Vyberte možnost Stránka

Podpořme prarodiče a Milenku Vokounovou při náročné léčbě

Nadační fond Marka Koštíře letošní poslední červnový víkend uspořádal již druhý ročník fotbalového turnaje Memoriálu Marka Koštíře. V rámci něj vybral přes 30 tisíc korun pro Milenku Vokounovou a její prarodiče. S výběrem peněz ale stále nepřestává. Peníze je možné stále posílat na transparentní účet 2601871062/2010. Další možností je projekt Znesnaze.cz, který s Nadačním fondem ŠKODA AUTO podpořil tuto iniciativu. V rámci tohoto projektu můžete rovněž posílat finanční prostředky pro Milenku.


Příběh Milenky

Milenka se narodila jako zcela zdravá holčička 1. února 2010. Chodila do školky v Dolním Bousově a na podzim roku 2015 měla nastoupit do 1. třídy základní školy. Začátkem léta, v červnu téhož roku, se však stalo neštěstí. Milenka ráno nepozorovaně odešla z domu svých prarodičů, u kterých byla na víkend. Když ji našli, bohužel ležela na dně bazénu. Okamžitě ji začali oživovat. Do pár minut přijela záchranka a přiletěl i vrtulník, který s ní odletěl do Motolské nemocnice v Praze.

Po 14 dnech Milenku probudili z umělého spánku. Rodina věřila, že bude vše v pořádku, ale bohužel nebylo. V propouštěcí zprávě byly výrazy, které nikdy předtím neslyšeli. Vigilní koma, HIE po tonutí, což znamená stav mozku po nedostatku kyslíku. Spastická tetraplegie, tedy plné ochrnutí všech končetin. Epilepsie, tedy nemoc mozku po HIE.

Protože nenaskočil reflex polykání a aby se zajistilo dýchání, byla provedena tracheostomie, tedy zavedení trubice do hrtanu. Pomocí té se odsávají všechny hleny a sliny z krku. Protože Milenka nepolyká, bylo nutné zajistit příjem potravy pomocí PEG, což je hadička zavedená do žaludku.

Peníze na laserovou terapii

Letos to bude 7 let od té tragédie. Za tu dobu Hegedüsovi i Milenka sama ušli kus cesty. Třeba odumřelé mozkové buňky se snaží nahradit pomocí laserové terapie na klinice Cellthera v Brně. Pro tyto účely právě Nadační fond Marka Koštíře vybírá kýžené finanční prostředky. Pomocí této terapie začíná Milenka více vnímat, dokáže i odpovědět. Nikoliv hlasem, ale očima. Sice ne spontánně, ale i polykání se občas dostavuje.

Zmírnění ochrnutí končetin má za úkol fyzioterapie. Tu s Milenkou provádí paní fyzioterapeutka Linhová z centra Sarema Liberec. V domácím prostředí jezdí na motopedu a s babičkou cvičí Vojtovu metodu, což je působení na neurotické body na těle.

Kvůli zlepšení funkce plic byli prarodiče s Milenkou v Krkonoších, i u moře v Polsku. Zvládla to parádně. A když už si nevědí rady, je tu k dispozici paní pediatrička MUDr. Hallová se sestřičkou Ivanou Hůlkovou.

Nadační fond Marka Koštíře vznikl po tragické nehodě

Nadační fond Marka Koštíře vznikl po tragické autonehodě, ve které zahynul kamarád Marek Koštíř. Nehoda se stala 15. 2. 2020, dva dny před Markovými 25. narozeninami. Marek byl talentovaný fotbalista, kterého bohužel brzdila zranění a svůj potenciál naplno nedokázal prosadit.

Léto stejného roku již Nadační fond Marka Koštíře uspořádal fotbalový Memoriál v Dolním Bousově u Mladé Boleslavi, kde Marek současně hrál. Z memoriálu se zrodila myšlenka pomáhat těm, kteří to potřebují, jak to dělal i Marek. Došlo tak k založení dříve zmiňovaného nadačního fondu.

První oficiální ročník Memoriálu Marka Koštíře vynesl 65 000 korun, které jsme předali rodině Jenčových a malému Vojtovi, jenž trpěl vzácným typem cukrovky Hypoglikémie typu 1.A.

Memoriál Marka Koštíře 2022

Zdroj: Tyvka.cz

Pohár za nejlepšího gólmana nesoucí název „čapájev“ vyhrál Petr Zdobinský a nejlepším střelcem se stejně jako minulý ročník stal Jiří Vokoun, který si odnesl pohár „zlatá fusekle“ a to právě z vítězného týmu Mšeno.

Jako vždy se hrálo ve formátu malé kopané 5+1. Vítězným týmem se stalo Mšeno, který se ve finálovém zápase utkal s loňskými vítězi Mokrými bandity.

Pohár za nejlepšího gólmana nesoucí název „čapájev“ vyhrál Petr Zdobinský a nejlepším střelcem se stejně jako minulý ročník stal Jiří Vokoun, který si odnesl pohár „zlatá fusekle“ a to právě z vítězného týmu Mšeno.

Akce nazapomíná na děti

Na memoriálu letos nechyběl bohatý program pro děti od mladoboleslavského Centra Zuzka a skákací hrad zapůjčený od firmy Remax Priority. Memoriál Marka Koštíře by nefungoval ani bez partnerů, kteří dali mnoho zajímavých cen do tamboly. Dík tak patří Pivovaru Rohozec, Buvol Shopu, Adidas Lion Sport v Bondy centru, ČPP, energetickým tyčinkám Bombus a skvělé akci Milion tyčinek, David’s Barber, boxerském studiu BOXR, ŠKODA AUTO Vysoké škole, Corpusu, TSC Group a FK Mladá Boleslav za podepsané dresy Marka Matějovského a Milana Škody, které se vydražili za 7500 Kč.

K poslechu nám již tradičně zahrál Markův dědeček Zdeněk Koštíř a hudební program zpestřil také muzikant Jim Čert.

K dnešnímu dni na účet nadačního fondu přišlo přes 30 000 Kč. V rámci fotbalového turnaje se vybralo přes 30 000 Kč a výběr peněz zdaleka nekončí. Peníze pro Milenku můžete stále posílat na náš transparentní účet 2601871062/2010. Na portálu Znesnáze pak spouštíme ještě crowdfundingovou kampaň pro Milenku Vokounovou.

Zdroj: Nadační fond Marka Koštíře

O autorovi