Vyberte možnost Stránka

„Naše chytrá zařízení prodlužují psí život až o dva roky,“ říká CEO Actijoy Hašek

„Naše chytrá zařízení prodlužují psí život až o dva roky,“ říká CEO Actijoy Hašek

Zvířata a především psi jsou nedílnou součástí většiny životů. Toho si všímají i české startupy. Jedním z nich je i firma Actijoy, která se zabývá doslova monitorováním psí formy. Na základě toho se snaží prodloužit život našich čtyřnohých kamarádů a udržet je v kondici. Zakladatele a CEO tohoto projektu Roberta Haška jsme zpovídali na letošním Startup Festivalu, kde byl společně s CzechInvestem, který jej podporuje. 

 

Robert Hašek, CEO & Founder Actijoy

„To, co v Actijoy říkáme, je to, že prodlužujeme psí život až o dva roky. Pomáhají v tom naše chytrá zařízení. Sledujeme tak psí návyky a psí chování. Na základě něj a případných abnormalit dokážeme majitele psa upozornit na to, že je něco špatně. Pokud začne pes víc pít, může to znamenat, že má problém s ledvinami nebo má cukrovku. Když se pes začne v noci víc budit, může to znamenat, že má buď nějaké parazity, nebo jej něco bolí.“

Z čeho tento nápad vychází?

„Celá myšlenka vznikla v momentě, když jsem začal před lety běhat se svým psem. Zjistil jsem, že pes nebyl tolik aktivní, protože nebyl schopen uběhnout ani to, co já. Začali jsme tak sledovat aktivitu, jak se pes hýbe. Díky tomu jsme zjistili, že na trhu neexistují žádné zajímavé a reálné měřiče té aktivity. Na psa jsme začali mířit kamery a různé věci, abychom zjistili, jak se opravdu hýbe. I když je pes aktivní plemeno, tak jsme přišli na to, že se hýbe sám od sebe maximálně dvacet minut denně.“

Jaká máte pro monitoring pejsků zařízení?

„Zařízení máme dvě, jedno je tracker, což je vlastně tato malá věc, která se dává na obojek. Další částí jsou chytré misky. Ty vám řeknou, kolik toho pes sní a jak pije.“

 

Actijoy má stále zájem o investory

Proč zrovna pes? Je vaše zařízení možné použít i na další zvířata?

„Je možné použít i pro další zvířata, ale aktuálně za sebou máme s ohledem na psí chování prohlédnuto 2,5 milionu hodin života diagnostikovaného psa. Je velmi těžké vytvořit algoritmy chování. To je to, na čem pracujeme a čemu se nyní věnujeme. Až budeme mít suprově zaznamenaného psa, tak můžeme přemýšlet o dalších zvířatech.“

Co mám udělat pro to, aby se pes dožil co nejvíce let?

„Především se o něj co nejlépe starejte. Musíte se o psa starat tak, že mu zajistíte dostatek aktivity, že jej správně krmíte, že ho nepřekrmujete a že mu nechybí voda. Hlavní věc, kterou lidi podceňují, je ale zejména množství aktivity. Lidi si dost často koupí plemeno, protože je módní. Na druhé straně ale vůbec nepřemýšlí o tom, jestli je daný pes pro ně vhodný. Musíte vědět, kolik času potřebuje na pohyb. Ideálně se poraďte se svým veterinářem. Záleží na věku, záleží na dalších faktorech toho psa a potom si nastavit ty cíle. Nastavit si, že se má pes hýbat třeba 90 minut denně a dodržovat to. My nechceme být veterinářem, ale dáme vám možnost kontrolovat skutečnost, že se k tomu psovi chováte správně.“

Máte stále zájem o investory?
„Samozřejmě, pořád se vyvíjíme dál. V tuto chvíli máme hotový produkt. Produkt je ale potřeba stále vylepšovat. Celá tato firma navíc vznikla s tím, že máme v hlavě další čtyři smart produkty, které chceme připojit do ekosystému a dát vám přehled o tom, co pes dělá. V budoucnu těch informací budeme vědět mnohem víc a budeme daleko přesněji schopni definovat, co váš pes potřebuje. Taková budoucí vize je, že nebudete volat veterináře, ale díky napojení na internet a do systémů. Veterinář ve finále zavolá vám a řekne, že pes není v pořádku a že byste se za ním měli zastavit.“

 

Actijoy

CzechInvest není samospásný, významně ale pomohl

Jak reaguje trh na váš výrobek?

„Když jsme s tou myšlenkou přišli, tak jsme se odstěhovali na tři měsíce do Ameriky. Chtěli jsme si tak ověřit, že trh o to bude mít zájem. Viděli jsme strašné věci. V Americe je pes mnohem víc polidštěný, mnohem více nahrazuje dítě, nahrazuje víc mateřskou lásku a nahrazuje místo, kam se dá investovat cit. Nám to v tu dobu přišlo pro Evropu nemyslitelné a říkali jsme, náš trh je pouze Amerika. Dnes se to strašně prolíná a to, co bylo před těmi třemi roky v Americe, dnes začíná být i v Evropě. V Americe to samozřejmě postoupilo ještě malinko dál.“

Zaměřuje se váš výrobek i na sledování vašeho zvířete, kde se nachází?

„Ne, my se nesnažíme suplovat věci, jako jsou GPS trackery. Z hlediska pejskařů věříme, že pokud vám někdo najde vašeho psa a chce ho vrátit, tak ho vrátí. Proto je na tom našem zařízení zezadu napsáno, jak vrátit a jak vyhledat majitele. My můžeme dostat psa zpátky díky tomu, že nálezce použije náš návod. Na druhou stranu nechceme řešit GPS, protože pokud vám někdo bude chtít psa sebrat, tak GPS hodí do tramvaje.“

Dokážete analyzovat i stupeň agresivity?

„To si nemyslím. To na čem nyní pracujeme, je trenér pro separační úzkost. Dokážeme poznat, že pes má tento problém a dokážeme psa za pomoci úkolů, zaměstnání hlavy a za pomoci navýšení té aktivity zbavit separační úzkosti.“

Jste u stánku s CzechInvestem, co očekáváte od spolupráce?

„Dneska jsme už spíš ve fázi, kdy bychom rádi poděkovali CzechInvestu, co pro nás všechno udělal. Jsme rádi, že se můžeme ukázat jako jeden z jeho úspěšných startupů. Na začátku nám CzechInvest hodně pomohl. Pomohli nám s jejich programy, které nabízejí. Ty dávají smysl, ale samozřejmě to není samospásné. Pokud je chce ale člověk využít a chce si z nich něco vzít, tak získá kontakty, oťukají vás v Americe, řeknou vám, jak se dělá v Americe účetnictví, jak se nabírají lidi a to všechno, jak se zakládá firma.“

 

Již v minulosti jsme na našem webu informovali o projektu Dogsie, který zase skládá speciální balíčky plné psí radosti. Více o tomto projektu se dozvíte na našich stránkách www.tyvka.cz

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.