Vyberte možnost Stránka

Odborníci odhadují nárůst investic do Průmyslu 4.0

Odborníci odhadují nárůst investic do Průmyslu 4.0

České strojírenské společnosti loni investovaly během prvních tří čtvrtletí bezmála 10,3 mld. korun. Meziročně šlo o téměř miliardu méně. Firmy z tohoto segmentu nejčastěji investují do nových strojů a to zhruba ze tří čtvrtin. Odborníci odhadují postupný nárůst investic do technologií Průmyslu 4.0. Na budoucím vývoji se odrazí i ekologie a energetika.

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve svých statistikách uvádí, že se loni během prvních tří čtvrtletí snížil objem investic strojírenských firem o zhruba osm procent.

Loni firmy vložily do svého rozvoje téměř 10,3 miliardy Kč. Ve stejném období minulého roku tato částka dosahovala na 11,2 mld. korun. Odkládání investic podle českých expertů způsobuje nejistota z hlediska produkce v příštích letech.

I přes data ministerstva průmyslu, která poukazují na meziroční pokles, tak řada strojírenských společností investice loni zvýšila. Důvodem byly především vzrůstající tržby firem.

„Snažíme se o kontinuální investování zhruba v hodnotě padesáti procent zisku EBITDA ročně. V roce 2019 docílíme zisku EBITDA ve výši 160 milionů korun, což je v porovnání s předchozím rokem nárůst o dvacet procent. Tomuto vývoji proto v loňském roce odpovídal i objem investic, které jsme navýšili,“ řekl výkonný ředitel koncernu ZKL Jiří Prášil mladší.

 

Investice do nových strojů a zařízení

Investice z velké části během posledních dvou let směřovaly zejména do nových strojů, přístrojů, zařízení nebo inventáře. Tuto skutečnost přitom potvrzuje i Jiří Prášil.

„Jednalo se zejména o rozšíření kapacit pro velkorozměrová ložiska, konkrétně o realizaci nové kalící pece, částečnou rekonstrukci kalírny či novou brusku pro velkorozměrová ložiska,“ doplnil Prášil.

Odborníci dále uvádějí, že na investice má vliv zejména velikost samotným společností.

„Obecně lze však říci, že největší částka je investována do technologií a digitalizace procesů či do modernizace výrobních technologií. U firem, které se věnují inovacím a výzkumům, je potom část investic realizována právě ve spojitosti s tímto. Jistě i investice do zaměstnanců bude pro mnohé firmy aktuální, a to vzhledem k nedostatku odborníků na trhu,“ uvedl ředitel společnosti CEEC Research Michal Vacek.

 

S ohledem na investice nedojde k výrazným změnám

Můžeme očekávat stejnou skladbu. Může se měnit pouze jejich výše, a to v souvislosti s rostoucími náklady na zaměstnance,“ řekl Vacek.

Vacek dále uvádí, že významný vliv sehraje určitý pesimismus v oblasti tržeb. Strojírenské společnosti totiž počítají s mírným poklesem.

 

Rostoucí význam sehraje digitalizace

Dále se odhaduje, že strojírenské firmy chystají investice do digitalizace a dalších technologií Průmyslu 4.0.

Ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík na základě toho očekává zvýšení konkurenceschopnosti a efektivity.

Strojírenské firmy budou investovat zejména do progresivních technologií, automatizace, robotizace a konektivity. S rozvojem rychlého internetu a internetu věcí se výrazně objemově zvýší a zrychlí tok informací mezi výrobci a uživateli strojírenských produktů,“ sdělil Paclík.

Paclík se dále domnívá, že důležitější faktory budou představovat ekologie a energetika.

 

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.