Vyberte možnost Stránka

Lockers.ai sjednocuje přístup k výdejním boxům

Lockers.ai sjednocuje přístup k výdejním boxům

Lockers.ai je nová služba, která umožní Čechům využít různé výdejní boxy od různých provozovatelů v kombinaci s běžnými dopravci. Spouští ji firma Balikobot.cz, přes kterou prochází okolo 10 procent veškerých balíků v Česku. Lockers.ai má propojit dopravce, e-shopy, spotřebitele a provozovatele samoobslužných boxů.


Technologická firma Balikobot.cz, přes kterou technicky projde okolo 10 % všech balíků v České republice, připravuje spuštění nové služby Lockers.ai. Tato služba umožní Čechům využít různých výdejních boxů od různých provozovatelů v kombinaci s běžnými dopravci. Lockers.ai propojí dopravce, e-shopy, spotřebitele a provozovatele samoobslužných boxů.

„Na českém trhu je přes 40 tisíc e-shopů, desítky různých dopravců a přes 500 automatických výdejních boxů na zásilky. Téměř všechny boxy trpí neoptimálním vytížením a to se chystá v následujících letech masivní nárůst tisíců výdejních boxů. Balíkobot.cz je dnes v tuzemsku největší subjekt v technickém propojení dopravců a jejich klientů a nyní přichází s novou službou, která bude výhodná pro všechny účastníky,” říká David Folprecht, spolumajitel Balikobot.cz.      

Lockers.ai si klade za cíl postavit ekosystém, ze kterého budou všichni účastníci benefitovat.

Profit z větší vytíženosti boxů

Zákazníci internetových obchodů získají přístup k velkému množství nových výdejních boxů ve svém regionu, dopravci ušetří na „last mile” (poslední míle) a provozovatel boxu bude profitovat z větší vytíženosti svého boxu.

Cílem je vytvořit i mezi výdejními boxy obdobnou platformu, jakou vytvořil Balíkobot mezi e-shopy, dopravci a téměř všemi předními ERP systémy, kde se stal synonymem automatického tisku přepravních štítků nebo trackingu zásilek pro tisíce podnikatelů.

V následujících letech by česká e-commerce měla dosáhnout na 20 % celého maloobchodu. Jen v roce 2020 by měl atakovat internetový prodej 200 mld. korun. Přesun kamenných prodejců na internet je znatelný trend, na který samoobslužné boxy v ulicích a u obchodních domů navazují.

Jediná správna cesta je spolupráce a agregace

Logistika je klíčem k úspěchu v e-commerce, ale zároveň pod velkým tlakem spotřebitelů. Bez automatického last mile doručení bude těžké obsloužit dvouciferným tempem rostoucí poptávku spotřebitelů.

„Odhadujeme, že do konce příštího roku bude v ČR až 2500 samoobslužných boxů. Výdejní boxy jsou celosvětový trend a současná pandemie jejich rozšíření nahrává. Je ohroženo mnoho klasických výdejních míst kvůli uzavírání a změnám ekonomiky. Balík ze samoobslužného boxu si můžete vyzvednout většinou 7 dní v týdnu, 24 hodin denně a bez kontaktu s obsluhou. Není reálné, aby každý obchodník a dopravce měl všude své boxy. Jediná a správná cesta je spolupráce a agregace všech hráčů na trhu do jedné informační platformy. Shodně jako to dělá Balíkobot.cz již roky na trhu logistiky,“ říká ředitel projektu Lockers.ai Martin Coufal.

Také by vás mohlo zajímat:

ESA BIC přivítala další startupy včetně podvodní stanice pro kosmonauty

Zdroj: Balikobot

O autorovi