Vyberte možnost Stránka

Neuron soundware analyzuje poruchy strojů podle zvuku, pracuje pro BMW nebo Airbus

Neuron soundware analyzuje poruchy strojů podle zvuku, pracuje pro BMW nebo Airbus

Neuron soundware je úspěšná česká společnost, která začínala jako startup. Tato česká firma vyvíjí technologii, která analyzuje poruchu stroje pomocí zvuku. Kombinuje tak zařízení internetu věcí s umělou inteligencí. V roce 2016 zvítězila v soutěži Vodafone Nápad roku z celkového počtu 171 přihlášených soutěžících. Tato společnost se rovněž zúčastnila Startup Festivalu pořádaného xPORT VŠE Business Acceleratorem.

 

Pavel Konečný, CEO a Co-founder Neuron soundware

Pavel Konečný

 

„Naše společnost se jmenuje Neuron soundware a vyvíjíme technologii, jak poznat rozbitý stroj po zvuku. Kombinujeme Internet of Things (Internet věcí) zařízení s umělou inteligencí.„

Kdy a díky čemu vaše společnost vznikla?

„Naše společnost vznikla v roce 2016. Prošli jsme si startupovým programem, který nám pomohl najít si téma, kterým bylo poslouchání strojů. Prvním nápadem bylo využití neuronových sítí na kompresi, audia nebo videa. Audio bylo méně výpočetně náročné, tak jsme se začali věnovat audiu a pak jsme přešli k poslouchání strojů, abychom poznali poruchy. Upozorňuje na blížící se mechanické závady. To znamená, že většinu problémů, které detekujeme, třeba 2-10 dnů předem, dříve než vše odhalí jakákoliv jiná technika nebo se stroj úplně zastaví, tak náš systém na ni upozorní.„“

Kdo jsou Vaši zákazníci?

„Spolupracujeme s velkými společnostmi z Německa. Jedná se o projekty společně s BMW, Volkswagnem, Airbusem, Daimlerem. Myslím tím oblast automotive. Ve výrobě elektřiny spolupracujeme zase s MBWS, Eonem a tak dále.„

Jaká je budoucnost Vašeho zařízení?

„Svět IOT zařízení bude velká exploze, která nás čeká. Je to vlastně miniaturizace elektroniky a snížení nákladů umožní distribuovat tyto malé počítače k celé řadě různých prvků – ať ve městě nebo ve fabrikách. Takže všechny drobné dnešní stroje, na které čekáte, až se rozbijí, protože nemáte nikoho, koho by posílali pro nějakou aktivní kontrolu, tak budou velmi brzo monitorované právě tou naší technologií. Algoritmy umělé inteligence dovolí zpracovávat data velmi sofistikovaně a lokálně. Vnímáme zde velký potenciál. Odhady analytických společností jsou, že těch zařízení budou stovky miliónů miliardy, což vlastně trošku změní množství informací, které budeme vědět o tom prostředí a světě kolem nás.“

 

Neuron soundware automatizuje proces kontroly kvality

Jaké segmenty oslovujete?

„Pro nás je nejdůležitější co-manufacturing, výroba energie. Buď monitorujeme přímo strojní zařízení, nebo máme také několik produktů na kontrolu výstupní kvality, tzn. End of Line (EOL) testing. Někde často lidé poslouchají stroje, tak my můžeme automatizovat proces kontroly kvality.“

Je váš systém schopný naslouchat i lidskému tělu?

„Lidskému hlasu se nevěnujeme. Používáme na většině případů takové dotykové mikrofony, které jsou přišroubované na stroje, takže vnímáme dominantně structure bound sound, tzn. zvuk, který vzniká při mechanickém pohybu strojů. Kdybyste třeba vedle toho stroje mluvil, tak to nenahraje.“

Jak je to složité v tomto oboru z hlediska konkurence? 

„Je to věc, která není v Česku zaběhnutá – získat externího investora na rozběh společnosti. To je mnohem běžnější na Západě, někde jde i o nezbytnost. Když budete chtít hrát na globálním trhu, tak vždy proti vám stojí někdo, kdo má k dispozici mnohem víc peněz než vy. To je velká výhoda. Když jsme získali seed kolem 15 miliónů korun, což na české poměry není úplně málo peněz, tak ve stejnou chvíli náš konkurent z New Yorku získal 15 miliónů dolarů. Teď jsme získali 150 miliónů korun, což už je docela hodně. Očekávání je velké, ale zase jsme v globální konkurenci. V naší oblasti to není nějak výjimečně velká částka.“

Kdo je zdrojem financí? Evropská unie nebo náš stát?

„Máme soukromé investory, kvalifikované BC fondy nebo arrange investora. Jedná se tedy o institucionální záležitost, kdy oni podle regulí dávají peníze právě na rozjezd. Je to takový venture capital, který se věnuje rozvoji podpoře nových nápadů k tomu, aby se dostaly na trh. Správné načasování je vždy nejdůležitější faktor, abychom vše měli v ten správný moment a u zákazníků dříve, než se to stane běžnou záležitostí. Vnímáme, že teď je ten správný čas, takže s použitím externího kapitálu rozvíjíme naši firmu, aby nebylo pozdě a trh neobsadil někdo jiný.“

Martin Kubáň, project & marketing manažer Neuron soundware 

Martin Kubáň

 

„Náš produkt je v podstatě detekce mechanických poruch u strojů a zařízení. Používáme k tomu hardware, kdy vlastně na stroje umisťujeme senzory a sbíráme data, primárně zvuková, která poté přenášíme do cloudu. Jedná se o naše úložiště audio databáze. Na jejich základě trénujeme umělou inteligenci, algoritmy, které dokážou z toho zvuku rozpoznat ty anomálie jako je opotřebení různých komponentů stroje. Toto poté vizualizujeme v našem softwaru, což jsou systémy, kam mají přístup zákazníci a jejich uživatelé a ty určitým způsobem konzumují výsledky oné služby. Je to dotažené až do té fáze, kdy to již umíme zautomatizovat a vlastně posíláme upozornění pomocí e-mailu nebo textové zprávy přímo údržbáři nebo člověku, který může daný stroj zkontrolovat, opravit, naplánovat údržbu atd.“

Je Vaše analytika vždy stoprocentní?

„Stoprocentní vždy není. Ani lidský úsudek není nikdy stoprocentní. My vlastně pomocí digitálních technologií replikujeme tak, jak fungují a dělají audio diagnostiku lidé. Takže učíme umělou inteligenci to, co už lidé umí. Ptáme se, zda to lidé slyší a tu audio diagnostiku už používají. Pokud ano, tak máme vysokou šanci, že nám to bude fungovat také dobře, ale nikdy to není stoprocentní. Audio diagnostiku samozřejmě dokážou dělat s vysokou přesností velmi zkušení lidé. Jsou to odborníci, kteří u strojů opravdu vyrůstali a denně je slyší. Pokud zde máte kohokoliv nového, tak začínáte učením od začátku. Tak vlastně funguje i náš systém. Nejdříve musíme nahrát data, kalibrovat systém a pak vše funguje. Ale stoprocentně vám to nikdo neslíbí. Ani lidé to nedělají stoprocentně. Jinak by nás nepotřebovali.„

Vaším zákazníkem je spíše konečný odběratel strojů a zařízení nebo jde spíše o výrobce strojů?

„Máme oba. Dodáváme službu koncovým zákazníkům a samozřejmě, že se o nás zajímají i výrobci strojů a zařízení, kteří by rádi tuto technologii otestovali a ideálně poté zahrnuli přímo do diagnostického systému celého stroje, které vyrábějí. Pro nás by to pak samozřejmě bylo výhodné v tom, že by nás uměli prodávat už přímo s konkrétním strojem. Naše technologie by byla součástí, tedy integrovaná. Samozřejmě bychom měli i stoprocentní informace o tom, co se jak rozbíjí a jak mechanicky stroj funguje.“

 

Česká společnost Neuron soundware již realizovala několik desítek projektů napříč různými odvětvími. Je schopna vytrénovat neuronovou síť rychle a efektivně a prostřednictvím toho dosahovat vysoké úspěšnosti detekce problémů s dostatečným předstihem. 

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.