Vyberte možnost Stránka

Kybernetické útoky směřují z 90 % na Ukrajinu nebo Rusko

Kybernetické útoky směřují z 90 % na Ukrajinu nebo Rusko

Ruská invaze na Ukrajině nevede výhradně k válce na bitevním poli, bojuje se i v prostředí digitálním. Zatímco na straně Rusko figurují hackeři pod palcem Ruské federace, tak na straně Ukrajině jsou etičtí neboli bílý hackeři a hacktivisté z celého světa. Je zapotřebí podotknout, že jde o velkolepé kybernetické bitvy. Podle výzkumu Atlas VPN 89 Procent hackerských útoků směřuje na Rusko a Ukrajinu. 

Podle nedávných zjištění týmu Atlas VPN je 89 % kybernetických útoků na celém světě zaměřeno na Rusko a Ukrajinu. Kromě toho většina kybernetických útoků cílí na podniky poskytující finanční služby. Důležité je poznamenat, že útoky DDoS (pzn. redakce Jde o útok hackerů, který má za cíl znefunkčnit webové stránky zahlcováním neustálými přístupy) tvoří 90 % všech kybernetických útoků.

Na Rusko mířilo od 5. března pět miliard útoků. Hnutí Anonymous vyhlásilo Rusku kybernetickou válku. Od té doby unikly data vládních zaměstnanců, ale i třeba hacknutí do ruské státní televize. Šlo konkrétně o znepřístupnění televize Russia Today. 

Na Ukrajinu oproti Rusku míří 19 procent kybernetických útoků. Pouze pár dní před válkou na Ukrajině ruští hackeři shodili pomocí DDoS útoků webové stránky ukrajinského ministerstva obrany a dvou největších tamních bank

Nejčastěji používají DDoS útoky

Na Spojené státy cílili hackeři globálně pěti procenty.

“Kybernetická válka se stala realitou. Útoky stojí za narušením základních služeb. Hackeři ovládli bankovnictví, vládní portály, vojenské weby, ale i televizní kanály, aby tak poškodili obvyklou činnost těchto subjektů. Bitvy v digitálním světě mají významný dopad na komunikaci a šíření propagandy na obou stranách,” řekl Vilius Kardelis z Atlas VPN.

Hackeři nejčastěji používají DDoS útoky.  Ty tvoří celkově 90 procent všech kybernetických útoků po celém světě. Nejčastěji napadaným oborem je finančnictví. Připadají jim celkově 72 procent všech útoků.

Zdroj: Tývka.cz

O autorovi

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.