Vyberte možnost Stránka

Nezaměstnanost ČR je nejnižší v EU, poroste ale k 5 %

Nezaměstnanost ČR je nejnižší v EU, poroste ale k 5 %

Nezaměstnanost v krizi český trh zvládá kupodivu pozitivně. Dokázal se totiž vypořádat i s čerstvými absolventy. I navzdory tomu je záhodno počítat s růstem míry nezaměstnanosti k pěti procentům. Více o tom ve svém novém komentáři informuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

 

„Podzimní ekonomický náraz se zatím nekoná. Míra nezaměstnanosti ke konci letošního září vykázala úroveň 3,8 procenta, která je vzhledem k pandemickým okolnostem a celkové ekonomické situaci u nás i ve světě až zázračně nízká. Zůstává nadále nejnižší jak v rámci zemí EU, tak OECD,“ říká Lukáš Kovanda.

Nezaměstnanost v září vzrostla jen v hlavním městě v Praze. Ostatní kraje Česka zachovaly srpnovou hladinu. V některých dokonce klesla. Trh práce tak dle slov Kovandy dokázal absorbovat i čerstvé absolventy škol. Ti totiž v tomto období začínají hledat pracovní příležitosti.

„Nutné ale říci, že tři čtvrtiny volných pracovních míst jsou určeny pro lidi se základním či nižším vzděláním. Na druhou stranu, poptávka po kvalifikovanější práci se mnohdy ve statistice Úřadu práce ani neobjeví, neboť zaměstnavatelé takové pracovníky hledají jinými cestami,“ informuje Kovanda.

 

Růstu nezaměstnanosti se Česko nevyhne

Pozitivní situace českého trhu napovídá tomu, že před koronavirovým nárazem zatím chrání extrémně nízká míra nezaměstnanosti a rekordní počet volných pracovních míst. Výraznější nezaměstnanosti zabraňují rovněž vládní opatření na podporu zaměstnanosti, mezi něž patří například program Antivirus.

„Přesto je třeba v posledním letošním čtvrtletí počítat s růstem míry nezaměstnanosti, a to až k úrovni pěti procent. V posledních třech měsících roku a pak dále v roce 2021 se bude v rostoucí míře projevovat efekt odeznění či zmírnění vládních podpůrných opatření na podporu ekonomiky a zaměstnanost,“ říká Kovanda.

„Firmy tak také budou moci lépe vyhodnotit, jak si skutečně stojí – pak se spíše odhodlají ke kroků za účelem snížení nákladů, včetně právě propouštění,“ dodává Kovanda.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Creative Business Cup ovládl projekt proti šikaně faceUp

 

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi