Vyberte možnost Stránka

Miomove aneb české boty, kterým záleží na správném držení těla

Miomove aneb české boty, kterým záleží na správném držení těla

Miomove je český startup, který vyvíjí chytrou stélku do bot. Pomocí ní analyzuje správné držení těla. Technologie je založena na nanosenzorech s vysokou citlivostí a flexibilitou. Jde o letošního vítěze soutěže Vodafone Nápad roku. V roce 2018 rovněž zvítězil v soutěži Chytrá myšlenka Moravskoslezkého kraje. Více o nich se už dozvíte v novém rozhovoru s CEO a spoluzakladatelkou projektu Miomove Barborou Malaníkovou.

„Naše společnost se jmenuje Miomove a prezentujeme prototyp chytré stélky pro analýzu došlapu pro běžce. Já jsem co-founder a CEO, napadlo to našeho foundera Daniela Majce. Je to o tom, že jsme sportovci, běháme a Dan začal tím, že když přemýšlel nad běháním, musel využívat osobní trenéry, chodil k fyzioterapeutům a přišel na to, že všechno je v došlapu. Síla pohybu a vůbec celé opěrné pohybové soustavy je v došlapu v chodidle a to je hrozně těžké kontrolovat a monitorovat. Spojili jsme se s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, kde se vyvíjejí speciální tlakové senzory a umístíme je do stélky, která hodnotí došlap, vizualizuje a dokáže vám vyhodnotit, jestli dopadáte na patu, špičku nebo střed chodidla, rozložení váhy těla, těžiště.“

Stélka se může dát do jakékoli sportovní boty?

„My jsme primárně vývojáři technologie, o které věříme, že má sama o sobě daleko širší uplatnění, ale protože je naše technologie poměrně složitá a špatně se chápe, tak jsme se rozhodli, že to přestavíme právě na pilotním produktu této chytré stélky. Protože jsme malá firma a malý tým, tak nemáme továrnu na boty, tak jsme se rozhodli, že půjdeme zpočátku cestou té stélky a hledáme partnera a ideální výrobce obuvi, který by chtěl mít tu technologii umístěnou ve své botě.“

Cílovou skupinou nemusí být pouze sportovci, ale může jít i o zdravotně postižené osoby?

„Přesně tak, my jsme od začátku bojovali s tím, jak uchopit tu cílovou skupinu, ale díky různým prezentacím a různým veletrhům jsme přišli na to, že běžci jsou ta pravá cílová skupina, která to chápe nejlépe a jak to má být. Oni si už nyní uvědomují důležitost zapojování správného svalstva a chodidla a toho, že opravdu záleží na tom, jestli dopadáte na patu, špičku nebo střed a také si uvědomují to, jak složité je toto si uhlídat. Naše technologie to řeší a běžcům to nemusíme vysvětlovat, když jim ten produkt představujeme, oni už to ví, chápou to a ten produkt chtějí. Takže věříme tomu, že jsme tu cílovku zvolili zpočátku správně. Do budoucna určitě jsme spojeni s nějakým fyzioterapeutem nebo vhodným partnerem. Uplatnění je tak možné i ve zdravotnictví.“

Jaká je vývojová budoucnost vašeho produktu?

Teď jsme ve fázi, kdy řešíme nastavení nějaké sériové výroby, dokončili jsme druhý prototyp, vylaďujeme tam ještě nějaké záležitosti mezi softwarem a hardwarem a řešíme nejvhodnější materiály a nejjednodušší cestu, jak se dostat do sériové výroby a následně na trh.

Pokud jste milovníkem běhu a zajímáte se o držení těla, pak zavítejte na internetové stránky www.miomove.cz. Chytrá stélka propojená s chytrou aplikací vám může pomoci dosáhnout ještě lepších sportovních výkonů.

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.