Vyberte možnost Stránka

Nový Golf bude vybavený chytrou klimatizací

Nový Golf bude vybavený chytrou klimatizací

Ovládání nového modelu Golf je nyní ještě intuitivnější. Tuto skutečnost podtrhuje například třízónová automatická klimatizace „Air Care Climatronic”. Součástí nové klimatizace je menu „Smart Climate”, jehož prostřednictvím lze cíleně ovládat jednotlivé funkce, mezi které například patří funkce „Zahřátí nohou” nebo „Volný výhled”. To jde zařídit nejenom pomocí stisknutí tlačítka, ale také na povel hlasového ovládání. Osmá generace je prvním Golfem, jenž reaguje na požadavky řidiče a spolujezdce interaktivně.

 

U klimatizace v novém modelu Golf lze snadno nastavit teplotu pomocí dotykových posuvných ovladačů nebo hlasovým povelem.

Řidič i spolujezdec se na displeji informačního a zábavního systému nebo dotykovou plochou s tlačítky pro přímý přístup se dostanou do ovládacího menu třízónové klimatizace „Air Care Climatronic” s filtrem alergenů.

Alternativou ovládání klasických funkcí, mezi něž patří rychlost ventilátoru nebo recirkulace vzduchu („Classic Climate”), je na displeji k dispozici nové menu „Smart Climate”.

K aktivaci specifických nastavení klimatizace není v tomto menu již nutné složitě nastavovat jednotlivé parametry klimatizace. Místostačí intuitivně aktivovat dotykem již nakonfigurované programy. Uživatel je může nastavit a alternativním hlasovým ovládáním.

 

 

Volkswagen zařadil do menu „Smart Climate” pět mimořádně často používaných programů. Jde o funkce „Volný výhled” (zbavování oken kondenzované vlhkosti), „Zahřátí nohou” (přivádění teplejšího vzduchu do prostoru pro nohy), „Zahřátí rukou” (přivádění teplejšího vzduchu z výdechů ventilační soustavy na přístrojové desce), „Ochlazení nohou” (přivádění chladnějšího vzduchu do prostoru pro nohy) a „Čerstvý vzduch” (proudění chladného vzduchu v interiéru).

Funkce „Smart Climate” jsou zapnuté jen po přechodnou dobu, aby v daný okamžik přispěly k lepšímu komfortu cestujících, ale poté se automatická klimatizace vrátí zpět ke svému předchozímu nastavení.

Německá automobilka slibuje, že změna individuálního trvalého nastavení klimatizace „Air Care Climatronic” je snadnější než dosud.

 

Součástí je možnost hlasových povelů

Alternativou klasického ovládání v menu klimatizace představuje dotykový posuvník nebo hlasové ovládání.

Golf je nově vybaven digitálními mikrofony. Systém tak rozpozná, jestli hovoří řidič, nebo spolujezdec. Stačí říci „je mi zima” nebo „je mi horko” a „Air Care Climatronic” okamžitě upraví teplotu na straně řidiče nebo spolujezdce vpředu.

Navíc je možné například zadat pokyn „přidej čtyři stupně” a systém nastaví příslušnou teplotu. Stejně snadno fungují pro změnu nastavení automatické klimatizace pokyny, jakými jsou „je tu průvan” nebo „je tu dusno”.

Svoji hlasovou asistentku Lauru připravila i mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Ta rozumí patnácti jazykům. Více se o této inovaci dozvíte ZDE.

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.