechci říct, že je to klíčový faktor, ale stoprocentně to hraje velkou roli.“
Jaká je úspěšnost projektů, které projdou vaším inkubačním programem?
„Přiznám se, že bych si procenta vymýšlel. Dejme tomu ale, že pokud se přihlásí nějaký počet lidí, tak polovina z nich tady zůstane. Druhá polovina z lidí, kteří tady zůstali, prošli si workshopy atak dále, to v konečné fázi dotáhnou k nějakému podnikání.“
Point One čeká otevření nových prostorů
Budova Point Onu prochází rekonstrukcí, na co se mohou studenti ČZU a členové tohoto inkubátoru těšit?
„Vzniká tady úžasné prostředí. Když jsme nastoupili v roce 2014, tak to byla v podstatě jedna místnost. V ní byl jeden projektor a rozjížděli jsme v ní to své podnikání. V tuto chvíli tady přibyla na základě dotace od hlavního města Prahy dvě další patra. Lidé se tak mohou těšit na kuchyň nebo na dílnu. Ta je vybavena opravdu za neskutečné peníze. Lidé si tak tady mohou zkoušet s řemesly nové výrobky. Pak je tady audiovizuální dílna, několik kanceláří nebo dokonce volací místnost, kterou jsem nedávno využil jako první. v ní si člověk může zařídit cokoli v klidu. Může se tak soustředit jen a pouze na svůj telefon, což byla pro mě úplně úžasná zkušenost.“
Co se týče eventů, pořádá nějaké události Point One? O jaké eventy popřípadě jde?
„Pořádá se toho spousta. Pravidelně sem docházejí odborníci na daná témata, právníci, markeťáci, obchoďáci atak dále. Potom je tady jednou ročně demo day Point One, kde všechny projekty, které jsou aktuálně v Point Onu, tak se představují prvně veřejnosti. Členové tak prezentují své projekty. Z druhé strany se na ně chodí dívat lidé zvenčí, investoři atak dále. Potom se spolupořádá několik akcí. Například jde o United Incubator Contest, kdy vlastně tři české inkubátory v centru Prahy udělají jednou ročně soutěž o nejlepší inkubátor.“
Když jsem byl na xPORTu (xPORT VŠE Business Akcelerátor), tak mi bylo řečeno, že nejlepší startupy vysílá do zahraničí. Nabízí podobnou možnost i Point One?
„Přiznám se, že v takové míře asi ne. Dva roky po sobě jsme měli možnost vyrazit do Budapešti, kde byla mezinárodní soutěž několika startupů. Tam jsme se zúčastnili i s mým projektem Dogsie. Nějaké výjezdy, tak jsou. Spíš je to ale na individuálních přístupech. Pokud se chce někdo někam dostat, tak si to nějakým způsobem musí i zařídit.“
Point Onem prochází řada zajímavých projektů, jako jsou Dogsie, Medárna nebo Silák
Jak je to se samotným týmem. Kolik máte v Point Onu mentorů a vůbec celkově, z jakých lidí se Point One skládá?
„Point One v poslední době hodně roste. Rozšířilo se portfolio lektorů, což jsou odborníci na daná témata. Jak jsem jmenoval, jde o marketing atak dále. Pak je tady tým mentorů, což jsem v podstatě jeden z nich. Jde o lidi kteří pomáhají podnikatelům s prvními kroky, aby neudělali třeba stejné chyby, jako jsem udělal na začátku podnikání já. Pak jsou tady asi další čtyři lidé, kteří mají na starosti chod toho inkubátoru, komunikaci s univerzitou, komunikaci s vnějším prostředím. Těch lidí je, troufnu si říct – 20 až 30.“
Mohl byste představit z vašeho pohledu nejzajímavější projekty, které v Point Onu jsou?
„Určitě bych jako první zmínil Dogsie, což je můj projekt, kdy každý měsíc posíláme krabičky psům. Poté jak už jsem zmiňoval je tady takzvaná Medárna, což je kluk, který má po České republice spoustu úlů a včel. Dělá to v podstatě takovou starší, poctivou cestou. Má výborný med a doporučuji také medovinu. Byla tady například Anna Skořepová, která je známá pro svůj silný vývar, který se jmenuje Silák, prodává se na portálu Rohlik.cz. Je to v podstatě poctivě udělaný vývar, který vás vždycky postaví na nohy.“
Ke slavnostnímu otevření nových prostor Point one dojde 27. listopadu 2019 ve 13 hodin. Startupisté tak získají nové prostředí pro realizování svých snů.
Zdroj: Tývka.cz