Vyberte možnost Stránka

„Naši roboti umí svářet, brousit, leštit ale i kontrolovat kvalitu,“ říká Suchánek z DREAMlandROBOTS

„Naši roboti umí svářet, brousit, leštit ale i kontrolovat kvalitu,“ říká Suchánek z DREAMlandROBOTS

Průmyslová automatizace je nejenom v České republice velice důležitým tématem. Tuto otázku čím dál ve větší míře otevírá i nedostatek zaměstnanců. Průmyslové společnosti tak přecházejí stále více k automatizaci svých procesů. Jednou z firem, která se pohybuje dlouhou řadu let v oblasti průmyslové automatizace, je DREAMlandROBOTS. Zaměřuje se rovněž na opravy dílů a diagnostiku. Jako jedna z prvních českých společností například přišla na tuzemský trh s opravami a dodávkami repasovaných dílů Siemens, Allen Bradley, Omron a dalších značek. 

 

Miroslav Suchánek, obchodní zástupce DREAMlandROBOTS

dreamlandrobots - universal robots

 

„Jakožto firma DREAMlandROBOTS jsme jedním z distributorů šestiosých kolaborativních robotů Universal Robots a mobilních robotů MiR pro Českou republiku. Aktuálně má Universal Robots ve výrobních řadách sedm modelů s nosností od třech kilogramů přes pět, po deset až po šestnáct kilogramů. To je maximum. Typicky se může jednat o operaci typu pick and place. To znamená někde něco vezmi, jinde to odlož. Mohou to být ale i operace typu sestavování nějakých podsestav, zakládání obrobků do CNC strojů, sváření, broušení, leštění, aplikace lepidla nebo i lepení takové, kontrola kvality, nějaké vzorkování atak dále. Škála činností, které se s tím robotem dají vykonávat, je opravdu široká. Závisí to vždy na těch fyzických parametrech toho robota a na tom koncovém nástroji. Ten může být buď už nějakým hotovým řešením výrobce z třetí strany, nebo lze ten nástroj vyrobit zákazníkům přímo na míru.

Tím, že robot je kolaborativní, tak jedna z výhod je i ta, že v podstatě nepotřebuje žádné zabezpečení okolo sebe nebo typicky podle toho s čím se manipuluje. Díky tomu, že může být umístěn na takovémto nebo i jiném stojanu, tak nemusí v rámci toho provozu vykonávat jednu činnost, ale může dělat třeba dvě, tři, pět nebo deset. Záleží to na tom, jaké využití zákazník pro toho robota nalezne. To znamená, že menší nebo střední firmy, které by měly problém zaplatit jednoúčelového robota, tak když si pořídí kolaborativního robota, tak s ním mohou zajistit větší škálu činností. Díky tomu se jejich návratnost dostává do smysluplných čísel.

Co se týče těchto mobilních vozíků neboli takzvaných AGVček nebo AGV robotů, tak to je zase budoucnost oblastí, kde převážíte nějaký náklad, ať už je to v rámci nějakého skladu nebo v rámci výrobních prostor z bodu A do bodu B. Spousta výrobních firem už nějakým způsobem výrobní automatizaci vyřešenou má. Když hledají třeba optimalizaci nákladů, tak se dostává logicky na přetřes možnost automatizace vnitropodnikové nebo vnitřní logistiky.  Vy tak můžete nahradit operátory, kteří vám jezdí z místa na místo s nějakými ještěrkami nebo paletovými vozíky a nahradíte je právě tímto robotem. Tím vám zůstanou zase lidi volní buď na to, abyste je zaměstnali na jinou činnost, nebo pokud se zaměstnavatel rozhodne, že lidi nepotřebuje, tak mu zbudou nějaké prostředky na to, aby najal pracovníky s vyšší přidanou hodnotou. V dnešní době jde typicky o svářeče, seřizovače atak dále, který je na trhu málo a tím pádem cena jejich práce roste. Co se týče těchto robotů MiR, tak jsou v nabídce aktuálně čtyři modely rozlišené nosností a je to v řadách 100, 200, 500 a 1000 kg. To, co vidíme tady, je MiR 200, který je rozměrově shodný s MiR 100. Poté modely MiR 500 a 1000 jsou nepoměrně větší a ty jsou určené převážně k převážení palet.“Do jakých segmentů jsou vaši roboti vhodní? 

„V podstatě krom automotive jsou tato zařízení vhodná do teoreticky jakéhokoli průmyslu, kde se manipuluje s něčím nebo kde se něco vyrábí. Není to jenom automotive, ale samozřejmě jakékoli výrobní podniky, jako jsou potravinářství, logistika atak dále.“

 

Jsou vaši roboti schopni nahradit kompletně lidskou práci nebo ještě ne?

„V podstatě v závislosti na aplikaci teoreticky ano. Nicméně kolaborativní robot není zamýšlen tak, aby bral člověku jeho práci, ale aby mu s tou prací pomáhal. V ideální případě nahradíte robotem lidskou práci, která se neustále jenom tupě opakuje a člověka, kterého ušetříte a který tu monotónní a opakující se práci nemusí vykonávat, tak člověka poté můžete využít na nějakou smysluplnější činnost, dejme tomu s vyšší přidanou hodnotou.“

 

Jakou vidíte budoucnost robotiky?

„Myslím si, že vzhledem k těm trendům, které v aktuální situaci jsou jasně viditelné. To znamená, že lidí na práci ubývá a tím pádem jsou čím dál tím dražší, tak prostor pro automatizaci a robotizaci jako takovou je velmi velký a má to velkou budoucnost před sebou.“

 

DREAMlandROBOTS disponuje vlastním opravárenským centrem a skladem o rozloze 1800 m2. Služby této české společnosti již využívá 86 zemí z celého světa. 

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.