Vyberte možnost Stránka

Nezaměstnanost dramaticky neporoste, ekonomika čelí následkům války

Nezaměstnanost dramaticky neporoste, ekonomika čelí následkům války

Přes mírně rostoucí míru nezaměstnanosti firmy chtějí nové zaměstnance. U některých pozic dokonce se znatelně vyšší finanční odměnou. Například pro asistentky nebo back office pozice firmy v únoru nabízely průměrně o 8,3, resp. 7,7 procenta vyšší plat než v lednu. Vyplývá to ze statistik pracovního portálu JenPráce.cz, který v únoru lidem umožnil ucházet se o více než 27 000 pracovních pozic.


„Po obavách z podzimu se v tuto chvíli zdá, že míra nezaměstnanosti dramaticky neporoste. Ekonomika se docela úspěšně pere s následky války a firmy nabízejí stále dost pracovních míst,“

Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz

„Na některých pozicích evidujeme i zajímavý růst odměny, například nabídky na pozici asistentky činily v únoru průměrně 34 125 korun, v lednu to bylo 31 500 korun,“

Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz

Na pozice back office pak firmy lákaly s platem 30 až 40 tisíc korun, v lednu se přitom platy pohybovaly od 30 do 35 tisíc korun. Nabízené odměny rostly v únoru i telefonním operátorům. Méně nabídly firmy ale například na pozici kurýra, a to průměrně 38 375 Kč. V lednu to bylo průměrně 40 000 Kč.

Brigád ubývá

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplývá, že 92,5 % nabízených pracovních nabídek připadalo v únoru na hlavní pracovní poměr a 7,5 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Poměr nabízených brigád se tak dále snížil, o měsíc dříve činil totiž 8,8 % a před rokem dokonce 12,7 %. Každý uchazeč o práci se na portálu JenPráce.cz dostal v únoru do kontaktu v průměru s 2,1 firmami, což je zhruba o 12 % více než v loňském únoru. Počet nabízených pozic byl podobný jako v lednu, kdy jich firmy nabídly 26 800.

Praha nabídla 17 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v únoru tradičně na Prahu, a to 17 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj se 12,4 % následovaný Moravskoslezským krajem s 11,8 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,8 %), v Královéhradeckém kraji (3,5 %) a ve Zlínském kraji (3,8 %).

Co se týká brigád, Praha dominovala ještě výrazněji. Celých 26,3 % nabídek brigád bylo pro hlavní město. Jihomoravský kraj pak nabízel 12,3 % brigád a třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 8,8 %. Nejméně brigád pak firmy nabídly pro Karlovarský kraj (1,5 %), pro Olomoucký kraj (2,7 %) a Liberecký kraj (3,8 %).

Zájem o prodavače/prodavačky je vyšší než loni

Co se týká profesí, v únoru připadlo 7,3 % nabídek na dělnické profese, 3,8 % na operátory výroby, na prodavače/prodavačku 3,4 %, na obsluhu strojů 2,9 % a na administrativní práce 2,6 %.

V loňském únoru přitom připadlo na dělnické profese dokonce 11,3 % pracovních nabídek. Na operátory pak 6,9 %, na obsluhu strojů 4,8 %. Naopak výrazně méně byla loni nabízená pozice prodavače/prodavačky (2 %).

Vysokoškolské vzdělání není nutné

V únoru stačilo u necelých 31,9 % nabízených pozic základní vzdělání. 33 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 32,1 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zhruba zbývající 3 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia

V zaměstnaneckých benefitech vede příspěvek na stravování

Nejčastějším pracovním benefitem nabízeným v únoru byl ve více než 9,4 % příspěvek na stravování. V 8,7 % nabízely firmy dovolenou navíc a 8,5 % tvořil benefit v podobě finančních bonusů či prémií.

„Třináctý, případně čtrnáctý plat nabídlo v únoru 2,4 procenta firem,“

Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz

Zdroj: JenPráce.cz

O autorovi