Vyberte možnost Stránka

Parní čištění je účinné v boji proti virům a bakteriím

Parní čištění je účinné v boji proti virům a bakteriím

Parní čištění přináší v době koronaviru účinný prostředek v boji proti virům a bakteriím. V německé nezávislé laboratoři jeho účinnost zkoumala firma Kärcher. Laboratorní testy přitom potvrdily, že během správného používání parními čistícími přístroji odstraní pár účinně z tvrdých povrchů obalené viry, mezi jež patří koronavirus nebo chřipka. Test se zaměřil na PVC podlahy.

 

Globální dodavatel a specialista na čistící stroje a technologie, německá firma Kärcher, laboratorně testovala, zdali je možné prostřednictvím parního čištění zničit viry.

Hlavním cílem bylo ale dokázat, zdali je možné touto metodou neutralizovat koronavirus. Společnost test učinila v reakci na současný stav pojící se k pandemii a onemocnění COVID-19. Jeho výskyt zvyšuje nároky na hygienu, dezinfekci prostor a profesionální čištění.

V laboratoři byl na tvrdý povrch nanesen certifikovaný testovací virus Modified-Vaccinia-Ankara-Virus. Jde o reprezentativní vzorek pro obalené viry, mezi něž patří i koronavirus SARS-CoV-2.

Vyčištění oblasti došlo prostřednictvím ručního tryskového parního čističe Kärcher ruku v ruce s příslušným potahem z mikrovlákna. Test zjistil, že během maximálního tlaku páry v přímém kontaktu s čištěným povrchem a s dobou čištění 30 sekund na jedné ploše, došlo ke stoprocentní eliminaci obalených virů. Vysoké teploty tak viry neutralizují. Odborníci hovoří o takzvané inaktivaci virů.

 

Parní čištění vyčistí hůře dostupná místa

Parní čištění je založeno na principu velice rychlé přeměny studené vody na horkou páru, která je vytlačována přes trysku ven z parního čističe. V případě parních čističů se jedná o takzvanou suchou páru, neboť se vytváří z velmi malého množství vody. A právě suchá pára je nejen účinná při odstraňování nečistot a mastnoty, ale vysoká teplota spolehlivě zahubí bakterie, odstraní biologické i průmyslové nečistoty a vysterilizuje prostředí v domácnostech, kancelářích, nemocnicích, hotelích či výrobních prostorech,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher a dodává:

„Je obecně prokázáno, že koronaviry mohou být neutralizovány při vysokých teplotách, profesionální parní čističe dosahují na podlahové nebo ruční hubici teploty páry 100 °C,“ říká Rom.

Mezi další funkční prostředky patří i vysokotlaké čističe. Výhoda se dostane i na místa, kam se pomocí běžného čištění nedostanete. Parní čističe mohou jak v domácnostech, tak i v komerčním a průmyslovém použití zajistit výraznější hygienu.

 

Parní čištění vyžaduje pouze elektřinu a vodu

Parní čističe jsou výhodné z toho důvodu, že k jejich provozu potřebujete pouze elektřinu a vodu. Nepotřebujete pak chemické čistící prostředky, jež jsou během tohoto způsobu čištění naopak nevyhovující.

Krom vysoké účinnosti a úspory za pořizovací čistící prostředky je důležitá i ochrana lidského zdraví a životního prostředí. To během úklidu prostřednictvím chemických přípravků čelí negativním vlivům. Především jde o ochranu dýchacích cest a možného poškození kůže. Parní čističe by měly využívat osoby postižené alergiemi. Pára totiž váže prach a snižuje rozptyl alergenů.

Cílem testu bylo především prozkoumání způsobu zničení obalených virů. Laboratoř se ovšem zaměřila i na účinnost parního čištění na ničení bakterií. Testování prokázalo, že k odstranění běžně se vyskytujících bakterií z tvrdých povrchů dojde během rychlosti čištění maximálně 30 cm / s, při použití maximálního výkonu a páry a přímého kontaktu s čištěným povrchem.

 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Konference Brno rozebíraly rozvoj vysokorychlostní tratě v Česku

Konference Brno se zaměřily na podporu rozvoje průmyslových firem

Zdroj: Tývka.cz 

O autorovi