Vyberte možnost Stránka

LEGO se drží trendů, chce být „green“

LEGO se drží trendů, chce být „green“

Jak jsme již slíbili v prvním článku, dnes už se zaměříme více na samotné LEGO díly. Než se pustíme do psaní o konkrétních LEGO výtvorech, pojďme si říci něco o tom, jak jsou vyráběny.

 

Do roku 2018 byl jediným zdrojem pro výrobu společnosti LEGO plastový granulát ABS (amorfní termoplastický průmyslový kopolymer, odolný vůči mechanickému poškození).

Jako každý plast, ani tento nezanechává zrovna šetrnou stopu v našem životním prostředí. V témže roce však společnost LEGO dala světu důležitý zelený slib do roku 2030 převést většinu produkce (včetně obalových materiálů) na obnovitelný zdroj – rostlinný plast (bioplast) z cukrové třtiny. Nutno podotknout, že se jim to zatím docela daří.

“Ve skupině LEGO chceme mít pozitivní dopad na svět kolem nás a usilovně pracujeme na tom, abychom vytvořili skvělé produkty pro děti i dospělé využívající udržitelné materiály. Děti ani rodiče si nevšimnou žádných rozdílů v kvalitě nebo vzhledu nových prvků, protože polyetylen na bázi rostlin má stejné vlastnosti jako konvenční polyetylen.“ uvedl viceprezident pro environmentální odpovědnost ve skupině LEGO Tim Brooks.

 

 

Skupina LEGO také spolupracuje se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) na podpoře a budování poptávky po trvale udržitelných zdrojích plastů. Ruku v ruce s iniciativou Bioplastic Feedstock Alliance (BFA) má za úkol zajistit právě udržitelné zdroje surovin pro bioplasty.

„Je nezbytné, aby společnosti v každém odvětví našly způsoby, jak zodpovědně vytvářet své produktové materiály a pomáhat zajistit budoucnost, ve které se bude dařit lidem, přírodě a ekonomice. Skupina LEGO může jít v této oblasti příkladem.“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí programu WWF Alix Grabowski.

Z rostlinného polyethylenu je dnes vyrobeno přibližně 3 až 5% všech dílů, které LEGO produkuje. Tyto “udržitelné“ díly jsou zatím různé druhy rostlin, jako jsou listy, keře a stromy.

První sadou a na nějakou dobu jedinou, která obsahovala tyto díly (pouze tyto díly) byla sada č. 40320 s názvem „Plants from plants“.

 

 

Dnes už je nabídka tohoto “udržitelného“ sortimentu samozřejmě širší, obsahuje různé díly rostlin různých typů a barev, některé tzv. panely, čelní skla (cockpity) převážné průhledných barev, apod. Zajímavostí je například fanouškovská sada č. 21318 Tree house, ve které jsou všechny rostlinné prvky vyrobeny právě z cukrové třtiny.

 

 

Použitá cukrová třtina je získávána udržitelně v souladu s pokyny od Bioplastic Feedstock Alliance (BFA) a je certifikována podle globálních standardů pro zodpovědně získávanou cukrovou třtinu.

Všichni dodavatelé skupiny LEGO musí dodržovat jakýsi „kodex chování“, který stanovuje přísné požadavky na etické, environmentální, zdravotní a bezpečnostní standardy na základě předních světových směrnic. Skupina LEGO také úzce spolupracuje se svými dodavateli, aby zajistila posouzení životního cyklu jejich bio-výrobku, který mapuje dopady výroby biologického materiálu na životní prostředí.

Na závěr tip pro všechny legisty – jak poznáte, zda vaše díly jsou vyrobeny „postaru“ nebo už z cukrové třtiny? Vezměte pár stejných dílů do ruky, dejte ji do výšky cca 20 cm nad pevnou plochu a po jednom je pouštějte. Pokud uslyšíte “tvrdší“ plastový zvuk, díl je vyroben z ABT, pokud uslyšíte řekněme “měkčíplastový zvuk, je z cukrové třtiny. Dobře se to pozná například na dílu č. 85941 v barvě trans-clear (jeden z prvních nerostlinných dílů, který se již vyrábí z cukrové třtiny).

 

 

Zdroj:  greenchildmagazine.com, Tývka.cz 

O autorovi