Vyberte možnost Stránka

Nestlé je kvůli Rusku pod palbou pokrytecké kritiky

Nestlé je kvůli Rusku pod palbou pokrytecké kritiky

Švýcarská potravinářská firma Nestlé čelí kritice na sociálních sítích kvůli neochotě stáhnout se z Ruska. Kritika směřuje na skutečnost, že firma bude v Rusku i za aktuální situace platit daně a podílet se na financování ruského válčení na Ukrajině. Více o tom hovoří ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ten upozorňuje na to, že zdrojem financování na Ukrajině rozhodně nejsou daně západních společností. 

“Klíčovým zdrojem financování války na Ukrajině ale Moskvě nejsou daně západních společností, nýbrž příjmy z plynu a ropy, které na Západ, nyní hlavně do kontinentální Evropy, dodává. Třeba jen v Česku, které má drtivou většinu plynu právě z Ruska, se ročně spotřebuje přes 82 tisíc gigawatthodin ruského plynu. Ruský plyn sice zpravidla nemíří do Česka přímo z Ruska, ale tuzemské firmy jej nakupují z Německa, kam jej ruské podniky v čele s Gazpromem dodávají plynovody,” říká Kovanda.

Gazprom je plynárenský monopol, který ovládá ruská vláda.

Při současné velkoobchodní ceně plynu v EU, 105 eur za megawatthodinu, a letošním průměrném kurzu korun k euru, 24,46, to znamená, že Česko letos spotřebuje ruský plyn za zhruba 211 miliard korun,” uvádí Kovanda.

“Suma 211 miliard korun odpovídá pěti až šestinásobku loňských tržeb společnosti Nestlé v Rusku, které v přepočtu činily 39 miliard korun,” říká Kovanda.

Nejčastěji používají DDoS útoky

“Česko navíc od Ruska ve velkém odebírá také ropu. Ale jen české platby za ruský plyn dramaticky překonávají ruské tržby Nestlé. Je tedy pokrytecké švýcarské společnosti spílat, jestliže obyvatelé evropských zemí a jejich vlády současně nejsou s to se odstřihnout od ruských energií. Pokud argumentují tím, že by to poškodilo evropskou ekonomiku, může zase společnost Nestlé tvrdit, že stáhnutí z Ruska poškodí její ekonomiku, tedy její vlastní byznys,” míní Kovanda.

“Pikantní je, že nezanedbatelná část elektřiny se v Česku vyrábí právě z plynu, tedy z ruského plynu. Takže tuzemští kritici Nestlé, kteří se zapojují do kampaně na sociálních sítích, tak činí nezřídka právě prostřednictvím přístrojů – mobilů, notebooků či tabletů – poháněných v podstatě ruským plynem,” říká Kovanda.

“Válka je obrovská tragédie. Nic však nemění na tom, že pokrytectví zůstává pokrytectvím,” uzavírá Kovanda.

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi