Vyberte možnost Stránka

Kovanda: Investiční dohoda EU a Číny je prohrou západu

Kovanda: Investiční dohoda EU a Číny je prohrou západu

Investiční dohoda Evropské unie a Číny je podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy prohrou Západu. Peking sice podle jeho slov učinil krátce před jejím prosincovým dotažením ústupky. Ty ale potvrzují, že ve skutečnosti je dohoda vítězstvím Číny.


Čína se v souvislosti s vítězstvím Joea Bidena v prezidentských volbách Spojených států začala obávat, že vznikne silná zájmová koalice v čele s USA a Evropskou unií.

„Tato koalice pak společně s dalšími státy, potenciálně třeba i včetně Indie, vyvine na Čínu v koordinovaný tlak. Ta tak bude muset nakonec učinit citelnější ústupky, než jaké dělá za účelem dojednání dohody v současnosti,“ řekl Kovanda.


Peking si tedy snadno spočítal, že USA po Bidenově nástupu nijak nevyměknou, přičemž navíc hrozí to, co za Trumpa nehrozilo, tedy že vytvoří alianci s EU

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda

EU podle slov Kovandy uzavřením úmluvy dělá chybu, jež byla v poslední době soustavně omílána bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

„Trump postupoval vůči Číně jednostranně, místo aby spojil síly s EU a potenciálně dalšími zeměmi. Místo aby působil v rámci širší zájmové koalice, jednostranně s Čínou bojoval zejména prostřednictvím navyšování cel na její dovoz do USA,“ uvádí Kovanda.

Biden bude vůči číně tvrdší

Nátlak Donalda Trumpu vůči Číně nebyl ale tak efektivní, jak by byl v rámci mezinárodní fronty. Navzdory tomu, že USA společně s Čínou ještě před vypuknutím koronavirové pandemie na počátku roku 2020 uzavřely úvodní fázi obchodní úmluvy, tak nelze podle Kovandy hovořit o americkém úspěchu.

„Trump navíc ještě kontraproduktivně stupňoval napětí v transatlantických vztazích, což Číně jen nahrávalo. Od Bidenovy administrativy se v oblasti mezinárodního obchodu obecně čekají předně dvě věci,“ říká Kovanda.

„Zaprvé to, že změkčí postoj USA k EU a že dokonce třeba i obnoví jednání o úmluvě typu TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství), kterou Trump po svém nástupu do úřadu v roce 2017 shodil ze stolu. Zadruhé to, že fakticky nijak nesleví z vyostřeného postoje Trumpovy administrativy právě vůči Číně,“ doplňuje Kovanda.

Čína si kvapem plácla s EU

„Peking si tedy snadno spočítal, že USA po Bidenově nástupu nijak nevyměknou, přičemž navíc hrozí to, co za Trumpa nehrozilo, tedy že vytvoří alianci s EU,“ říká Kovanda.

Z toho důvodu Čína na nic nečekala, v určitých bodech ustoupila a domluvila se s EU. Zmírnila tak budoucí dopady společného koordinovaného postupu USA a EU jako celku.

„EU měla a mohla vyčkat, až se Biden v Bílém domě rozkouká a pokusit se teprve poté, třeba i v rámci společného postupu s USA, přimět Čínu k výraznějším ústupkům a ke znatelnějšímu otevření a pozápadnění své ekonomiky,“ míní Kovanda.

Podle Lukáše Kovandy jde o prohru celého Západu.

Také by vás mohlo zajímat:

Nestron představil malé domy budoucnosti s umělou inteligencí

Zdroj: Komentář Lukáše Kovandy

O autorovi