
Lidem chybí finanční rezerva, žijí z výplaty do výplaty

Lidem chybí finanční rezerva a žijí z výplaty do výplaty. Současná koronavirová pandemie možná změní jejich pohled myšlení a naučí je šetřit na horší časy. Podle průzkumu portálu Profesia.cz přes polovinu lidí nemá žádnou finanční rezervu. Čtyřicet procent dotazovaných zase žije z výplaty k výplatě. Dalším šestnácti procentům jejich příjem nevystačí a využívají kontokorent, kreditní karty nebo krátkodobé půjčky.
„Anketu na téma finanční rezervy jsme zadávali s tím, že trend neustálého snižování nezaměstnanosti se láme a některé firmy začínají omezovat počty zaměstnanců. Současná koronavirová nákaza nám ale ukázala, že o zaměstnání člověka mohou připravit i jiné okolnosti než ochlazení ekonomiky,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.
Finanční experti doporučují, aby si lidé vytvořili finanční rezervu pro pokrytí mimořádných výdajů na tři nebo ideálně šest měsíců. I navzdory tomu, že příjmy vzrůstají, většina lidí žije od výplatý k výplatě.
„V souvislosti s tím si v současné době začínáme uvědomovat, že karanténní opatření kvůli koronaviru budou mít výrazné dopady na domácí rozpočet velké části obyvatel. Podle aktuálních odhadů postihne výpadek příjmu více než 400 tisíc lidí, přičemž velká část z nich jsou ti, kteří pracovali v gastronomii, službách souvisejících s cizineckým ruchem, prodávali v obchodech, dělali příležitostné práce na dohodu nebo provozovali drobné živnosti. A právě to jsou skupiny obyvatel, kteří velkou finanční rezervu většinou nemají,“ doplňuje Michal Novák
Finanční rezerva je vzácnost
Na základě výsledků ankety pak přes polovinu lidí nemá žádnou finanční rezervu. Dalších čtyřicet procent lidí uvedlo, že žijí od výplaty k výplatě a 16 % si s příjmem nevystačí a spoléhá se na kontokorent, kreditní karty nebo krátkodobé půjčky.
Menší rezervu má k dispozici třetina odpovídajících – 17 % v hodnotě jedné až dvou, 12 procent v hodnotě čtyř až pěti průměrných výplat. Jen 15 procent respondentů uvedlo, že má k dispozici dostatečnou finanční rezervu, která je vyšší, než jejich půlroční příjem.
Finanční rezerva je pro mnoho lidí těžko dosažitelným cílem. Mnoho lidí si to nedokáže představit kvůli výši svých příjmů.
Z tohoto pohledu se doporučuje odkládat si pravidelně peníze – třeba po drobných částkách. S ohledem na měsíční příjmem je doporučeno pravidlo 50/20/30. Čistý příjem si pak rozdělíte na tři díly. Padesát procent půjde na základní nezbytné výdaje zahrnující náklady na bydlení, jídlo a další potřebné věci, 20 procent na úspory a 30 procent na zbytné věci a osobní potřeby.
Nejste schopni splácet? Pojištěte se!
Aktuální turbulentní doba nabízí otázku, zdali není vhodné se zauvažovat nad Pojištěním schopnosti splácet. To se vztahuje na všechny typy půjček.
„Dokáže výrazně pomoci v případě výpadku příjmu se splácením hypotéky, spotřebitelského úvěru, osobní půjčky, kreditní karty, kontokorentu, leasingu, ale i Peer2Peer půjček,“ říká Martin Steiner z BNP Paribas Cardif Pojišťovny.
Lidé nejsou schopni splácet své závazky většinou kvůli ztrátě zaměstnání. Problémy může způsobit úraz nebo nemoc, kdy jeden z členů rodiny musí zůstat doma a starat se o nemocného.
Současným příkladem je i vyhlášená karanténa a uzavření školských zařízení, kdy jeden z rodičů musí zůstat doma a starat se o děti.
V rámci všech těchto případe se Pojištění schopnosti splácet může využít.
Také by vás mohlo zajímat:
Zdroj: Tývka.cz