Vyberte možnost Stránka

Miton investuje do knižního second-handu Knihobot

Miton investuje do knižního second-handu Knihobot

Jsou to přesně dva roky, kdy vznikl Knihobot, knižní second-hand, díky kterému je prodej a nákup knížek maximálně jednoduchý. Jen loni našlo díky Knihobotu druhý život přes 100 tisíc knih a společnost má ambice ještě násobně větší – v příštím roce chce vyplatit majitelům knížek 100 mil. Kč. Aby mohl Knihobot naplnit svoji vizi rychleji, rozhodl se jeho tým na svoji cestu přibrat Miton jako investora.


Společně chtějí zapojit mozky i technologie, aby lásce Čechů ke knihám – i těm přečteným – nestálo nic v cestě.

Češi jsou kulturní národ s obdivuhodným vztahem ke knihám. Česká síť knihkupectví, ale i antikvariátů, knihoven nebo bazarů je hustá a kvalitní. I proto je zarážející, že z 30 milionů nově vydaných knížek se těch z druhé ruky prodá jen cca 800 tisíc kusů a těch, které by mohly ještě dělat někomu radost, se ročně likvidují miliony.

Dostat přečtenou knížku zpátky k někomu, kdo ji ocení, stále není tak jednoduché, aby to bylo úplně běžné.

„Všichni si rádi kupujeme knížky, ale ne všechny potřebujeme nastálo v knihovně. Některé ani nedočteme, jiné potřebujeme jen na krátkou chvíli. Málo z nás pak takové knihy vrací do oběhu. Je to logické, protože stále nemáme dostatek možností, jak knihy pohodlně poslat dál,” popisuje situaci zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš.

Knihobot
Zdroj: www.knihobot.cz

Kupování knih z druhé ruky

„Pak to připomíná začarovaný kruh, kdy by si čtenář rád pravidelně kupoval knihy z druhé ruky, ale často nemá kde,” uzavírá. A to chce Knihobot změnit.

Na jedné straně buduje síť tzv. knihobodů, kam lze knihy pohodlně zanést. V Praze jsou to pobočky Knihobota nebo Zásilkovny. Kdo nemá knihobod v dosahu, ten si může kamkoli v ČR zdarma objednat kurýra.

Již nyní dokáže Knihobot přijmout, nafotit a nabídnout do prodeje tisícovku knížek denně a do konce roku by to mohl být trojnásobek. Na druhé straně buduje vlastní férový systém pro oceňování knih a peníze z prodeje vyplácí majitelům na základě skutečné prodejní ceny hned poté, co kniha najde nového majitele.

Knihobot
Zdroj: www.knihobot.cz

Pokračování s Mitonem

Budování vlastního systému jak pro sklad, tak pro oceňování a katalogizaci knih je náročné, stejně tak rozšiřování sítě knihobodů. I přes to Knihobot dokázal loni prodat přes 100 tisíc knížek, přitom vše financovat z vlastních zdrojů a být v černých číslech.

S investorem v zádech by vše mělo jít ještě rychleji. Pokud se podaří naplnit plány, vyplatí Knihobot příští rok majitelům knih za prodej poprvé přes 100 milionů korun.


Trend obliby věcí z druhé ruky sledujeme už roky a je nám hodně sympatický.

partner Mitonu Michal Jirák

„Tým Knihobotu na koleně vybudoval fungující firmu, aniž by přitom ztratil svůj nadhled a typický smysl pro humor. Když jsme viděli, co všechno dokázali sami postavit, museli jsme smeknout. Naše peníze a know-how z e-commerce mohou pomoci k dalšímu růstu. Pro začátek jsme do Knihobotu investovali 15 milionů korun,” komentuje dohodu partner Mitonu Michal Jirák.

„Navíc trend obliby věcí z druhé ruky sledujeme už roky a je nám hodně sympatický,” dodává.

Miton získává třetinový podíl, zbylá procenta jsou poměrově rozdělena mezi současné vlastníky.

Aby se točil celý trh. Nejen v Česku

Pokud bude pro čtenáře snadné knihy poslat znovu do oběhu, může se celý trh s přečtenými knihami rychle rozhýbat.

Ročně by takto šlo v příštích letech zachraňovat minimálně 2 miliony knih, které by jinak skončily zapomenuté v knihovně nebo sklepě, než by nastoupily svou poslední cestu do spaloven nebo na skládku.

A to už je kolem tisíce tun papíru a stejného množství CO2, vyprodukovaného při výrobě. Česko má pro změnu ideální podmínky.

Podle údajů ISBN databáze patří mezi země s největším množstvím nově uváděných titulů na obyvatele, NOP World Culture Score Index zároveň Čechy řadí mezi nejintenzivnější evropské čtenáře, kteří týdně čtení věnují skoro sedm a půl hodiny.

Češi rádi kupují z druhé ruky

Devět z deseti Čechů navíc nemá podle průzkumů problém nakupovat zboží z druhé ruky.

I proto chce Knihobot svou misi umožnit vracet knihy do oběhu rozšířit i na další trhy.

„To, co se naučíme při roztáčení českého trhu, máme ambici vyzkoušet i v dalších evropských zemích. Začneme nejspíš ještě letos na Slovensku,“ zakončuje jeden ze zakladatelů Knihobotu Dominik Gazdoš.

„S investorem v zádech si budeme moci dovolit rozšířit tým o další chytré lidi a i díky know-how Mitonu z e-commerce a zahraničních trhů by vše mělo jít rychleji.”

Knihobot v číslech

  • 113 tisíc prodaných knih za 2020
  • 60 tisíc prodaných knih za první čtvrtletí 2021 (čtyřnásobný meziroční růst)
  • plán vyplatit majitelům knížek 35 mil. Kč letos a 100 mil. Kč příští rok
  • Miton získává za 15 mil. Kč v Knihobotu 30% podíl
  • V žebříčku Technology Fast 50 CE poradenské společnosti Deloitte se Knihobot loni umístil v kategorii vycházejících hvězd středoevropského regionu Rising Stars na 20. místě a jako 9. nejzajímavější český projekt.
  • Dominik Gazdoš byl zároveň magazínem Forbes zařazen do žebříčku českých 30 pod 30.

Co je to cirkulární retail

Maloobchod, který dokáže ve velké škále zboží zákazníkům nejen prodávat, ale také ho od nich vykupovat.

Zákazník by – na rozdíl od bazarů, second-handů nebo například antikvariátů – neměl vnímat rozdíl ve způsobu prezentace zboží, jednoduchosti nákupu nebo zákaznické zkušenosti oproti běžnému obchodu.

V případě knih to ani nemusí být utopie, i díky tomu, že knížky jsou oblíbené u zákazníků a díky pravidelnému tvaru a odolnosti také u všech logistických specialistů.

Ostatně nejde jen o knihy. V rámci takzvaného cirkulárního retailu se postupně Česku, ale i Evropě začíná točit čím dál tím více zboží i peněz.

Důkazem je skutečnost, že s ním stále častěji experimentují i globální hráči. Celé odvětví se má podle řady průzkumů do deseti let ztrojnásobit. To ostatně ukazují čísla Knihobotu, který roste násobně rychlejším tempem než zbytek knižního trhu.

Také by vás mohlo zajímat:

5 charakteristik úspěšných týmů

Zdroj: Knihobot

O autorovi