Vyberte možnost Stránka

Martin Stránský z WBTCB: „Čapek má robota, já mám bitcoinmat“

Martin Stránský z WBTCB: „Čapek má robota, já mám bitcoinmat“

S boomem kryptoměn přišel i zájem ze strany českých podnikatelů. Česká společnost WBTCB má rozsáhlou síť bitcoinmatů s vlastním softwarem. Neustále se pokouší o jejich zdokonalení. „Dokonce slovo bitcoinmat je moje slovo, Čapek má robota, já mám bitcoinmat,“ řekl zakladatel firmy WBTCB Martin Stránský.

Jak se daří v České republice bitcoinmatům?

„Myslím si, že můžeme být spokojeni. Máme rozsáhlou síť, máme vlastní bitcoinmaty s vlastním softwarem a pracujeme neustále na jejich vylepšení. Já jsem první bitcoinmat objednal v roce 2013 mezi Vánoci a Silvestrem s tím, že v té době nikdo vůbec nevěděl, co to znamená, jestli to bude fungovat, jak to bude fungovat, jestli nám to vůbec dodají z Ameriky. Dokonce slovo bitcoinmat je moje slovo, Čapek má robota, já mám bitcoinmat, což znamená, že v roce 2013 až 2014, když jsem to objednával, tak to byl impuls ze zahraničí, nicméně jsme to chtěli importovat do Čech.“

Nepřekvapilo vás jakou cestou se bitcoin vydal od svých začátků?

„Zažil jsem ho poprvé za tři dolary. To znamená, že s ním žiji dost dlouho. To byl rok 2011, kdy na burze Mt. Gox možná 3,2 dolarů, takže mě na bitcoinu nepřekvapuje skoro nic. Nejvíc mě asi překvapil rok 2013, kdy z nějakých 200 dolarů to vyskočilo na 1200. Pak to znovu spadlo dokonce pod 200 dolarů. To mě překvapilo. Tato věc ten výkyv s prorážením jednotlivých hranic, když ve světě virtuálních měn žijete, tak si no zvyknete a není to nic neobvyklého. Jsme na začátku.“

Myslíte si, že bitcoin může ještě hranici 20 tisíců dolarů pokořit?

„To bych musel mít křišťálovou kouli. Kdo by na to uměl odpovědět, nemusí vůbec pracovat. Vezme všechny peníze, všechno prodá a vše investuje. Nevím to. Já se na to samozřejmě snažím dívat s odstupem a stane-li se pár věcí, které se kolem virtuálních měn točí, dojde k větší absorbci i větší veřejností, že se to stane normálním nástrojem pro platbu, tak pak samozřejmě ta hranice nemusí skončit na 20 tisících dolarech. Tam může být téměř nekonečná, jsou predikce pět set tisíc dolarů za jeden bitcoin.“

Jak vnímáte Českou republiku s ohledem na kryptoměny v porovnání se zahraničím?

„Myslím si, že je tady spousta chytrých lidí, kteří se chtějí nějakým způsobem byznysově vyvíjet, chtějí něco vyzkoušet a pro tuto příležitost uchopili bitcoin a virtuální měny za pačesy a snaží se prorazit a snaží se dobít svět.“

Jste spíš bitcoinový maximalista nebo podporujete i nějaký jiný altcoin?

„Musíme si rozdělit dvě věci. Já Martin Stránský jako občan. Jsem spekulant a spekuluji i do jiných virtuálních měn, které mi technologicky přijdou zajímavé, přijdou mi jiné, mají za sebou jiný vývojový tým, který my jsme si schopni prověřit. Do toho Martin Stránský občan spekuluje. Společnost WBTC je klasická obchodní korporátní společnost, která se nesnaží nějakým způsobem spekulovat. Samozřejmě v rámci spekulace se pohybujeme, protože musíme měnit bitcoiny, abychom je v co nejkratší době dodávali klientům. Ale je to takový zásobník takový sklad, který používáme. Čím více obchodů, tím větší ten sklad musí být. Pak jsme samozřejmě závislí i na vývoji kurzu bitcoinu, ale společnosti primárně nespekulují.“

Jakou kryptoměnu byste doporučil, aby se člověk nespálil?

„Když se mě někdo zeptá, tak říkám, nedoporučuji. Jenom říkám, co dělám já. Já nakupuji v této chvíli toto. Jestli vy najdete odvahu a do toho bláznivého nákupu půjdete také, tak je to vyloženě jenom na vás. V poslední době nám třeba velice pěkně vyšel RafCoin, protože ten se nám během pár měsíců zhodnotil na čtyřnásobek.
Nenechte se nikým uchlácholit. Při rozhodování o investici zvažte všechna rizika, a pokud to bude možné, tak se jim i vyhněte. Kryptoměny jsou extrémně volatilní a je zapotřebí to brát v úvahu.“

 

 

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.