Vyberte možnost Stránka

Mince s motivem Alžběty II. jdou na dračku

Mince s motivem Alžběty II. jdou na dračku

Češi začali ve velkém kupovat zlaté a stříbrné mince s motivem královny Alžběty II. Podle dat jednoho z největších prodejců investičního zlata a stříbra vzrostl zájem o produkty s motivem královny Alžběty II. o vyšší desítky procent. Portál Zlaťáky jich mají v nabídce vyšší desítky mincí s motivem královny a zájem roste o všechny mince.


„Lidé se ptají na speciální edice k 95. výročí narození královny nebo k výročí 70 let její vlády. Tyto mince jsou ale vyprodané a je možné je pořídit pouze na sekundárním trhu,“

Martin Štich, ředitel společnosti Zlaťáky.cz


Cena těchto speciálních mincí vzrostla po smrti královny o desítky procent, v některých případech může jít o stovky procent. Důvodem je kromě jejich omezeného nákladu také fakt, že tento typ mincí lidé nekupují primárně kvůli zhodnocení, ale jako sběratelský kousek. Proto existuje pouze málo lidí, kteří jsou ochotni je prodat. Naopak poptávka po těchto mincích je nyní výrazně vyšší, což žene cenu nahoru.

„Když se najde někdo, kdo je obdivovatelem královny a královské rodiny, cena může vystoupat do závratných výšin. Vše určuje motiv, poptávka, aktuální situace, a hlavně osobnost zájemce. Někteří lidé jsou ochotní zaplatit téměř jakoukoli cenu za to, aby získali konkrétní produkt hned nebo v co nejkratším horizontu.“

Martin Štich, ředitel společnosti Zlaťáky.cz

Mince s motivem královny Alžběty II.

Po celém světě existují mince se stovkami až tisíci motivů, na kterých se objevuje podobizna královny Alžběty II. Hlavní světové mincovny jsou totiž součástí britského Společenství národů.

Mince s motivem královny navíc můžou razit i jiní eminenti, pokud si zařídí licenci k jejich ražbě. Na všech motivech ale nalezneme pouze jeden z pěti oficiálních portrétů královny Alžběty II. První z nich je z roku 1953, následují podobizna z roku 1968, 1985, 1998 a 2015.

Zdroj: Zlaťáky

O autorovi