Vyberte možnost Stránka

Libertas je první česko-slovenský film o kryptoměnách

Libertas je první česko-slovenský film o kryptoměnách

Kryptoměny se mohou pochlubit prvním česko-slovenským filmovým dokumentem s názvem Libertas. Ten měl premiéru ve středu ve 20:00. Zhlédnout jej můžete online na internetové stránce libertas.sk.


Tvůrci dokumentu chtějí přiblížit, jak kryptoměny, mezi něž patří i bitcoin, fungují a jaký je jejich význam. Premiéra dokumentu proběhla předvečer dne, kdy se právě bitcoin překonal další psychologický milník tedy úroveň 40 000 dolarů.

Mezi účinkujícími figurují čeští i slovenští nadšenci do kryptoměn nebo ekonomové, jež vysvětlují fungování peněz a zákonitosti finančnictví. Poukazují na skutečnost, co kryptoměny přinášejí společnosti nového.

„Zjistili jsme, že v Česku i na Slovensku máme velmi silnou a celosvětově významnou komunitu kryptoměnových nadšenců, kteří se problematice věnují opravdu do hloubky, v podstatně už od vzniku bitcoinu v roce 2009,“ říká režisér dokumentu Boris Vereš.

Výpovědi odborníků a nadšenců jsou pro film stěžejní. Dočkáte se komentářů od spoluzakladatelky SatoshiLabs Aleny Vránové. Jde o firmu, která vyvíjí globálně úspěšnou fyzickou peněženku Trezor.

Spoluzakladatel Paralelní polis nebo známí ekonomové

Dalším člověkem, který měl co dočinění se zrodem Trezoru byl Marek Palatinus. I on sdílí ve filmu svůj názor na kryptoměny. Jde mimo jiné o zakladatele prvního světového centra těžby kryptoměn SlushPool.

V dokumentu figuruje i spoluzakladatel umělecké skupiny Ztohoven Roman Týc. Tato skupina uskutečnila řadu kontroverzních projektů, ale založila i pražskou Paralelní polis. Jde o neformální centrum příznivců kryptoměn v České republice.

Dokument se opírá i o názory českých a slovenských ekonomů, mezi nimiž jsou bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, spoluzakladatel slovenského Inštitútu ekonomických a společenských analýz nebo hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády ČR Lukáš Kovanda.

Film bude i na streamovacích platformách

Film Libertas se začal natáčet v roce 2017. Premiéru odsunula pandemická situace. Kvůli ní se tvůrci nakonec rozhodli dokument premiérově uvést online, jak se včera stalo.

Následně hodlají snímek nabízet streamovacím platformám, televizím a filmovým festivalům. Zajímavostí je, že vznik filmu byl částečně financován prostřednictvím právě kryptoměn.  

Také by vás mohlo zajímat:

Generali a Accenture formují podnik pro zrychlení digitální transformace

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi