Vyberte možnost Stránka

Koronavirus zahýbal s realitním trhem, čemu se bude dařit v roce 2021?

Koronavirus zahýbal s realitním trhem, čemu se bude dařit v roce 2021?

Koronavirus zahýbal celým světem a řadou segmentů. Ovlivnil i realitní trh a přinesl do jeho prostředí celou řadu nových trendů. Ty se podepisují na atraktivitě jednotlivých nemovitostí. Vzrostl tak například zájem o pobyt mimo domov, odliv zahraničních turistů i rezidentů, generační obměna majitelů některých typů objektů, ale rovněž zlepšování dopravního spojení nebo investice do veřejného prostoru v menších městech a obcí. Vznik aktivních sousedských komunit výrazně mění ceny některých nemovitostí.


Bezrealitky opět přináší přehled těch, jejichž cena příští rok výrazně poroste a těch, u kterých se majitelé budou muset při prodeji smířit s nižšími zisky.

Propadáky – kde se bude muset majitel přizpůsobit?

Satelitní domky

Sen nejednoho Čecha z devadesátých let. Stavby vznikající na okrajích měst, které nejsou ani městskou čtvrtí, ani venkovem.

Často splňují většinu parametrů pro to, aby jejich cena rostla pomaleji, než jaký je průměr v lokalitě. Či dokonce stagnovala. Tedy špatné dopravní spojení, nízká občanská vybavenost nebo nedostatečně atraktivní okolí.

Morální zastaralost se navíc začíná snoubit se skutečnou, vždyť věk staveb se leckde blíží 30. rokům a budou potřebovat generální rekonstrukci.

„Stavby z prvních satelitů jdou často do prodeje poté, co se jich zbavuje první generace majitelů, jejichž děti v nich nechtějí bydlet. Náklady na pořízení takového domova spolu s náklady na případnou generální rekonstrukci však neodpovídají komfortu bydlení, který nabízí,” uvádí CEO Bezrealitky Hendrik Meyer.

Velké byty, zejména mimo prémiové lokality

Velkým bytům odliv turistů a cizinců s vysokou kupní silou nepřeje. Zájem o ně klesá jak na úrovni nájmů (jen v závěru roku se jich pronajala pouhá polovina z obvyklého počtu), tak v případě prodejů.

Celá řada majitelů proto uvažovaný prodej raději odkládá a čeká na návrat investorů ze zahraničí s vyšší kupní silou, než mají Češi. Ti, kteří však prodat musí, se pravděpodobně dostanou na výrazně nižší cenu než loni touto dobou, zejména pokud se jejich nemovitost nenachází v prémiové lokalitě.

„Pokud se jedná o zcela unikátní byt, svého kupce za dobrou cenu pravděpodobně najde i nyní. Pokud se však nachází ve zcela běžné lokalitě, utrpí jeho prodejní cena nízkou poptávkou. Ta je oslabená chybějícími zájemci ze strany západních cizinců, kteří se v době koronavirové pandemie stahují z Česka,” uvádí Hendrik Meyer.

„Kdo chce koupit byt jako investici, ten za dané situace nadále míří především na ekonomicky racionální malé byty do maximální dispozice 2+kk.”

Špatně zrekonstruované byty

Cenu nemovitosti pochopitelně navyšuje i technický stav a úroveň případné rekonstrukce. Problém však nastává, pokud v minulosti majitel do nemovitosti investoval, nicméně zvolené provedení rekonstrukce a její vliv na kvalitu nemovitosti neodpovídá její ceně.

Zvýšený počet „unáhlených“ rekonstrukcí se datuje především na počátek ekonomického oživení po krizi v první polovině minulého desetiletí.

„Tradičním příkladem mohou být například rodinné domy, kdy se majitel při rekonstrukci stal zároveň architektem a na nevhodné řešení využil drahé a kvalitní materiály, které nyní hodlá pokrýt vyšší prodejní cenou. Nový majitel naopak kalkuluje, kolik navíc bude stát jejich odstranění a uvedení nemovitosti do rozumnější stavu – to vše v situaci, kdy ceny stavebních prací jsou výš než před pěti – sedmi lety. Stejně tak se nikomu nechce s trochou nadsázky doplácet na sádrové lvy u vjezdových vrat,“ uvádí Hendrik Meyer.

„Podobná situace je i u bytů, kde došlo například k necitlivé změně dispozice, která se nedá řešit jinak než opětovným vybouráním a stavbou příček. Často jsou to přitom zásahy staré ani ne jednu dekádu,“ říká Meyer.

Kde poroste poptávka i ceny?

Apartmány pro domácí turistiku

I rok 2021 bude rokem domácí turistiky. Na ceně tak nabývají nemovitosti v turisticky atraktivních lokalitách, které je možné využít pro ubytování výletníků. Češi totiž hlásí, že na cestování nehodlají šetřit ani v následujícím roce.

Apartmány v těch nejatraktivnějších lokalitách, kde jich kvůli stavebním regulacím může vyrůst jen omezené množství, tak budou i nadále nabývat na ceně, podobně jako komfortní domy a byty v krátké dojezdové vzdálenosti od turistických středisek.

„Zejména v horských oblastech věřím investici takřka do jakékoliv nemovitosti. Jejich cena bude i s ohledem na turistiku krátkých vzdáleností, která v příštích letech přivede ještě více Němců, Rakušanů nebo Poláků, nadále výrazně růst,” uvádí Hendrik Meyer.

„Podobně bych vsadil i na starší městské domy před rekonstrukcí v podhorských obcích, které jde nyní pořídit opravdu za zlomek budoucí ceny.“

Chalupy nebo chaty po rekonstrukci a druhé domovy

Rok 2020 v Česku do realitního žargonu zavedl nový pojem „druhý domov“, který se prolíná s trendem poptávky po komfortních chatách a chalupách.

Čas, který Češi díky práci mimo kancelář strávili mimo své domovy, byl letos rekordní a přímo úměrně k tomu roste i zájem o investice právě do nového bydlení, které by bylo možné pro tento účel využívat.

Samostatnou kategorii začínají v Česku tvořit „ekochaty“. Tedy stavení po rekonstrukci bez napojení na sítě, které tento nedostatek kompenzují soběstačností solárními panely, nebo sběrem dešťovky. Jejich cena roste i v případě, kdy nemají vlastní pozemek.

„Při nákupu rekreačních nemovitostí se stále více dostává do popředí i jejich rezidenční funkce. Mění se tedy požadavky na tyto nemovitosti – roste požadovaná plocha a vnitřní komfort, překvapivě se snižují nároky na dojezdovou vzdálenost. To může oživit zájem o domy v lokalitách, které byly doposud takzvanými slepými místy – tedy daleko od velkých měst, nevhodné na víkendovou rekreaci,” zmiňuje Hendrik Meyer.

Starší domky na železnici

Klasickým příkladem „second chance“ – tedy zmrtvýchvstalých nemovitostí – se v příštím roce mohou stát starší rodinné domy, které za poslední roky získaly kapacitní spojení s městem.

Slavit tak mohou především majitelé nemovitostí v okolí Brna, které jde v rozšiřování železniční MHD, která vrací do života celou řadu starých vesnických domů, příkladem.

Železnice v současné době zvedá cenu nemovitosti více než přítomnost dálnice. Každé rozšíření kapacitního železničního spojení tak přepisuje cenové mapy – a neplatí to jen pro příměstské oblasti. Podobně funguje například koridorové spojení. Příkladem může být nárůst zájmu o jihočeské městské nemovitosti na hlavní trati z Českých Budějovic do Prahy,” vysvětluje Hendrik Meyer.

Také by vás mohlo zajímat:

Kanceláře budoucnosti budou odolné vůči virům

Zdroj: Bezrealitky

O autorovi