
Koronavirus snížil počet pracovních míst v Česku

Koronavirus snížil počet pracovních míst v České republice. Všímá si toho analýza pracovního portálu Profesia.cz, který se zaměřil na změny za poslední týdny. Aktuálně se stále nacházíme ve stádiu určité hybernace, nezaměstnanost je na poměrně nízkých hodnotách.
„Data za duben ukazují, že nezaměstnanost v porovnání s rekordně nízkými hodnotami v posledních dvou letech sice vzrostla, ale i tak se udržela pod 3,5 %. Většina firem zatím vyčkává s radikálními kroky a další vývoj záleží na tom, jak rychle se podaří ekonomiku opět nastartovat. Dá se ale očekávat, že v dalších měsících se dočkáme nárůstu až v řádu jednotek procent,” vyjádřil se k současné situaci Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.
Nezaměstnanost prozatím nevzrůstá. Zřetelně ale ubyla nabídka pracovních míst. Podle portálu Profesia.cz v první polovině března se počet nabídek pohyboval na loňské úrovni.
Během druhé poloviny měsíce už ale začal trh přicházet o dobrou kondici. Ubylo na něm počet nabídek o více než 20 % oproti stejnému období loňského roku. V dubnu šlo dokonce o čtyřicetiprocentní propad.
Koronavirus se nepodepsal zejména v retailu
„Mnoho lidí v současné době přehodnotilo své finanční plány, protože ztratili jistotu výdělku. Zejména ti, kteří mají velké finanční závazky jako například hypotéku, hledají možnost zabezpečit se pro případ ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti. Zaznamenali jsme zvýšený zájem o pojištění schopnosti splácet,” říká obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny Martin Steiner.
„To jsme v loňském roce jako první na trhu doplnili i o pojištění ošetřování člena rodiny, a nyní jej ještě více přizpůsobujeme potřebám klientů, protože jej lze využít i v případě péče o děti z důvodu uzavření škol při koronavirové pandemii,” sdělil Steiner.
Nabídky zmizely zejména v nejvíce postižených oborech, mezi nimiž figurují gastronomické služby a cestovní ruch. Nejmenší dopady zaznamenaly naopak retail, doprava, IT, energetika a služby.
Nejvíce je zájem o zaměstnance v retailu, strojírenství a dopravě.
„Koronavirová opatření mají vliv i na stavebnictví. Zde je ale situace dvojsečná – na jednu stranu došlo k útlumu činnosti, na druhou stranu jsou stavební firmy nuceny narychlo shánět nové síly náhradou za zahraniční pracovníky z východní Evropy, kteří museli odcestovat mimo ČR,” říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.
Zájem o pracovní pozice v březnu klesal, aktuálně roste
Během prvních týdnů karantény nevyčkávali výhradně zaměstnavatelé, klesl i zájem o nabízená místa. V březnu klesl počet reakcí o více než 60 %. Druhá polovina března zaznamenala oživení a počet reakcí vzrostl o 10-20 % oproti stejným týdnům loňského roku. Lze se očekávat, že s uvolněním karanténních opatření poptávka po nových místech prudce poroste.
„Profesia již v březnu zareagovala na vzniklou situaci a nabídla zaměstnavatelům, kteří chtějí být připraveni na oživení výroby, možnost využít novou online službu pro nábor. Video pohovory sníží riziko, že firmy kvůli rušení pohovorů přijdou o kvalitní uchazeče, ulehčí situaci i uchazečům o práci, kteří se kvůli odkládání termínů mohou dostat do těžké situace,” uzavírá Michal Novák.
Také by vás mohlo zajímat:
Turistický ruch čeká nejhorší období od vzniku samostatné ČR
Evropští investoři a vlastníci podníků zůstávají optimističtí
Zdroj: Profesia.cz