Vyberte možnost Stránka

Podniky snížily svoji investiční aktivitu

Podniky snížily svoji investiční aktivitu

Podniky v Česku důsledkem koronavirového opatření  snížily svoji investiční aktivitu. Odrazila se ale i v hospodaření sektoru vládních institucí. Hrubá přidaná hodnota nefinančních podniků v rámci prvního čtvrtletí meziročně klesla o 2,1 procenta. Více o tom ve své nové zprávě informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

 

Růst objemu náhrad zaměstnancům zde pokračoval v mírném tempu, což vedlo k dalšímu poklesu míry jejich zisku. Výdaje sektoru na tvorbu hrubého fixního kapitálu meziročně klesly 
o 13,7 mld. korun, což je nejvíce od konce roku 2009.

Sektor domácností v 1. čtvrtletí nebyl výrazně ovlivněn krizí na straně příjmů. Ty rostly díky mzdám i navýšení vyplacených sociálních dávek, zejména důchodům.

 

Vladní instituce hospodařily deficitem 65,4 mld. Kč

Domácnosti v 1. čtvrtletí ovlivnila hlavně opatření, která omezila jejich možnosti spotřeby. Ta tedy reálně stagnovala. Zbytek svých příjmů tak domácnosti směřovaly do úspor, které skokově vzrostly. Naopak investiční aktivita meziročně mírně klesla,“ říká Karolína Zábojníková z oddělení svodných analýz ČSÚ.

Vládní instituce v 1. čtvrtletí hospodařily s deficitem 65,4 mld. korun. Tento deficit značně převyšoval úroveň obvyklou pro první kvartál roku. Výrazně rostly výdaje, zároveň ale došlo 
k propadu příjmů. Klesl objem přijatých daní z výroby a dovozu i daní z důchodů a jmění.

Výrazně zpomalil výběr sociálních příspěvků. Nárůst dluhu byl financován hlavně krátkodobými dluhovými cennými papíry.

 

Také by vás mohlo zajímat:

5. bodů jak urychlit digitální transformaci

Soutěž IT SPY bude vybírat nejlepší diplomové práce

 

Zdroj: ČSÚ

O autorovi