Vyberte možnost Stránka

Nosič brněnské firmy pošle do vesmíru najednou 53 družic

Nosič brněnské firmy pošle do vesmíru najednou 53 družic

Nosič brněnské firmy S.A.B. Aerospace společně s raketou VEGA vynesou v rámci speciálního startu do vesmíru najednou 53 družic. Má k tomu dojít během jediného startu. Start se uskuteční v neděli 21. června 2020 v 03:51 SELČ za příznivých hydrometeorologických podmínek z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Půjde o revoluci v rámci vynášení dopravy družic do vesmíru. Bude tomu tak díky výrazně nižší ceně a díky kompletnímu servisu a času, během kterého se družice dostane na palubu rakety a následně na nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Na serveru kosmonautix.cz bude možné sledovat komentovaný přímý přenos startu rakety. 

 

Takzvaný dispenser firmy S.A.B. Aerospace je vyrobený ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku. Ty firma vyvinula a pro vesmírný let také certifikovala. Je unikátní v tom, že přestože konstrukce váží pouze 252 kg, unese až tunu a půl nákladu. Díky tomu se do vesmíru může dostat v rámci jednoho letu výrazně větší množství družic, které dosud čekaly až několik měsíců, než odstartuje raketa s některou z velkých družic, ke kterým bude možné menší družici připojit. Na dispenser je možné umístit až 16 menších, nebo dokonce 96 nejmenších satelitů.

„Firem nebo institucí, které mají zájem vynést menší družici na orbit kolem Země, jsou desítky – od vládních agentur až po univerzity. A to i při dosavadní enormní ceně a čekací době v řádech měsíců či roků,” uvádí ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun a doplňuje:

„Díky našemu systému se výrazně snižují náklady i možnosti dopravy. Rakety VEGA mohou s dispenserem a družicemi létat i několikrát ročně,“ říká Kapoun.

 

Dobývání vesmíru komercializuje 

Vesmírné mise a doprava družic do vesmíru již není výhradou vládních a vojenských projektů. Dokázala to například společnost Elona Muska SpaceX, které se podařilo se svojí raketou Crew Dragon dopravit do vesmíru lidskou posádku k vesmírné stanici ISS. Do dobývání vesmíru má možnost se připojit velké množství vědeckých a vzdělávacích institucí, které zahrnují i komerční subjekty. Díky využití nižších nákladů se mohou dostat do kosmu i oni.

Právě díky brněnské firmě S.A.B Aerospace se mohou do vesmíru dostat firmy z celého světa. Mimo dopravení potřebného nákladu se postará i o kompletní administraci, legislativu a technické zajištění.

„Dříve museli zájemci o vynesení nákladu do vesmíru čekat někdy až dva roky na čekací listině, než se uvolní místo pro několik málo satelitů po boku nějakého většího. Poté musela firma odvézt satelit do Francouzské Guyany a postarat se o kompletní administraci. Jistě si dokážete představit náročnost celé operace – jen náklady na jedno vypuštění rakety VEGA jsou 40 milionů eur,“ říká Petr Kapoun.

“Dnes nám klient přiveze satelit do Brna, my ho v naší laboratoři umístíme společně třeba s 50 dalšími satelity na dispenser, a protože je naše hala klasifikována jako celní sklad, může z něj osazený dispenser putovat rovnou na kosmodrom, kde je připevněn na raketu a následně startuje. Celý proces od objednávky až po start rakety jsme zkrátili až na 7-8 týdnů a zlevnili o miliony korun,” informuje Kapoun.

 

Česká vlajka bude poprvé na plášti evropské rakety

Během vývoje dispenseru provedli inženýři z brněnského Technologického parku mnoho analýz a výpočtů. Na základě nich prokázali, že vše bude fungovat, jak má. Celý projekt má na starosti ESA – Evropská vesmírná agentura. Vyvinutí dispenseru dostalo naši zemi opět do centra dění tentokrát v rámci Evropy.

„Ve chvíli, kdy chcete dodávat součástku do rakety, musíte mít nejen know-how, ale daná země musí do projektu vložit peníze. Za to dostane umístění vlajky na raketě i možnost rozhodovat. Dosud se jenom 6 zemí podílelo na programu raket Vega a Česko je sedmou, díky čemuž konečně získáváme skutečný přístup do vesmíru,“ říká Petr Kapoun.

Raketa VEGA s brněnským dispenserem měla startovat již loni na podzim. V rámci jejího prvního startu nastaly ale problémy ze strany výrobce rakety. Druhý termín startu zkomplikovala světová pandemie koronaviru. V případě úspěšného startu chystá společnost S.A.B. Aerospace pro návštěvníky sérii promítání v Hvězdárně a planetáriu Brno.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Patobox jsou české ekologické skládací boxy s dlouhou životností

Koronavirus urychlí robotizaci, jaké jsou obavy zaměstnanců?

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.