Vyberte možnost Stránka

Stát by měl zavřít hypermarkety a podpořit malé prodejny

Stát by měl zavřít hypermarkety a podpořit malé prodejny

Stát by měl zavřít nákupní centra a podpořit malé prodejny. Současné vládní nařízení, které kvůli novému typu koronaviru zakazuje akce pro více než 30 osob, by se mělo rozšířit i na velká nákupní centra, supermarkety a hypermakety. Riziko dalšího šíření nákazy v nich je totiž oproti různým akcím několikanásobně vyšší. Problém u těchto obchodů může představovat i potravinová soběstačnost. většina zboží se totiž dováží ze zahraničí. Vhodnou alternativu představují v tomto směru menší prodejny, v nichž je riziko nákazy výrazně nižší. Pokud by je stát již v minulosti spolu s tuzemskými výrobci podporoval, nehrozilo by nyní riziko, že Česká republika nebude v případě mimořádné krize potravinově soběstačná. Uvádí ve svém komentáři předseda Družstva CBA CZ Roman Mazák.

 

Obchodní řetězce a nákupní centra, kde se shlukuje obrovské množství lidí, jsou z našeho pohledu časovanou bombou. Velká koncentrace lidí totiž nahrává šíření nákazy novým koronavirem. WHO doporučuje vyhýbat se místům s větší koncentrací osob, z našich odhadů přitom vyplývá, že velkým obchodním řetězcem či nákupním centrem denně projde až 20 tisíc lidí. V jednu chvíli může být uvnitř až několik tisíc osob, a to v relativně malém a klimatizovaném prostoru. Vláda sice zakazuje akce nad 30 lidí, ale v první řadě by měla uzavřít hypermarkety, supermarkety a nákupní centra, kde existuje značné riziko nákazy.

Další palčivou otázkou současnosti je potravinová soběstačnost. Zahraniční řetězce totiž 90 procent svého sortimentu dováží ze zahraničí. V případě uzavření hranic tak mohou mít k dispozici pouze 10 procent svého sortimentu. Dostat chybějící zboží do České republiky může být mimořádně těžké, tyto položky nebudou schopni nahradit ani čeští výrobci. V následujících dnech proto může vyvstat i otázka, kam budou moci jít spotřebitelé nakupovat, pokud budou muset být izolována větší města.

 

Schůdnou cestou jsou menší české prodejny

Klíčem v tomto směru jsou menší české prodejny, které se opírají o tuzemské výrobce. Oba články však kvůli potravinové soběstačnosti tuzemského trhu potřebují pomocnou ruku od státu. V okamžiku, kdy se zavřou hranice, budeme mít problém zásobovat sami sebe. Velké řetězce to nemohou zvládnout. V případě dřívější podpory českých obchodníků a tuzemské výroby spolu s regulací řetězců by nyní nehrozilo, že kvůli přemíře importu potravin ze zahraničí nemusí být český trh plně soběstačný. Takto je však velkým otazníkem, jak se celá situace může vyvinout.

Jsme proto připravení jednat o tom, aby bylo v případě izolace zajištěno základní zásobování vesnických prodejen. Protože právě ty se nachází v místě bydliště, není nutné za nimi dojíždět a není v nich taková koncentrace lidí. Jejich prostředí není zároveň tak anonymní a lidé se mezi sebou znají, tudíž jsou mnohem obezřetnější u člověka, o kterém ví, že je infekční. Jsme také připraveni na to, abychom přizpůsobili otvírací dobu případné krizi.

Máme štěstí v neštěstí, protože nemoc, kterou koronavirus způsobuje, má v tuzemsku zatím lehký průběh. Kdyby přišla větší katastrofa, nastala by velká krize a jsme si jisti, že Česká republika by nebyla schopna ji zvládnout. Velká města, kde existují jen velké formáty prodejen, by se rázem ocitla bez potravinové obslužnosti. Zavřít velká obchodní centra by měla být ta první věc, kterou měla vláda udělat.

 

Také by vás mohlo zajímat: 

Zákaz pořádání akcí připraví kina a divadla o miliony

Hospody a restaurace přijdou zhruba o 12 mld. Kč

Výpadek dodávek z Asie velké firmy tendrují na lokální trh

Zdroj: Komentář Romana Mazáka, předsedy Družstva CBA CZ

O autorovi