Vyberte možnost Stránka

Podpořili jsme už přes 300 startupů, říká Karolína Krámková z CzechInvest

Podpořili jsme už přes 300 startupů, říká Karolína Krámková z CzechInvest

CzechInvest je agentura pro podporu podnikání a investic. Jde o státní příspěvkovou organizace, která spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. CzechInvest pečuje i o Startupy. Více o tom jsme se už bavili na futuristickém festivalu a konferenci Future Port v Praze s projektovou manažerkou Karolínou Krámkovou.

 

Karolína Krámková, CzechInvest

„Pro CzechInvest to není vůbec novinka, že podporuje startupy. Široká veřejnost o tom moc neví. Máme k tomu unikátní čtyři programy – CzechStarter, CzechDemo, CzechAccelerator, ta historie se datuje až do roku 2011. Do té doby jsme podpořili už přes 300 startupů. Na což jsme hrozně hrdí. Programy jsou různé, zaměřují se na různou pomoc těch startupů. I ten obsah služeb, které poskytujeme se liší, ale vždy si myslím, že si každý startup najde to svoje, co potřebuje. Jsme financovaní z Evropského fondu pro regionální rozvoj, proto se zaměřujeme hlavně na mimopražské startupy a do určitého věku stáří a hlavně tam hledáme nějaký ten inovativní potenciál. To, co může posílit tu českou značku nejenom tady, ale i v zahraničí.“

Rybníček českých startupů je poměrně úzký, jaké jsou asi takové nejzajímavější projekty, které vám utkvěly v paměti.

„Těch projektů je hrozně moc, já jsem opravdu pyšná na to číslo projektů, které jsme zvládli podpořit. Přesto jak říkáte, ten český startupový rybník je hrozně malý a není bezedný. Každopádně my jsme měli tu čest spolupracovat s takovými jmény, jako je Integromat, Legito. Úplně z těch počátečních běhů považujeme jako největší success story STRV, kteří jsou úspěšní v Silicon Valley, ale teď jsme spolupracovali třeba i s Miomove, který je tady na Future Portu, Hardwario ti s námi byli třeba na jednom programu CzechAccelerator v Londýně. Takže máme opravdu hodně zvučných jmen, omlouvám se, jestli nestihnu vyjmenovat všechny, ale určitě by bylo z čeho vybírat.“


Podporujete nějaké události typu startupových soutěží, protože těch vzniká také docela velké množství. Zabýváte se jako CzechInvest i touto oblastí?

„CzechInvest pořádá své vlastní akce, je to většinou za účelem a osvěty podnikání v regionech, ale snažíme se být partnerem u větších a zaběhnutých značek, jako je třeba Women Startup Competition, Future Port, takže se snažíme být určitě viditelní v oblasti podpory startupu a vytěžit z toho co nejvíc, protože pro nás je to i nějaký zdroj startupů, s kterými následně v těch programech pracujeme.“

Co jste si připravili připravili na futuristickém festivalu Future Port ve vašem stánku?

„Jelikož je to všechno o těch startupech. CzechInvest je superagentura a my jsme chtěli hlavně demonstrovat startupy, s kterými jsme spolupracovali nebo spolupracujeme, tak jsme si sem přinesli ukázku tří startupů, je to Overax, eParkomat a El-Stylo. Všechny jsou zajímavé, tak určitě jestli máte čas, tak jste se měli stavit. Overax třeba dělá kvalifikaci a certifikaci tantalu. Podle chemického rozboru je schopný určit, kde ten tantal byl vytěžený, eParkomat je zase aplikace pro řidiče do Prahy, aby efektivně našli vhodné místo k parkování a El-Stylo přišlo s unikátním vázáním na snowboardy. Takže opravdu pestré tři startupy a to je to hlavní, proč jsme tady a co jsme chtěli ukázat.“

 

El-Stylo je startup představující unikátní vázání pro snowboardy

Michal Staněk, Co-founder El-Stylo

„Náš startup je unikátní snowboardové vázání, které jsme vyvíjeli asi dva roky. Pak ještě máme nosič na tažné zařízení, který tady ale neprezentujeme. Unikátní je v několika věcech. Hlavně v tom, že je uživatelsky velmi jednoduché a také v tom, že není moc ovlivňováno zamrzajícím sněhem. My jsme zatím úplně v začátku, máme funkční prototyp. Teď budeme zahajovat sériovou výrobu s tím, že letos chceme vyrobit dvacet až padesát kusů. Zakoupit ho tak ještě nelze, ale během druhé poloviny této sezóny by mohlo jít na trh. Je to funkční a otestovaný koncept, měnit se nebude. Jak jsem říkal budeme zahajovat sériovou výrobu.“

Co pro vás znamená spolupráce s CzechInvestem?

„Díky CzechInvestu jsme se zviditelnili ve světě a i v České republice. Vystavovali jsme na College dni v Kanadě a teď vystavujeme tady na Future Portu.“

V České republice se pořádá mnoho startupových soutěží, neplánujete se zúčastnit nějaké z podobných eventů?

„My už jsme se takovéto věci zúčastnili. V Moravskoslezském kraji funguje Greenlight. Je to právě takový startup accelerátor, je to pro úplně začínající podnikatele s nějakým nápadem. Bohužel jsme nic nevyhráli, ale díky Greenlightu jsme se dali dohromady s mým kolegou, který měl svůj projekt v podobě toho nosiče. Díky tomu jsme se dali dohromady.“

Co v tuto chvíli potřebujete? Hledáte investora nebo, co je takový trn v patě?

„V tuto chvíli investora nehledáme, ale žádaly jsme v Moravskoslezském kraji o dotace, které bychom zřejmě měli dostat. Měla by to být už jenom formalita, komise nás schválila a teď nás musí pouze schválit Rada kraje. Takže finanční prostředky určitě potřebujeme.“

 

Karolína Krámková, CzechInvest

Kdybych měl já konkrétně startup, co mohu udělat proto, aby navázal spolupráci s CzechInvestem?

„Hledat nás, protože se snažíme být všude. Není těžké dostat kontakt na někoho z nás. My jsme ti pěšáci, kteří se snažíme jít do regionu na nějaké akce a být vědět. Takže spojit se s někým z nás a sledovat naše stránky podporastartupu.cz, kde jsou všechny aktuality a všechny novinky, které byste si neměli nechat ujít.“

 

Pokud vás zajímá více informaci o CzechInvestu, pak určitě navštivte jejich internetové stránky www.czechinvest.org. Dozvíte se tam plno zajímavých informací.

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.